A vitamininin anti aging için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz iyi kötü biliyoruz. Bilimsel olarak kanıtlanan bir başka vitamin ise B3, yani niasinamid. Niasininamidi tükketiğimiz gıdalarda bulabiliriz, oral olarak B3 vitamini olarak da alabiliriz ancak bu vitaminin vücudumuz için neler yaptığından ziyade(DNA onarımı, hücreler arası iletişim sağlama vs çok uzun konu)! cildimiz için ne gibi faydaları olduğuna bakalım.

En önemli özelliği akneli ve yağlı ciltlere iyi gelmesidir ancak her cilt tipi niasinamid içeren ürünleri kullanabilir.

Antibiyotik içeren topikal bir kremden %4 oranında uygulanan niasinamidin çok daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.(inflamatuar olarak çok etkilidir). Başka bir çalışma ise niasinamidin aşırı sebum(yağ)üretimini %2 oranında düşürdüğü görülmüştür. 8 haftalık bir kullanımdan sonra akneli cilt yapısına sahip olanların cildi %82 oranında düzelme sağlarken, antibiyotik içeren topikal krem uygulayan gurubun cilt yapısındaki değişim %68 oranındadır.

 • Hiperpigmentasyon(cilt lekeleri) /cilt tonunu eşitlemek için, retinoldan sonra en çok tercih edilendir. %4-5 oranında olanlar ciltte oluşan koyu lekeleri açmaya yardımcı olurlar.
 • Nemlendirici görevini üstlenirler. Daha evvel ki yazılarımda aslında hiç bir nemlendiricinin cildimize ‘nem’ vermediğini, sadece trans epidural su kaybını önlediğini yazmıştım. Niasinamid cildimizin serbest yağ asitlerini ve seramidlerini artıracağından cildimizin üzerindeki nemi hapsetmek için adeta bir kalkan vazifesi yapar.
 • Anti aging ve kırışıklık için tercih edilme sebebi ise cildin en alt tabakasına kadar inebilmesidir. Deri altındaki kolajen dokumuzu uyardığından(c vitamini, retinol gibi)hassas cilt yapısına sahip olanların bile kullanabileceği bir üründür. Cilt bariyerini koruduğundan roza hastalarına bile önerilir.
 • Çok bilinen aksine niasinamid gözenekleri yok etmez! Cildimiz gözenekler olmadan nefes alamayacağı için etrafındaki cildi toparlar ve genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır.

En sık karşılaşılan soru ise niasinamidin C vitamini ile birlikte kullanımı zararlı mı?

Her kafadan bir ses çıksa da yaptığım tüm yeni araştırmalar iki maddenin birbirini nötr etmediğini gösteriyor.
Bu yönde yapılan çalışmaların en son 90’lı senelere dayandığından bilim adamları bugün kullanılan teknloji sayesinde bunun artık geçerli olmadığını belirtiyorlar.
Siz yine de emin olun benim gibi yapın…C vitamini serumundan 30 dakika sonrasında niasinamidi cildinize sürün!

Ürün önerilerine gelince..bazılarını yurt içi/ yurt dışından temin edebilirsiniz..

 • Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1%
 • Paula’s Choice Resist 10% Niacinamide Booster
 • Nia24 Skin Strengthening Complex
 • Dermeceutic Mela Cream
 • Skincode Brightening Total Clarity Serum

Tüm ürünler cruelty-free’dir.
🐰🐰🐰

2 comments

 1. Merhaba b3 vitaminini agiz yoluyla almakta etkili olurmu cildimiz icin hatta icten daha fazla beslicegini dusunuyorum ama cok emin degilim sizin fikriniz nedir bu konuda? Bizleri bilgilendirdiginiz boyle bir blog actiginiz icinde ayrica tesekkur ederim.

  1. Elifciğim tabii ki faydalıdır ancak herzaman doktor kontrolünde olması gerektiği taraftarıyım canım, çok teşekkür ederim güzel yorumun için!❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.