Doğru bir cilt bakım rutini için hangi ürünlerin birlikte çalıştığını, cildimize nasıl fayda sağladıklarını ve bunların nasıl kullanılacağını bilmek son derece önemlidir. Önce neyi sürmeliyiz, hangi ürünleri birlikte kullanıp kullanmamalıyız, ya da hangi yaşta nasıl bir bakım uygulamalıyız diye düşünenlerdenseniz size rehber niteliğinde olacak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Cildimiz ne zaman yaşlanmaya başlar? Doğar doğmaz. Evet, okumak istediğimiz bu değil ama maalesef cildimiz doğar doğmaz yaşlanmaya başlıyor. Genetik ve çevresel faktörler, sigara, stres, kötü beslenme ve nicesi. Deri altındaki dokularımız bizle birlikte doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor ve en nihayetinde ölüyor.
Yaşımızı en çabuk belirleyen 3 yerimiz ise boyun bölgemiz, göz etrafımız ve ellerimizin üzeri. Bunun en büyük sebebi ise çok sevdiğimiz güneş. Sürekli maruz kaldığımız ultraviyole ışınları cildi en çabuk yaşlandıran ve kolajen dokularımızın zarar görmesine sebep olan en önemli faktör. Tüm dermatologların önerdiği, en başarılı anti-aging ürününün güneş koruma faktörlü krem olduğunu duyduğumuzda artık şaşırmamamız gerekiyor.

20’li yaşlarımızda cilt bakımın temel unsuru cildi temiz tutmak, özellikle makyaja merak sarılan bir yaş dönemi olduğundan cildi güzel temizlemek ve nemli tutmak. Her yaş için geçerli olan şey ise olası güneş lekelenmelerine karşı güneş koruma faktörlü kremler kullanmak. Eğer cildinizde aşırı bir yağlanma yoksa sabahları sadece su ile cildinizi temizlemek, arkasından arzuya göre cildinize nem verecek bir tonik uygulamak(gül suyu gibi)ve akabinde nemlendirici sürüp güneş koruma faktörlü bir krem kullanmak. Akşam yine aynı şekilde cildi soymayan tahriş etmeyen, sls içermeyen bir temizleme ile cildi temizlemek ve sonrasında nemlendirmek. Bu yaşlarda cildi eksfoliye etmenin size fazla bir getirisi yoktur çünkü hücre döngünüz yeteri kadar hızlı çalışmaktadır. Bunun yerine haftada 1-2 sefer uygulayacağınız bir nem ya da kil maskesi size daha yararlı olacaktır.

Akne ve yağlı bir cilt dokusuna sahip olanlar için sabah temizliği önemlidir. Gece cildimizde biriken toksinler ve fazla yağdan arınmak için cildi kurutucu bir temizleme yerine yine sls içermeyen, hassas, ph dengesine dikkat ederek seçeceğimiz bir temizleyici ile yıkamak gerekir. Sadece ve sadece doktor kontrolü altında kullanılacak bir ilaç ise benzoil peroksit içeren yüz jelleridir. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra doktorunuzun verdiği bir oranla cildinize uygulayabilirsiniz. Benzoil peroksit kullanmayanlar ise bha içeren bir tonik kullanabilirler. Hem mevcut olan sivilcelerin giderilmesinde, hem siyah noktaların oluşmasını önlemede yardımcı olacaktır. Üzerine uygulayacağınız su bazlı nemlendiriciler gün boyu cildinizi yağlandırmadan nemlendirecektir. Yine aynı şekilde haftada 1-2 sefer kullanılacak kil ya da aktif karbon içeriği olan maskeleri cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

30’lu yaşlarda 20’li yaşa ek olarak glikolik asitler ve inceden oluşmaya başlayan göz çizgilerine karşı retinol içeren ürünlere başlamak önemlidir. Buna ek olarak C vitaminli antioksidan içeren serumları mutlaka cilt bakımınıza ilave etmekte büyük fayda vardır. Bu hem kolajen yapımına destek, hem de cildinizi zararlı olan güneş ışınlarından iki misli fazla korumaya yarayacak bir faktördür. Nemsizlikten şikayetçiyseniz, c vitamininden sonra uygulayabileceğiniz hyaluronik asitli bir serum ilave etmek büyük ölçüde bu problemi giderecektir. Yalnız unutulmamalıdır ki, hyaluronik asitli bir serum sonrası mutlaka üzerine nemlendirici uygulamanız gerektiğidir. Cildin gereksinime göre eksfoliye edici maskeleri abartmadan kullanmak yeterli olacaktır.

40’lı yaşlarda hem 20’li hem 30’lu yaşın tüm cilt bakımına ilave olarak peptidler ve kolajenlerle cilde destek olmak gerekiyor. Büyüme faktörü içeren serumlar ve retinoller burada kilit rol oynuyor, kreminize dünya para vermektense serumunuzu mutlaka bu birleşenlerden oluşmasına dikkat edin. Glikolik asit ya da laktit asit mutlaka elinizin altında olmalı. Matlaşmaya yüz tutan ciltlerin düzenli olarak haftada 1 ya da 2 kez eksfoliye edilmesi ve hyaluronik asit ile takviyede bulunması da çok önemli. Vücudumuzun bağ dokularında oluşan yapı taşlarından biri olan hyaluronik asitin yaklaşık % 50’si cildimizde bulunur, ancak 40’lı yaşlarda bu oran yarıya iner ve çizgilenmeler gözle görülür şekilde cildin üzerinde kendini belli eder.1 gram hyaluronik asit ortalama 1000 ml su tutabilme kapasitesine sahiptir. Cildimizde zamanla oluşan su kaybı, hatalı cilt bakım alışkanlıkları sebebi ile cildin kurumasına sebebiyet vereceği gibi elastikiyet ve kolajen açısından canlı görünümünü kaybetmesine yol açıp, ince çizgi ve kırışıklıkların daha belirgin olmasını sağlar.

50 yaş ve üzerinde menopoz nedeni ile hormonal değişiklerden kaynaklanan cilt kuruluğu en sık karşılaşılan sorun oluyor.
20-40 yaş arası yapılan tüm cilt bakımına ilaveten daha fazla yağ içeren kremler ve bilhassa olgun ciltlerin kullanabileceği retinol içerikli serumlar, yanak ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklara ve sarkmalara karşı oldukça etkilidir. Topikal olarak uygulanan serumlar bir yere kadar toparlama ve cildi sıkılaştırmada yardımcı olur. Yoğun sarkmalarda lazer ya da Ultherapy gibi non-invasif işlemlerin uygulanması gerekir.

Aslında hepsinde ortak nokta kronolojik yaşı baz almadan cildin neye ihtiyacı olduğunu anlamaktır. 20’li ya da 30’lu yaşlarda bile cilt dokusunun zayıf ve kırışıkların belirebildiği bir cilt tipine sahipseniz, anti aging ürünlerini daha erken kullanmaya başlamanız gerekir, olanı düzeltmekten ziyade önlem almak esastır. Ne kadar erken müdahale edilirse cildimiz ilerki evrelerde bizimle daha dost kalacaktır.

Hangi ürünleri birlikte kullanmamaya dikkat edeceğiz?

 • Retinol ve aha/bha: Asla üstüste uygulamayacağız. Her ikisi de cildi soyacağından cilt üzerinde fazlasıyla tahrişe ve iritasyona sebep olacaktır.
 • Retinol ve c vitamini: Hem retinol (bir vitamin A türevidir) hem de C vitamini, ince çizgiler, sıkılık ve pürüzlü cilt tonu dahil yaşlanma belirtileri ile mücadelede etkilidir ancak bunları birlikte kullanmak cildi ciddi anlamda irite edebilir. C vitamini güneş ışığına karşı reaktif değildir, gündüz kullanımı için idealdir ancak A vitamini cildi ışığa duyarlı hale getirebilir ve sadece geceleri kullanılır.
 • Yağ bazlı + su bazlı cilt bakımı: Yağ, suyu geçirmez dolayısı ile yağ, su bazlı formüllerin deriye nüfuz etmesini de önleyecektir. Su bazlı bir temizleyici üzerine yağ bazlı bir nemlendirici uygulamakta sorun yoktur ancak cildin üzerinde yağlı bir tabaka bırakacağından bunun üzerine su bazlı bir ürün kullanırsanız cildinizin üzerinde kalacaktır. (nemlendirmeye yarayan mist spreyler gibi).
 • Benzoil peroksit ve cilt tonu açan kremler: Benzoil peroksit akne için önerilirken, cilt tonunu açmaya yardımcı olan kremler ile birleştiğinde cildinizde lekelenmeye yol açabilir ve cildi irite eder.
 • Niacinamide ve C vitaminli serum: Birçok internet sayfalarında bu karışımla ilgili yazı bulabilirsiniz ancak ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda yapılan araştırmaların en son 90’larda olduğunu gösteriyor. Yine de emin olmak için 30 dakika ara ile uygulayabilirsiniz.
 • C vitamini ve aha : Glikolik asit ve C vitamini birleşimi cilde zarar vermiyor ancak C vitaminin ph dengesini bozulduğundan antioksidan vazifesini yeteri kadar yapmıyor. Aralarında 20-30 dakika bırakarak uygulamak en mantıklı yol.

Kısaca toparlayacak olursak, cilt bakımında genel kural her zaman inceden başlayıp kalınlaşan ürünlere göre cildimize uygulamaktır. Sıralama şöyle olmalıdır; yıkama, tonikleme, eksfoliasyon, akne için önerilen bir tedavi önerilmişse, antioksidanlar( c vitamini gibi), nem için hyaluronik asit, serumlar, göz kremleri, nemlendiriciler ve güneş koruma faktörlü kremler. Bir başka önemli konu ise güneş koruma faktörlü kremlerin mutlak suretle akşamları ‘double cleansing’ yani çift yıkama yöntemi ile ciltten temizlenmesidir. Önce yağ içeren bir temizleyici ve arkasından kullandığınız ürün ile temizlenmelidir.

Benim ürün önerilerim her zaman cruelty free, yani hayvanlar üzerinde deney yapmamış ürünleri kapsıyor. Bu konuda hassas olmayan kişiler eczanelerden alternatif ürünlere bakabilirler. Aşağıda yer alan örnek ürün listesinde her bütçeye hitap edecek ürünler bulabilirsiniz, makul fiyatlı olanı da var pahallı olanı da.. Ürünlerin hepsi Türkiye’de mevcut, ürün isimlerini Google’ a yazdığınızda satış bölgelerini ya da online satış yapan firmaları görebilirsiniz.

 • Her cilt tipi için temizleme: Coola Recovery Foam, Cosmed Day to Day Temizleme Jeli, Cosmed Ultrasense Soothing Cleansing Foam, Incia Doğal Ipeksi Yüz Temizleme Köpüğü, Cosrx Good Morning Gel Cleanser
 • Akne için temizleyici ürünler: AHA/BHA içeren temizleyiciler;
  Murad AHA/BHA Exfoliating Cleanser, Cyrene AHA/BHA Gentle Exfoliating Cleanser, Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser, Derma E Very Clear Cleanser
 • Yağ içeren temizleme ürünleri: Cyrene Milky Gentle Cleansing Oil, The Body Shop Camomile Yüz Temizleme Yağı, Dermalogica Precleanse
 • Tonik: Nuka Gül Suyu, Rosense Gül Suyu, Klairs Supple Preparation, Cosrx Centelle Water Alcohol Free Toner, The Body Shop Vitamin E Nemlemdirici Tonik, The Body Shop Aloe Vera Tonik, Dermalogica Multi Active Toner, Cyrene Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
 • Eksfoliasyon/akne, gözenek ve siyah noktalar: Cyrene Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant, Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads, DermaPlus Md Clarifying Pads Acne Management, Cyrene 6% Glycolic Probiotic Daily Toning, Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment/Cosrx Natural BHA Skin Returning Emulsion
 • C Vitamin serum: Medik 8 CE-Tetra, Cyrene 15% Vitamin C Serum Booster, Obagi Professional-C Serum, Perricone Md Vitamin C, Derma-E C Vitamin Concentrated Serum, PCA Skin C-Quench® Antioxidant Serum, Glo Therapeutics Ultra 15% Vitamin C
 • Hyaluronik asit: Janson Beckett %10 Hyaluronic Acid, Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Serum, Palabs Hydralift Serum
 • Serum önerileri/ nem odaklı/anti-aging: Derma E Hydrating Serum, Coola Fresh Relief Face Serum, Derma E Soothing Serum(hassas ciltler anti aging nemlendirici serum),Absolution Organik Sertifikalı Koruyucu Antioksidan Serum, Dermaceutic Turn Over, Dermaceutic Derma Lift 5.0, Zo Skin Health Ossential Growth Factor Plus
 • Serum önerileri/cilt tonu ve leke için: Cyrene ABC Serum, Cyrene Brightening & Firming Serum, Glow Therapeutics Renew Serum, Glo Therapeutics Brightening Serum,Murad Advanced Active Radiance Serum,Dermaceutic Mela Cream, Dermaceutic Yellow Cream
 • Retinol içeren ürünler: Murad Retinol Youth Renewal Serum, Glo Therapeutics Retinol CS, Flo Therapeutics Tretinol 0.5%, Dermaceutic Activ Retinol 0.5%, Cyrene Retical 0.1% ,Environ Intensive Retinol, Dermalogica Overnight Retinol Repair
 • Göz kremleri/serumları : Murad Hydro Dynamic Ultimate Moisture For Eyes, Cyrene Eye Absolute, Glo Therapeutics 7.5% Vitamin C Eye Gel, Dermalogica Intensive Eye Repair, Dermalogica Ultrasmoothing Eye Serum, Cosmed Revolution Yenileyici Göz Çevresi Bakım Kremi, Derma E Age Defying Antioxidant Eye Cream, Environ Antioxidant & Peptide Eye Gel, Uriage Eau Thermale Water Eye Cream
 • Nemlendirici/kuru ciltler için: Dermalogica Intensive Moisture Balance, Dermalogica Super Rich Repair, Murad Hydro Dynamic Ultra Moisture, Desert Essence Daily Essential Moisturizer,Derma E Vitamin E Skin Oil, Cosmed Day to Day Ultra Nemlendirici, Cyrene Hydra Radiance Super Concentrated Nourishing Hydrator
 • Nemlencirici/yağlandırmayan kremler: Dermalogica Active Moist,Derma E Very Clear Moisturizer,Derma E Soothing Oil Free Moisturizer, Palabs Hydralift Day Cream, Cosmed Complete Benefit Matlaştırıcı Krem, Dermaceutic Hyal Ceutic, Cyrene Ultra Light Hydrator
 • Güneş Koruma Faktörlü Kremler: Cosmed Sun Eessential SPF 50, Glo Therapuetics Oil Free SPF 40, Kiss My Face SPF 50, Dermaceutic Sun Ceutic SPF 50, Dermalogica Skin Recovery SPF 50, Uriage Hyseac Fluide SPF 50 Oil Free

 

 

 

 

 

72 comments

 1. Merhaba ben 18 yaşındayım ve Drunk Elephant B-hydra intensive hydration gel almistim cildim cok kuru oldugu icin bide ayni markanin C-Firma Day serumunu aldim bunlari kullanmam bana fayda saglar mi yoksa daha ilerki yaslarda mi kullanmaliyim ?

 2. Selamlar 🙂 Nuka markasını ilk kez duyuyorum. Şimdi biraz araştırdım da kuşburnu yağı da varmış. Soğuk sıkım. Tavsiye eder misiniz?

 3. Yani Belkıscığım PESSSSS. Sana kürsü kurduracağım. Hatta ne kürsüsü? Adına üniversite açtıracağım. Bu nasıl güzel bir yazı . Teşekkür&tebrik Şimdi sayın hocam; bir süredir Timeless ürünlerini kullanıyorum. Coenzym Q10+Matrixyl 3000 ve hyalüronik asit (pure). Ama kendi kafamdan yaptım bu sıralamayı. Sence uygun mu? Ben bir de bunları sürerken beklemiyorum. Peşpeşe sürüyorum. Ayyy öyle böyle diil. Çok yoğunum . Bekleyecek vaktim yok . Bu araya bi retinol sıkıştırsam fena olmazdı aslında da; malum vakitsizlik. Şimdi bana de bakalım iyi mi kötü mü yaptığım. Ya da nasıl bir rutin izleyeyim? Danışma ücrete tabi olsa var yaaaaaaa . Allahın lütfu. Öpüyorum seni. Öpelim güzelleşelim ♥️

  1. Hahahahaha Şebnemim benim!❤️️ Misler gibi bir rutin oluşturmuşsun birtanem, buraya sana tek ekleyeceğim şey gündüz kullanıyorsan ya spf içeren bir nemlendiricidir, ya da nemlendirici etkili bir spf’dir ! Akşam bu işlemi yapıyorsan önce temiz yıkanmış cildin en az 20 dakika kadar kuruması lazım tatlım çünkü retinol+su derinin altına çok hızlı penetre eder ve mutlaka iritasyona sebep olur..Retinol mutlak suretle akşam zaten biliyorusun..Tabii ki sıkıştırabilirsin ama önce retinol ve üzülerek söylüyorum ki 30 dakika sonra üzerine bunlar! Retinol diğer ürünlere benzemez Şebnemciğim, zaman verip iyice derinin emmesini beklemek gerekir. Ama sonrasında 1’er dakika arayla uygula tatlım hiç problem olmaz❤️️

   1. İşte bu. Sağol Belkıscığım. Ama aşkolsun; spf’siz çıkar mıyım ayol hiç? Kanıma işledin. Bunları zaten nemlendirici ve spf’den önce yapıyorum gündüz. Gece de iyice temizledikten sonra. Boynuz kulağı geçiyor mu neee. Yok yok. Haddimizi biliriz. Teşekkür ediyorum dünya meleği

    1. Ahahahha valla spf konusunda cadı gibi zorladım insanları kabul ediyorum!Rica ederim dünya tatlısı arkadaşım benim!❤️️

 4. Belkıs abla komedon oluşmaması için hangi içeriklere dikkat etmeliyim düzenli nemlendirmemi temizlememi peelingimi yapmama rağmen kurtulamıyorum geceleri body shop aloe vera serisinin kremini kullanıyorum tonik olarak gül suyu temizleyici olarak bionnexin sensitiva temizleyicisini kullanıyorum, iyiki buralara geldin dört gözle yazı bekler oldum ❣

  1. Şeymacığım tatlım çok teşekkür ederim! Mineral yağlara, parafinlere, vazelin tarzı ürünlere çok dikkat etmen gerekir canım, bu içerikleri okuduğun ürünleri lütfen kullanma..bha solüsyonu ile cildini başlangıçta haftada 2-3 eksfoliye et daha sonraları hergün uygula canım, cildini en temiz tutma yolu bu.❤️️

 5. Beybiiii yine herzamanki süpersin, Şebnem hanımında dediği gibi sana kürsü gerek bu kadar bilgi tecrübe… takdire şayansın canım benim Biliyorsun sanitas kullanıyorum ve ufak ufak pullanmaya kabuklanmaya başladı ve yanaklarım pembiş pembiş oldu cildim aşırı kurudu pullanma ve kabuklanmada olunca elimdeki tüm nemlendiriciler yetersiz kaldı, eczaneden aldığım merhem ve kremlerle yumuşatmaya çalışsamda olmuyor.. tabi bu arada yüzümü nemli tutmak için ne varsa sürdüm veee sonuç irrite hemde göze kayın yanak kemiği üstü !!!!!senden irritasyon için S O S istiyorum tatlım irritasyon durumlarında neler yapmalıyız?
  Birde bu kış mevsiminde benim gibi çok kişi retinolle soyma kremi kullanıyor bu dönemde yapacağımız bakım rutini nedir ve en önemlisi hangi nemlendiriciyi kullanayım canım benim. ❤️

  1. Canım Ülkücüğüm!❤️️Tatlım Ceres Dermal Regenerating Cream alıyorsun hemen! Bu krem gebnelde lazer sonrası ya da retinolden tahriş oan ciltlerin kullanacağı medikal bir krem, hem cilt bariyerini güçlendirecek hem de nemlendirecek tatlım. Onun dışında retinol fazla bir kuruluğa ya da iritasyona sebep veriyorsa kışın kullanabileceğin en güzel şeylerden biri cilt bakımını yağ ile bitirmendir Ülkücüğüm. Marula yağını kesinlikle öneririm, hem iritasyonu önleyecektir hem de anti aging bakım yapacaktır bitanem.

   1. Teşekkür ediyorum canım benim Hemen aldım ceresi ama ne marula nede diğer organik yağları maalesef sertifikalı hiçbir sitede bulamıyorum, hatta postun altındaki Önerilen siteleride taradım ama senin postan sonra karaborsa oluyor sanırım tüm ürünler…onları bulana kadar elimdeki junonun son damlalarını kullanıyorum belkıscım iritasyon lu cilde diğer günlük rutinleri devam edilsin mi yoksa ceres, yağ ve spf yeterlimi tatlım

    1. Ülkücüğüm Juno harikadır, elinde varsa zaten en güzelidir! Asit içeren hiçbir şeyi cildin düzelene kadar uygulama Ülkücüğüm, hassas ciltler için bir yıkama da çok iyi gelecektir-sls olmamasına lütfen özen göster tatlım ve sabah akşam Juno uygula lütfen❤️️(spf unutmadan). Bu şekilde cildin düzelene kadar devam et sonra yine günlük bakımını uygularsın tatlım benim.

 6. Merhaba.vallahi her eve lazım dedikleri sizsiniz iste Birde cilt lekeleri+soyma işlemi ile ilgili ayrıntılı bir yazı olsa Dün gece oturdum eski paylaşımlariniza baktım lakin sizin uyguladığımız cilt soyma işlemini bir türlü bulamadım. Sonrası yorgunluktan pert neydi bu işlem neydi neydi takımı tam tasarım misali valla takıldım oraya.lutfen yazarmisiniz

  1. Semacığım merhaba tatlım!❤️️ Çok teşekkür ederim güzel yorumun için! Leke için yapılması gereken yazıyı retinol doyasında paylaşmıştım Instagram hesabımda, en kısa zamanda bloga da alıyorum!

   1. Teşekkürler. O yazınızı okudum ama siz yorumlarda kendinizin yaptığı yöntemi anlatmistiniz. Yanılmıyorsam acnelys ile bir ürün daha kullanmistiniz.benim cildi acnelys’ ye alışkın biraz daha agresif daha hızlı bir soyma işlemi olsa.yoksa bu çılgınlığı olur.lekelerden muzdarip biri olarak merakla ekstra bilgilerinizi bekliyorum.Sevgiler.

    1. Semacığım o postu maalesef silmek durumunda kaldım çünkü doktor kontrolünde olması gereken bir tedavidir diye yazmış olmama rağmen tahmin edersin ki kimse üzerine alınmadı! Ben Obagi Nu Derm serisi ile kullandım canım.

 7. Urunlerim bittikce açıp açıp bakarım artık tavsiyelere. Ama yine de size bir sorum olacak. Temizleyicim çok az kaldı. Cildim kuru Cyrene markasının Gentle Cleansing Oil ve Glycolic Cleansing Micro Milk arasında kararsız kaldım. Siz ne onerirsiiz?

  1. Selinciğim biri temizleme sütü diğeri ise yağdan süte dönüşen ancak durulama gerektiren bir ürün-her ikisi de kuru cilde uygun. Sen hangis ile rahat edeceksen canım, günün sonunda senin seçimin olmalı❤️️

 8. Merhabalar göz krem önerilerinizi okudum bu ara filorga markası gözüme cok çarptı absolute adı altında demir başlıklı olan bilginiz varmı ya da bu yazdıklarınız arasında daha çok çizgi nem bakımı yapan hangisi malum yaş +30 üstü şimdiden cevabınız için çok teşekkürler, sevgiler❤

  1. Aslıcığım merhaba! Filorga markasının birçok ürününü denedim ama göz kremini hiç kullanmadım. Çizgi bakımda mutlaka retinol içeren bir ürüne yönelmeni tavsiye ederim, Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum gibi..Daha çok nem istiyorsan yine Murad serisinden Hyrdro Dynamic Eye olanı şiddetle tavsiye ederim!❤️️

   1. Zo intense eye repair bitirdim ama çoook pahalı diye hem almiyim hemde üst üste aynı kremi kullanmiyim diyorum yoksa kremi sevdim mi öldümşimdi siz önerin bir tane alıyım diyorum karar vermek zor. Sevgiler selamlar❤

    1. Zo Skin’de çok başarılıdır Aslıcığım, içerisinde hem retinol hem de matrixyl 3000 peptid içerir, memnun kaldıysan bence bununla devam et derim, çok iyi bir anti aging bakım yapan göz kremidir.

     1. Çok teşekkür ederim ama yinede bir onerinizi alıyım ben… Cook Sevgiler öpüyorum ❤

 9. O zaman demin yukarıda bahsetmiş olduğum Murad’ı dene Aslıcığım, ben her ikisini de seviyorum ama ikisini de deneyimlemiş olursun.

  1. Çok teşekkür ederim ilginize yazınıza bilgi sahip olmak sayenizde çoook öpüyorum ❤

 10. Merhaba cilt temizliği ve bakımı için dr med. Christine schrammek ürünleri ile ilgili bilginiz var mı acaba benim çok akneli ve yağlı üstelikte hassas bir cildim var ve yaşım 36 ne yapsam bilemiyorum artık o kadar çok uğraştım ki cildim ile ama sonuç hep aynı benim için önerileriniz varsa çok sevinirim…

  1. Merhaba sevgili Altınay,
   Öncelikle bir cilt uzmanına gitmenizi öneririm çünkü çoğu zaman akne hormonal problemlerden oluşabiliyor. Ben cilt uzmanı değilim ama kendi tecrübelerimden yola çıkarak ancak tavsiyede bulunabilirim. Daha evel Instagram hesabımda akne/sivilce sorunum adlı postum altında kullanılması gereken ürünlerin hepsini yazmıştım-o postuma bakabilirseniz ürün konusunda size yardımcı olacağına inanıyorum.❤️️

 11. merhaba,

  Öncelikle teşekkür ederim. Çok ihtiyacım olan bir yazı oldu. Cilt bakımım için uygun fiyatlı, doğru ürün arayışındaydım. Cosmed markası diğer ürünlere göre fiyat olarak baya uygunmuş.

 12. Telefonda tam okuyamamışım, bilgisayardan şimdi okudum ve MUHTEŞEM. en kısa sürede hepsini tek tek inceleyeceğim. 🙂

 13. Harika yazı çok teşekkürler.
  Ben doa kozmetikten hyalüronik asid ve c vitamini serumu kullanıyorum.haftada iki gece de the ordinary markasının retinol %2 serumunu kullanıyordum. Yüzümdeki soyulma işlemi gözle gözülür oldu sanırım fazla geldi.retinole 10 gün kadar ara verdim.haftada bir kullanmayı düşünüyorum artık. Tonik olarak da corsx aha/bha tonik kullanıyorum. akne problemini hallettim fakat sivilce izi ve lekelerimden kurtulamadım. Toniği 5 aydır, c vitamini ve retinolü 1 aydır kullanıyorum:(

  1. Burcucuğum çok teşekkür ederim! Öncelikle iyi bir konsantrasyona sahip c vitamin serum almanı öneririm, önerilerimi C vitamini mucizesi adlı yazımda paylaşmıştım. Leke ve izler maalesef zaman alan işlemler, bazıları 1 seneyi bulabiliyor maalesef- retinole devam etmen lazım, soyulma sırasında bırakman çok yanlış olmuş. Haftada 1 sayı olarak çok az- cilt bir şekilde alışacak ve bunu haftanın 5-6 günü kullanman gerekecek canım.

 14. Merhaba oncelikle uzun suredir takipteyim ve gercekten bilginize hayranim ve guven duygumu uzun suredir kazanmis sekildesiniz tebrik etmek istedim 🙂 29 yasindayim yuzumdeki en buyuk sikintim hep siyah noktalarim ve gozlerim biraz icerde gibi dolayisiyla hafif morluklarım var. Esmer ve karma bi cilde sahibim, suan herseyi 0 liyorum. 4 seans lik cilt bakimina basladim aquapeel ilk seans guzel gecti yuzum hafifledi sanki goz altlarima da isik dolgusu yaptirmayi planliyorum. Sizdden benim icin bi rutin yazmanizi isticem. Elimde suan bulunan kiehls beyaz kil maskesi, kiehls advanced night goz kremi, loreal gul yaprakli tonik bunlar acilmamis halde… bana onerebileceginiz guzel bi gunluk temizleyici ve sizce diger kullanmam gerekenler yardimci olursaniz cok sevinirim sizin lisetenize baktim ama belki kisisel farkli olur diye yazmak istedim. Sorabileceginiz seylere cevap olarak: goz kenarlarim hafif nemsiz, altlari mor ve cokuk, T bolgem kapali gozenekler var hic sivilcem yok ama siyah nokta olarak varlar. Gunes koruyucu hic kullanmadim kaldi ki 12 gunesinde guneslenirdim ama akillandim 🙂 yuzumde elmacik kemikleri uzerinde tuyler var bunlar beni rahatsiz ediyor lazer gormez dediler agda ile aldirinca da hep siyah noktalar olusuyor. Bayagi dertliymisim 🙂 sevgiler şeyma hanim simdifen tesekkurler. Asli

  1. Aslıcığım öncelikle teşekkür ederim güzel yorumun için. Ben cilt uzmanı olmadığımdan dolayı sadece genel olarak temiz ve işe yarar ürünleri sizlere önermeye çalışıyorum ancak kişiye rutin bakım önermek sadece cilt uzmanı tarafından olması gerekir çünkü cildini muayene ederek gerekli içerikleri sana sunar.. Sana şu konuda yardımcı olabilirim, kil maskesi genelde fazla sebum/yağ üreten ciltler için lullanılması gereken bir maskedir, cildin kuruya dönük normal bir cilt tipi ise kurutabilir. Kiehls ya da Loreal hakkında cruelty free markalar olmadıkları için dikkatimde değiller dolayısı ile hakkında yorum yapamıyorum. Siyah noktalardan şikayetçiysen Gözenekler,Siyah Noktalar isimili yazımda salisilik asit içeren bir tonik kullanmanızı önermiştim, bütçene uygun birçok ürün seçebilirsin. Göz altı kuruluğu için Murad Hydro Dynamic serisi olağanüstü diyebilirim ancak morluk ve çöküklük farklı işlemler gerektirir, onu da son yazımda Göz Çevresi Bakımında paylaşmıştım canım. Lazer ince tüyleri görmeyecektir doğrudur, ağdayı kesinlikle önermiyorum- Kadınlarda Yüz Tıraşının Faydaları isimli yazımda benim de kullandığım yöntemleri okuyup görebilirsin tatlım. Güneş koruma kullanmıyorsan, üzülerek söylüyorum, cildine ne yaparsan yap hiçbiri düzelmeyecektir canım ve birkaç sene içerisinde derin kırışıklıklar ve lekeler oluşacaktır, lütfen vakit kaybetmeden bugünden önlemini al! ❤️️

 15. Merhaba detaylı , içeriği iyi hazırlanmış bir yazı olmuş elinize sağlık.Bir konu aklıma takıldı: Yağ bazlı temizleyici üzerine su bazlı temizleyici kullanmayın demişsiniz.Ama güneş kremini de önce yağ bazlı temizleyici ile temizleyin sonra başka bir ürün daha kullanın demişsiniz.İkinci ürün ne olabilir o zaman? Ben misel su+ nuxe’un durulanan gül aromalı yağını kullanacağım mesela.

  1. Selmacığım merhaba canım! Sanırım yanlış anlamışsın, orada kastettiğim yağ bazlı cilt bakımı ürünler ile su bazlı ürünleri karıştırmayın dedim, yani serum ya da krem gibi ürünler. Tam aksine yağ bazlı çift faz dediğimiz yıkamadan sonra mecburen o film tabakasını ciltten yıkayabilmek için su bazlı bir temizleme gerekir canım.❤️️

 16. Belkıs Hanım Merhabalar,bütün yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Gerçekten çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz. Sizin sayenizde yeni yeni markalar ve teknikler öğrendim. Bu yazınız da çok faydalı bilgiler içeriyor. Fakat benim kafamı karıstıran bir nokta var ve bu konuda bana yardımcı olabiliceğinizi düsünüyorum.:) Şöyle ki,cildim yağlı,hassas ve akneli. Hassas diyorum çünkü akneli ciltlere önerilen çoğu yüz yıkama jeli aknelerimi daha da agrasiflestirdi. Yıkamadan sonra kıpkırmızı oluyorlar. Şu sıralarda yeni bir jel almam gerekiyor. Hala kendi cildime göre bir temizleyici bulamadım. Sizin önerdiğiniz “Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser” ürünü mü “Cosrx – Low Ph Good Morning Gel Cleanser ” ürününü mü alsam? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Meldacığım merhaba tatlım! Cosrx Low Ph ürününde allantoin maddesi olduğu için daha yatıştırıcı özelliğe sahiptir, ben bununla başlamanı öneririm tatlım. Maalesef salisilik değerlerini tüketiciler ile paylaşmadıklarından içerik olarak sana Low Ph olanını tavsiye ederim❤️️

 17. Evet,bende salisilikten dolayı tereddüt etmiştim. Bir bilene danışmak istedim. Cevabınız için Çoook teşekkürler! Sevgiler

 18. The Ordinary markasının 100% Cold-Pressed Virgin Marula Oil ürünü çok önerilmiş. Tavsiye eder misiniz?

 19. Merhaba
  Bir kaç konu hakkında yorumlarınızı almak istiyorum.Mail gönderebilirmiyim
  Teşekkürler

 20. merhaba benim akne problemim var bazen kistik çıkıyorlar. cildim aşırı yağlı değil karma bir cilt. Cyrenenin aha bha içeren temizleyicisini kullanıyorum şuan. nemlendirmek için doa kozmetiğin yağlı ciltler için nemlendiricisini tavsiye edermisiniz? Serum olarak hyaluronik ait ve b3 vitamini birleşimimi daha iyi olur akne için yoksa b3 vitaminlisi mi? cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum Belkıs hanım 🙂

  1. serum olarak hyaluronik asit ve b3 vitamini mi daha iyi olur sivilce için yoksa hya ve c vitaminlisimi yazmak istemiştim 🙂

  2. Melikeciğim merhaba canım! B3 yani niacimianimde ve hyaluronik asit birbirinden farklı şeyler tatlım dolayısı ile ikisini de kullanmanı tavsiye ederim! Doa hayır maalesef tavsiye etmiyorum, canım❤️️

   1. doa yı neden tavsiye etmiyorsunuz:( hyaluronik asidi ve b3 ü nasıl kullanmalıyım peki aknelerim çıkıyor 🙁

     1. doğru soyluyosunuz… peki b3 ve hyaluronik birleşimi hangi markayı tavsiye edersiniz ?

 21. Belkıs ablacım ben eskiden yağı en son adımda kullanıyordum. Ama şimdi kullandığım yağ buna izin vermediği için yani altına başka bir ürün kullanımına önce yağı sürüp üstüne ince su bazlı bir nemlendirici sürüyorum hatta o daha çabuk emildiği için yağı da cildime hapsettiğimi düşünüyorum en sonda termal su sıkıyorum bolca sanki su kurudukça cildim öncesinde sürdüğüm her şeyi de emiyormuş gibi geliyor. Çok mu yanlış?

  1. Ahmetciğim dediğin gibi yağın ağırlığı en son ya da önce olmasını belirler ancak termal suyu son aşamada değil , ikisinin arasında yapman gerekir ki cilt yağlandıktan sonra transepidermal su kaybına uğramasın. Su, yağı cildine taşıyacağından öncesinde yapmanı tavsiye ederim canım.❤️️

 22. Belkıs hanım merhaba loccitane markasının ürünleri için ne düşünüyorsunuz acaba

 23. Belkıs hanım merhaba öncelikle harika yazılarınız için çok teşekkürler. Sizi keşfettiğim için şuan çok mutluyum. 29 yaşındayın hep sorunlu bir cildim vardı. Şuanki durumu ise, yanaklarım yıllarca sivilce kurutucu jeller yüzünden iyice kurucu ve ince kırışıklıklar belirmeye başladı, t bölgem yanaklara nazaran yağlı sayılır ama çenem ve burun üstüm derin siyah noktalarla dolu. Özellikle çenemdekiler her ay dönemi sırayla sivilceye dönüşüyor yani her ay bir-iki sivilce çıkartıyorum. Bugüne kadar oldukça basit bi cilt bakımım vardı ama artık biraz daha özenli bir bakıma geçmek istiyorum ve şu ürünleri almayı planlıyorum siz ne dersiniz? Cosrx Low Ph Gel – tonik olarak gül suyu – akşamları dönüşümlü olarak Cyere %2 aha ve % 1 bha ( hiç asit kullanmadığım için düşük oranlarla başlamak doğru olur diye düşündüm) – serum olarak the ordinary kuşburnu yağı ve özellikle yanaklarım için the ordinary hyaluronic acid- gündüzleri c vitaminli serum – nemlendirici ( the ordinary moisturizing factors ya da cosrx salyangoz özü içeren kremini düşünüyorum) ve güneş koruyucu

  1. Betülcüğüm gayet güzel bir liste olmuş, hylauronik asitten sonra üzerine mutlaka nemlendirici sürmeyi unutma ve tabii en önemlisini zaten yazmışsın o da spf tatlım.

   1. Çool teşekkür ederim Belkıs hanım son bir soru daha sorsam çok olur muyum? Asitlere Cyrene aha ve bha yerine cosrx aha/bha tonik ile başlasam fazla olur mu?

    1. Rica ederim Betülcüğüm! İçerik aynı tatlım ister Cyrene ister Cosrx al, aha bha olduktan sonra falza bir şey değişmeyecektir.

 24. Merhaba Belkis Hanim,

  Sizden nispeten yeni haberim oldu, butun yazilarinizi okudum. Bilginize, emeginize saglik, bilgilerinizi paylamasmaniz cok kiymetli, kendi adima tesekkur ederim oncelikle.
  Birkac ay sonra 36 yasima girecegim. Cildim karma, alin bolge parlama yapacak cinsten yagli, diger bolgelerde kuruluk gibi bir durum yok. Ilaveten cildim sivilceye megilli, tek tuk de olsa sivilcem cikabiliyor, ciktiginda da izi kolay kolay gecmiyor. Bir de dudagima yakin, yanak altinda sagli sollu cok yogun olmasa da sivilce lekelerim var. Simdiye kadar cerave isimli (yurtdisindan yorumlar okuyarak aldigim) salisilik asitli yuz temizleme jelini kullaniyorum. Sabahlari ordinary alpha arbutin ve niacinamide, aksamlari da yine alpha arbutin, azelic acid ve retinol kullaniyorum. Nemlendirici olarak da clean&clear’in (yurtdisindan almistim yine yorum okuyarak) oil free salisilik asitli nemlendirici akabinde de Hamilton’in gunes kremini kullaniyorum. Goz cevrem ise oldukca kuru. Kiehls powerful strength line reducing eye brightening concentrate ve bobbi brown hydrating eye cream kullaniyorum.

  Artik cok gec de olsa cruelty free markalar kullanmak istiyordum ve sizin de bu konuda hassasiyetiniz cok guzel. Sizi okuduktan sonra su sekilde ilerlemek istiyorum. Yikama jelim ile devam edip ardindan thayers rose petal tonik uygulayip (yine yurtdisindan siparis vermistim, fakat henuz elime ulasmadi, bu sure zarfinda rosense gul yuzu kullanmayi dusunuyorum) yeni siparis verdigim janson beckett c&c serum ve ardindan da nemlendirme icin yine janson beckett alpha lipoic asit gunduz kremini kullanacagim. Ardindan da yine sizin onerdiginiz gunes kremlerinden birini almayi dusunuyorum. Sizce bu rutine tonik sonrasi cyrene aha %4 exfoliant eklemeli miyim? Bir de gece de bu rutin uygulanabilir mi? Goz cevresi icin de yine janson beckett okusil goz serumu aldim, uzerine nem icin baska bir urun kullanmama gerek kalir mi?

  Destan olmus, kusura bakmayin vaktinizden alacagim sanirim :/ Cevabinizi dortgoz bekliyorum 🙂
  Mutlu gunler dilerim, sevgiler 🙂

  1. Gökçeciğim güzel mesajın için öncelikle teşekkür ederim! Çok güzel bir liste yapmışsın ve cruelty free hassasiyetin için de ayrıca teşekkür ederim sana! Cildi düzenli eksfoliye etmek her zaman önerdiğim bir bakım rutinidir, dolayısı ile haftada 2 bile uygulamanı önerebilirim Gökçeciğim. Aynı gece retinol kullanmadıktan sonra rahatlıkla yapabilirsin, akşam olması her zaman tercihtir- güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmamak adına. Göz serumunun üzerine istersen kullandığın nemlendiriciyi bile uygulayabilirsin, artı bir göz kremi almana hiç lüzüm yok aslında.❤️️

 25. Ne tatlisiniz Belkis Hanim, cok tesekkur ederim hizli cevabiniz icin.
  Evde uc kedim, apartman bahcesinde baktigim bes alti kedim var. Sokaktaki butun hayvanlara olabildigince yardima kosan bir insanim. Cruelty free konusunda cok bile gec kalmistim, farkindalik sagladiginiz icin gercekten cok cok tesekkurler tekrar.
  Oh yorumunuzdan sonra bu rutin icime iyice sindi. Sunu sormak istiyorum sadece, ordinary urunlerini bir sure birakip (onu sur, sonra bunu sur, bazen hem zamansal acidan zor olabiliyor hem de cok ugrastirici gelebiliyor da :/ ) cyrene exfolianti her gun uygulamali miyim? 2 gun bile dediginiz noktada kafam karisti da sadece. Yazi dilinden anlasmak bazen boyle olabiliyor, keske yuzyuze de sohbet edebilsek <3

  1. Gökçeciğim tekrar teşekkür edeim! Eksfoliye edici bir tonik olduğunda hergün kullanabilinir ancak bu cildin üzerinde bırakılan bir ürün olduğu için ben haftada 2 gün dedim, cildin alıştıkça daha da sık kullanabilirsin ama dikkat et lütfen cildin fazla kurumasın.❤️️

   1. Tamamdir simdi anlastik 🙂
    Cok tesekkur ederim ilginiz ve cevaplariniz icin. Blogunuza ‘subscribe’ da oldum, hep takipteyim <3
    Sevgiler, kolayliklar dilerim <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.