Mimik çizgileri yer etmeden ve belirgin bir hale gelmeden botox işleminden faydalanmak mümkün. Cildimizin bir kağıt olduğunu düşündüğümüzde, kağıdı buruşturup tekrar açmaya çalıştığımız zaman yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesinin son derece güç olduğunu hepimiz gözlemleyebiliriz. Daha pürüzsüz, daha az çizgiler ve dinlenmiş sağlıklı bir cilt görünümü için henüz form kaybı yaşamadan botoxdan faydalanmak en doğru medikal tedavi yöntemlerin başında geliyor.

Botox yaptırmayı düşünüyorsanız ve hakkında bilmek istedikleriniz varsa, soru cevap şeklinde hazırladığım yazımı okumaya lütfen devam edin.

Botox yılan zehiri midir?

Hayır, botox bir ilaçtır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı botox, Clostridyum Botilinum isimli bakteri tarafından oksijensiz ortamda üretilir. Sinir iletimini geçici olarak bloke ederek, kasların uyarılmasını geçici olarak engeller.

Botox ne kadar sürer ve bunu ne sıklıkla uygulamam gerekir?

Kişiye ve kullanılan ünite sayısına bağlı olarak 3-4 ay arasında değişebilir. Erkeklerin yüz kasları kadınlardan daha güçlü olduğundan bu süre erkeklerde 2-3 ay arasında değişebilir.

Botox’u ilk defa deneyeceğim, hakkında ne bilmeliyim?

Botox uzman estetik cerrahlar ve medikal estetik hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Aksi takdirde hem istenilen etki elde edilemeyebilir, hem yanlış uygulamalar neticesinde göz kapağı düşüklüğü ve şekil bozukluğuna yol açabilir.

Botox işlemi nasıl yapılır?

Uzman biri tarafından yapılması gereken uygulamanın öncesinde kişiye lokal anestezi içeren bir krem sürülmektedir. Çok ince uçlu bir iğne yardımıyla, kırışıklıkların açılması istenen bölgelere, gıdık ve gerdan bölgesinde oluşan çizgilere, ağız çevresindeki çizgilere, göz ve gerdan bölgesinde oluşan çizgilere, ağız çevresindeki çizgilere, göz ve iki kaş arasındaki çizgilere, alın çizgilerine çok küçük dozlarla ilaç enjekte edilir.

Botox uygulaması acı verir mi?

Çok kısa süreli bir acı duyulur, cildinize sürülen emla tipi lokal anestezikler işlem yapılacak bölgeyi uyuşturur. Şişlik ve kızarıklık 24 saat içerisinde kaybolur.

Botox uygulaması ne zaman yapılmaz?

Çizginin derinin içerisine derin yarık denilen şekilde işlediği halde botox uygulaması yapılmaz, dolgu maddeleri ile alan düzeltilir.

Önleyici botox tedavisi gerçek midir?

Botox’u öncelikle kırışıklık tedavisi için uyguluyorsanız, kasları zayıflatıp yüz mimiklerini ve hareketleri sınırlayarak kırışıklıkların oluşmasını önleyebilirsiniz. Kırışıklıklar ve sarkmaları, kas hareketlerini durdurarak önlemeyi sağlayan botox uygulamasında, erken dönemde yapılan müdahaleler her zaman iyi sonuç vermektedir. Yüzümüzdeki kırışıklıkları iki sınıfa ayırabiliriz. Bunlardan ilki statik kırışıklıklar, diğeri ise dinamik kırışıklıklar. Güldüğünüzde yüzünüzde kırışıklık oluşup, duygu ifadesi kaybolduğunda kırışıklık kendiliğinden kayboluyorsa bu dinamik kırışıklıktır. Mimik hareketi yapmadan bile görülen kırışıklıklar ise statik kırışıklardır. Statik kırışıkların yüze oturmadan evvel botox uygulaması yaptırmak akılcı bir çözümdür.

Kimler Botox yaptıramaz?

Alerjik bünyesi, nörolojik rahatsızlığı, hamileler ve emziren annelerin botox konusunda hekime danışmadan uygulama yaptırmaları son derece sakıncalıdır. Bazı sinir-kas iletimine etkisi olan ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Kaç yaşından itibaren botox yaptırabilirim?

Botox’a başlamak için kesin olarak belirlenen mükemmel bir yaş yoktur. Belirli bir yaştan ziyade kişinin cilt durumu ile alakalıdır ancak 25 yaşın altındaki kişilere tavsiye edilmez.

Botox pahallı bir işlem midir?

Her semte ve uzmana göre değişen fiyatları vardır. Sağlık Bakanlığı ülkemizde iki ürüne ruhsat verip onaylamıştır. Bunlar ürüne ismini veren ”Botox” markası ve ”Dysport”dur. Her ikisi de dünyada yaygın olarak kullanılan güvenilir markalardır. Piyasadaki ortalama fiyatların oldukça altında olan işletmeler Çin menşeili ürünler kullanıyor olabilir, bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

Botox sadece yüz için mi uygulanır?

Hayır, botox migren ağrıları, alın, koltuk altı, el ve ayaktaki terlemeyi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanan bir tedavi şeklidir.

Botox boyun sarkmalarına iyi gelir mi?

Nefertiti botox olarak geçen boyun uygulamalarında belli boyun kaslarına yapılan müdahalede boyun bölgesi toparlanır.

Botox uygulaması ile ameliyatsız burun kaldırma yöntemi gerçek mi?

Burundaki bazı sorunlar, burun kemeri, asimetri sorunları, burun ucu düşüklükleri ve burun eğrilikleri botox ve dolgu enjeksiyonu kullanılarak düzeltilebilir. Botox estetiği uygulaması ile burun sırtındaki çizgiler düzeltilebilir, aşırı açık duran burun delikleri daraltılabilir ve burun ucu kaldırılabilir. Bu uygulamayı yalnızca uzman plastik cerrahlar yapabilir.

Dudak çevresi kırışıklıklarında botox enjeksiyonu etkili midir?

Minimal dozlarda uygulanan botox enjeksiyonu ile dudak çevresindeki kırışıklıklar giderilebilinir. Üst dudak üzerinde oluşan sigara içmekten kaynaklanan çizgiler de buna dahildir. Yalnız dudağa hacim ve dolgunluk kazandırılmak istenirse bu sadece dolgu enjeksiyonu ile uygulanabilinir.

 Botoxun etkisini hemen görebilir miyim?

Botoxun etkisi uygulamadan sonra 3. gün başlar, 7. gün maksimum düzeye ulaşır ve etki 3-4 ay maksimum devam eder. 6 ay sonra etki kaybolur. Aşırı terleme için süre 6-12 aydır. Etkisini kaybettikten sonra birkaç kez ardışık kullanımından sonra etki ve kalıcılık uzayabilir.

Botox yaptırdıktan sonra yapılmaması gereken bir şey var mı?

Botox uygulamasından sonra yüz hemen yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle dik durulmalı, yatay pozisyonda yatılmamalı, işlem yapılan bölgeye o gün masaj yapılmaması ve aşırı sıcak duş alınmaması önerilir.

Botoxun yan etkileri var mıdır?

Sonuçta botoxun ana maddesi toksik bir yapıdır ancak vücuda dağılmaz. Yani iç organları etkilemez. Doktor kontrolü altında olduğu sürece botoxun riskleri en aza iner. İşlem sürecinin yanlış yönetildiği zamanlarda riskler ve zararlar olabilir. Uzman kişiler tarafından yapılmayan uygulamalarda kaş eğriliği, gülüş bozukluğu, gözlerde kuruluk ya da fazla yaş gelmesi gibi riskler oluşabilir.

Botox yaptırmak yerine botox etkili kremler işe yarar mı?

Hayır, hiçbir krem/serum botoxun verdiği etkiyi veremez. Botox etkili kremler sadece cildin yüzeyinde olan kırışıklıkları gidermesinde yardımcı olur. Kas dokusuna hiçbir faydası yoktur. Lütfen ”botox etkili krem ya da mucizevi botox maskesi” diye pazarlanan ürünlere güvenmeyin.

Botox uygulaması yapıldıktan sonra kırışıklıklarım daha da artar mı?

Hayır, botoxun etkisi geçtiğinde hiçbir şekilde kırışıklıklar artmıyor, aksine uzun süre botox yaptıran kişilerin mimik kasları eskisi kadar güçlü olmuyor ve bu da botoxun etkisi tamamen geçtiğinde eskisinden çok daha az kırışmaya başlayacağınız anlamına geliyor.

Botox yaptırdığımda yüzüm ifadesiz bir şekil alacak mı?

Botox uygun dozlarda ve uygun anatomik noktalara yapılırsa kişi mimiklerini tamamen kaybetmeyecek ve kişiye duygularını gösterecek kadar mimik bırakarak sadece kırışıkları önleyecek kadar hafif bir mimik kaybıyla botox yapmak mümkün, dolayısı ile burada doğru uzmanı seçmek çok önemli. Etrafımızda hergün botox yaptırmış birçok kişi görmemize rağmen neredeyse hiçbirini fark etmiyoruz değil mi?

Şeytan kaş diye bir görüntüden korkuyorum, bu başıma gelir mi?

Her seferinde aklıma Angry Birds geliyor😝 Eğer doğru doz ve anatomik olarak doğru noktalara işlem yapılırsa böyle bir görüntü oluşmuyor. Bazı durumlarda 10 gün içerisinde sizi kontrole çağıran hekiminiz kaşlarınızın arasında bir fark olduğunu görürse gereken işlemi uygulayıp düzeltebiliyor.

 

 

 

 

 

14 comments

 1. Resmen tam botoksu araştırırken yayınlanmış bir yazı. Çok çok faydalı oldu teşekkürler ☺️

 2. Belkıs abla c vitamini serumu aldım ilk defa cildime asit kullandım 28yasindayim ama ben bu serumu her gün sadece akşamları kullandım cildime zararı mi oldu şimdi 21.5 oranı…..

 3. Umarım daha çok insana ulaşabilirsiniz net temiz faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler
  Cruelty free hakkında duruşunuzu çok takdir ediyorum
  Tüm hayatınızı değiştirdiniz çok az insan bunu yapar

  1. Zeynepciğim ne kadar değerli bir yorum benim için❤️️çok teşekkür ederim, inşallah bir gün herkese ulaşmak dileği ile❤️️

 4. Valla ben botox sevenlerdenim.dogru dozda yapıldığında süper oluyor.kaşini gözünü oynatabiliyorsun. Öyle beton dokmus gibi olmuyor.Botoksumu yaptırır ay yok canım yüzümde hiçbirşey deyip gezenlerden degilim 🙂 vaktim olsa daha neler yaptiririm;)

  1. Semacığım saklayanlara ben de inanamıyorum, bunun makyajdan bir farkı yok ki aslında! Ufak tefek dokunuşlar sadece❤️️

 5. Fotoğraftaki kadar sevimli olacaksam aslında hiç gerek yok botoksa çok tatlı silkeleye silkeleye sevmek isterdim onu

 6. Belkıs Hanım merhabalar ben Cansu; İzmir’de yaşıyorum, 21 yaşındayım ve geniş çene görüntümden kurtulmak için massater botoksu yaptırmayı düşünüyorum. Sizce yaşım bir sorun mu? Türkiye’de bu uygulamayı başarılı bir şekilde yapabilecek doktorlar bulabilir miyim acaba? Dişlerimi de birbirine çok vuruyorum fark etmeden onu da çözebilir belki. Yaklaşık kaç ünite kullanıldığına ve yıllık maliyetinin ne kadar olabileceğine dair bir fikriniz varsa fikirlerinizi duymak benim için çok değerli. Teşekkürler şimdiden!

  1. Cansucuğum merhaba tatlım! Maliyet ya da kaç ünite kullanıldığı hakkında fikrim yok ancak Ayşegül Saltat Polikliniğinde sayın Nurcan Taşkara’dan bir randevu almanı öneririm. Yaşın sorun olmayacağına eminim tatlım, kendisi benim doktorumdur ve gerek botox, gerek lazer işlemlerinde son derece başarılıdır canım, gözüm kapalı tavsiye ederim!❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.