Bu yazıya gereğinden fazla dikkat çekebilmek için önce şu cümle ile başlamak istiyorum:

En ölümcül form olan cilt kanseri, malign melanom, 20’li yaşlarda en sık rastlanan kanser tipidir.

Konunun ehemmiyetini anladıysak eğer o zaman yazıya başlıyorum!

Birçok genç gibi ben de 18’li yaşlarımda haftanın 3 günü solarium’a düzenli şekilde girip, bronz tenimle iftihar eden birisiydim. Hatta yaz-kış bronz tene sahip olabilmek için güneşi kaçırdığım günlerde bile eksiği kapatmak adına solarium seanslarına girmişliğim vardır. Şimdi gençlik fotoğraflarıma dönüp baktıkça kendi cilt tonumda olan bir fotoğrafı bulmakta inan ki çok zorlanıyorum.

Gel gelelim seneler geçti ve benim bu sevdam bitmedi..Ne giysem sanki daha bir yakışıyor, daha az makyaj yapmama rağmen cildim çok daha sağlıklı duruyor, ah ne güzel bir ten rengin var cümlelerini duydukça iştahım sanki daha bir kabarıyor ve seanslar çoğalıyor.
Önce ellerimin üzerinde minik minik benler çıkıyor..aldırmıyorum, çildir deyip geçiyorum…sonraları bacaklarımın bazı yerlerinde kahve lekeler oluşmaya başlıyor, geçer deyip üzerinde durmuyorum..Bir sabah kalktığımda yüzümün bazı bölgelerinde renk eşitsizliği olduğunu fark ediyorum, ama nasıl olur ki bu diyorum, her tarafımın eşit yanması lazım! Leke gibi duran yerleri kapatmak için yine solarium’a gidiyorum. Anlayacağınız bronz tene sahip olma sevdam kısır bir döngü şekinde devam ediyor, bugünün hastalığı kabul edilen tanorexia kısacası. Neredeyse her dergide, gazetelerde, televizyonlarda güneşin ve solariumun cilt sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğu yazılmaya başlanıyor. Cilt uzmanları bas bas bağırıyor, sigaranın ciğerlerinize verdiği zarar ile solariumun cildinize verdiği zarar aynıdır diye. Alıyor beni bir korku…tamam diyorum buraya kadar. Aklını başına al! Sağlığından da mı önemli?!

Haydi yazıyı fast-forwardlayalım ve 40’lı yaşlarımın başına gelelim..
Cildim, kösele denebilecek kadar kuru ve susuz. Lekeler, benler, ince çizgiler, renk eşitsizlikleri..ne ararsan var! Yağları, kremleri avuç avuç sürüyorum, serumlar, losyonlar bana mısın demiyor. Ne yaparsam yapayım ne cildimin matlığından kurtulabiliyorum, ne lekelerden.
Güneşe çıksam bile artık spf sürmeden adım atmamaya başlıyorum, ama solarium artık hayatımda yok! Çok değil, bir kaç sene içerisinde bacaklarımda melanin pigment artışı başlıyor. Her tarafım leke içinde, ama nasıl olur ki diyorum..ben solariuma artık girmiyorum ki!

Güneşin ve solariumun cildime verdiği zarar seneler sonra maalesef böyle ortya çıkıyor. Cilt uzmanları, doktorlar, lazerler, kimyasal peelingler aklınıza ne geliyorsa deneniyor. Yüzümde başarılı ama bacaklarımda oluşan lekeler belki hafifliyor ama asla geçmiyor.
Şimdi geri dönüp baktığımda…o bronz ten sevdası yüzünden seneler sonra neler çektim…ah o pişmanlık..fayda etmiyor ne yazık ki. Cehaletime mi yanayım, kendimi güzel sandığıma mı?

Kısaca benim hikayem buraya kadar. Ne kadar şanslıyım ki bu kadar solariuma ve güneşe saatlerce maruz kalmama rağmen bu hastalığa şükürler olsun ki yakalanmamışım. Bugün artık her yerde yayınlanan ve cilt kanserine sebep olan solariumun cilt sağlığı için ne kadar büyük bir tehlike arz ettiği yönünde bir yasa çıksa, inanın yasaklanması adına ilk imzayı verecek kişi şüphesiz ben olurum. Dünya Sağlık Örügütünün resmi bir şekilde kansere neden olarak duyurduğu solariumun belki bugün değil ama çok yakın bir zaman içerisinde yasaklanacağına inanıyorum. Ülkemizde bu tip araştırmalara girilmemesi son derece hazin ancak son 30 yılda, malign melanom vakalarının İngiltere’de dört kattan fazla olduğu çok yakın bir zamanda açıklandı. Şimdi hastalık, 15 ila 34 yaş arasındakiler için en yaygın ikinci kanser türü olduğu duyuruldu. Tehlikenin farkında mısınız?

En büyük tehlikenin malign melanom olmasının haricinde, solarium ve güneşe hayır dememiz için diğer sebeplere bakalım.

 • Bronzlaşma ciltte kırışıklıklara neden olduğu bilinen bir gerçektir. Kolajen yapısını bozar ve derin kırışıklıklara, çizgilere yol açar. Ayrıca cildin elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına neden olur.
 • Saçını boyayanların dikkatine! UV ışınları saça ve saç boyasına da zarar verebildiğinden, boyanızın rengini 2 seansta bile açarak matlaştırır.
 • Yaşlılık lekeleleri, hiperpigmentasyon seneler sonrasında bile ortaya çıkabilir, bkz ben! Buradan dönüş gerçekten çok zordur ancak retinol ve lazer yöntemi bilinen en iyi iki yöntemdir. Hiç bir zaman tam olarak geçmez ancak kullanılan ürünler melanin pigmentlerini baskılamaya yardımcı olurlar.
 • Güneşten ve solariumdan oluşan cilt kuruluğu ve cildin susuz kalması, cilt bariyerine verilen en büyük zarardır. Cilt bariyeri hasar görmüş kişilerin erken yaşlanması ve diğer cilt problemlerine davetiye çıkarması kaçınılmazdır.

Güneşe hiç çıkmayın ya da yüzünüzü bile göstermeyin demiyorum ama solariumu hayatınızdan hemen bugün çıkartın. Güneşe çıkmadan önce, özellikle yaz aylarında her 2 saatte bir tekrarlamanız gereken 30-50 spf içeren kremlerinizi ihmal etmeden sürün. Bronz ten demek aslında vücudun kendi savunma mekanizmasını UV ışınlarına karşı çalıştıramadığından derinin yanması ve koyu renk alması demek. Bronz teni her ne kadar sağlıklı görünen bir tene benzetsek de aslında savunmasız kaldığı için derinin verdiği tepkiyi gösteren bir durumdur bu. Bugün kullanabileceğimiz birçok autobronzant var, ben de gerektikçe özellikle yaz aylarında kullandığım Jane Iredale Tantasia’yı senelerdir kullanıyorum ve harika bir renk elde ediyorum.

Ve son olarak, sizlerden rica ediyorum, lütfen en güzel şu yağ bronzlaştırır, en koyu bu yağ yapar gibi söylemlere ve yazılara itibar etmeyin. Sizler gibi ben de birçok kişiyi yerli-yabancı sosyal medyadan takip ediyorum ve maalesef bu tip yazıları görüyorum. Adeta gençlik dönemimdeki cehaletimin tekrarını yaşıyor ve okuyorum. Önce siz akıllı olun, bırakın başkaları ne tavsiye ederse etsin. Köprüden atlayan herkese hediye veriyorum cehaletinde bir yazı ve PR işleminden başka bir gerçeği olmayan yazılardır bunlar.

Hayat sizin arkadaşlar, ya koyun sürüsü gafletine düşersiniz ya da sağlıklı bir yaşam seçersiniz!

 

 

 

 

 

 

 

41 comments

 1. Okadar haklısın kı belkısım gecen sene gunes allerjimden dolayı bana doktor gır dedı alışsın vücudun ıyı ama kutu gıbı yerde ben kalamam korkumada gırmedim ve bu yazıyı okudukdn sonra asla gırmeyecegım asla ve hayatımda hıc gırmedim ve doktorumun bana gır alısdır gunese kendını demesı ayrı bı durum hanı doktor ya ınan şaşkınım nası guzel anlatmısssın nasıl anlatamam ve senı dınlıyecegım senı cok sevıyorum belkısım ellerıne saglık nası bı ınsansın sen kımsw bukadar net demez anlatmaz yapmayın etmeyın demez ıyılık meleğim benım yuce kalplı arkadasım

  1. Esrammmm benim, canım arkadaşım! Zevkle, memnuniyetle birtanem..umarım bu hatayı yapanlar da en kısa şekilde geri dönerler çünkü cilde böylesine bir tahribat yapan başka hiçbir şey yok inan:( Senin cildin zaten pamuk gibi, aman diyim alerji olsun da hastalığın kötüsü olmasın arkadaşım! ❤️️

   1. Çok çok haklısın belkısım ınsallah herkes bunu dınlesın ve görmezlik den gelmesın cok tesekkur ederım canım arkadasım benım cok ıyısın belkısım cok cok

 2. Cildime her gün taneli peeling yapıp ph’şını bozarak tahriş ettim. En az 1 ay sivilce sorunu yaşadım. Normal ama akneye meyilli bir cildim var Belkıs’ım. Artık kimyasal peeling ve retinol / retinoid kullanıyorum. 3 yıl önceki o korkunç durumu unutamayacağım.

  1. Güzel arkadaşım bazı hataları yapmadan neyin iyi neyin kötü olduğunu anlamıyoruz maalesef..hepimiz farklı yollardan birşeyler yapıyoruz ama sonu iyi olsun Aytemizciğim! Bilirim cilt bariyeri bir tahriş olmaya görsün!!! Ben zamanında en kötü haliyle yaşadım bunu ama hayatta her şey ders, her şey bir tecrübe aslında❤️️

 3. Az önce yazdığım yorum geldi mi bilmiyorum, internet gitti çünkü.. 🙁
  19 yaşındayım. Ten rengim aşırı beyaz, çoğu markanın en açık fondoteni bile yüzüme olmuyor, üstelik aşırı beyaz ten rengim yüzünden sivilcelerim, siyah noktalarım daha belirgin görünüyor. Şimdilik haftada 3 kez BHA, 3 kez C vitamini uyguluyorum ama BHA ve C vitamini kullanırken Güneş kremi gerektiğinden haftanın her günü yüzüme Güneş kremi sürüyorum. Açıkçası isteksiz biçimde sürüyordum Güneş kremini çünkü yüzüm çok beyaz, biraz bronzlaşmak istiyordum, bronzlaşma planını yaza atmıştım ama sanırım bu yazıdan sonra solaryum gibi bir planım kalmadı… Yazılarınızı çok verimli buluyorum, hata yapmamaya çalışıyorum. Çok teşekkür ederim.

  1. Özgeciğim makyajla her zaman bu etkiyi elde edebiliyoruz tatlım benim ama sağlıklı cildi kaybettik mi onu geri getirmek çok zor, hele ki benim yaşlarımda olunca bunun acısını daha da çok anlıyor insan..Beyaz tenin güzelliğini ben maalesef çok geç anladım, artık bütün dünya zaten beyaz tenin güzelliğinden ve korunması gerektiğinden bahsediyor. Çok teşekkür ederim tatlım güzel yorumun için❤️️

 4. Benimde güneş lekelerim var fraksiyonel lazer prp altın iğne ve kullandığım güneş koruyucularına rağmen geçmedi ne yapmalıyım sizce bi tavsiyeniz var mı

  1. Doğru bir cilt uzmanına düşmek işin kilit noktası. Birçok yerde lazer var ama lazeri doğru frekansta kullanacak doğru kişileri bulmak zor. Çok iyi araştırmadan yaptırmamak gerektiğine inanıyorum çünkü hem cilde hem keseye zarar verebiliyor. Benim tavsiyem glikolik asit ile birlikte retinol kullanmaktır, ancak şunu da unutmamak lazım ki lekeler çok derin ise hiçbir zaman tamamı ile yok olmuyorlar maalesef.

   1. Özel hastanede uzman doktor takibinde yaptırdım normalde kalıcı değildi lekelerim fakat yaş ilerledikçe yani iki yıldır böyle kalıcı oldu tavsiyenize uyucam tşkler

   2. Glikolik asit ve retinolun hangi ürünlerini kullanmam gerekir acaba bilgi verir misiniz lütfen

 5. Ahah ahah 20 li yaşlarda başlayıp yolun yarısına geldiğimde uyanıp bıraktım. Şimdi solaryum etkilerini silmeye çalış sağda nafile…Size hep lekelere ilgili soru soruyorum ya işte solaryumun bana kattığı! ! Aile de 75 yaşındaki Annem dahil ablalarimin cildi pırıl pırıl. Eee nerde o genetik bana geçmediği? Tabi ben onu güneş ve solaryum la mahvettim.

 6. Belkıs ablacığım yine mükemmel bir yazı olmuş emeğine sağlık, eğer bu yazıyı okumasaydım bende yakın bir zamanda seans satın alacaktım solarium için… ve 22 yaşımda birden bire su yüzüne çıkan sivilce hemde akneye dönmüş sivilce sorunuma hiçbir doktor çare olamazken ben biodermanın sebiumuyla cilt bariyerimi zedelemişken ve hala devam ediyorken seni buldum sayende niacinamide ve aha bha lı temizleyiciye başladım 3.aya doğru gidiyorum alnımın ortası görülecek bir şekilde temizlendi şakaklarımda ki sivilcelere çare bulamıyorum yastık kılıfımı değiştiriyorum sürekli ütülüyorum. Ama zamanla düzeleceğine inanıyorum. Gerçekten sana ne kadar teşekkür etsem az. İyi ki hayatıma girdin ve bir gün tanışma fırsatımız olursa çok çok mutlu olurum❤️ Sevgiler özge

  1. Özgeciğim tatlım benim çok teşekkür ederim birtanem! Tatlım şakak bölgelerinde alından ziyade daha çok saç olduğu için daha fazla yağlanmaya müsait bir bölge, şampuanını ve saç kremini çok iyi şekilde duruladığına emin ol canım ama düzenli bakımla üstesinden geleceğine inanıyorum ben! Biraz daha bu şekilde devam et derim olmazsa sadece o bölgeye retinol sürebilirsin Özgeciğim, o da çok yardımcı olacaktır.❤️️

   1. Tamam Belkıs ablacığım, dediğin gibi yapacağım. Yaşım retinol kullanmak için erken mi? O yüzden mi sadece şakaklara dediniz ? Niacinamide i sonsuz kullanmanın herhangi bir zararı olmaz dimi Belkıs abla. Yeniden çok teşekkür ederim ❤️

    1. Yok tatlım kullanabilirsin ama inatçı bir bölge olduğu için retinolden yardım alabilirsin demek istedim. Niacinamide’i dilediğin kadar kullanabilirsin canım❤️️

 7. Kraliçem, sultanımmmm. Mutlaka başımıza bi dert, bir bela gelmesi gerekmiyor aklımızı başımıza almak için. Aklın yolu bir ve sen o yola bizi sokan ennn güzel kavşaksın. İyi ki varsın. Sağol melek ♥️

  1. Şebnemimmm! Şimdi düşünüyorum da yıllar evvel bütün bunları yaşayıp, deliler gibi solariuma girip, karşı çıkanlara burun kıvıran ben..gün gelecekti bütün bunları yazıp paylaşacaktım ha? !!! Vallahi her şey hayatta bir dersten ibaret Şebom, az biraz yardımcı da olabiliyorsam ne mutlu bana yahu! Öpüyorum seni güzel arkadaşım benim!❤️️

   1. Belkıscığım, konuyla alakasız birşey soracağım: Nars için yetkilisi diyor ki Çin pazarına girebilmek için işareti kaldırttı ama asla ve katiyen hayvan deneyi yapmıyor. İşte kurucusu şöyle hayvansever böyle hayvansever. Kız yemin billah etti. 1-2 siteye baktım nars CF değil hâlâ. Ama kız çok ısrarla söyledi. Nedşr aslı kuzum?

    1. Şebnemcim benim keşke dedikleri gibi olsa, külliyen yalan olduğunu sana net ve kesin bir dilde söyleyebilirim. Amerikada inanılmaz bir boykot başlamıştı ben o zaman oradaydım, hatta Kat Von D buna öncülük etti. Hiçbir devlet ya da hükumet sözdelerle ve/veya varsayımlarla iş yapmaz birtanem-hele ki Çin devleti asla ve kata müsaade etmez arkadaşım. Bugün aynı tezi savunan MAC firmasıda bu yolda ama maalesef gerçeklik payı yok canım benim.

     1. Sağol kuzum. İyi ki inanıp da alışveriş yapmamışım. Çok teşekkür ederim. Hatta KVD bakarken gelip bana Nars önerdi. Dedim benim o markayla işim olmaz ayyyyyy ne hikayeler anlattı. Oh iyi ki varsın ♥️♥️

     2. Ah sen ne diyorsun arkadaşım, geçen hafta Sephorada dolanırKen mağaza görevlisi Benefitin, YSL ‘nin asla hayvanlar üzerinde deney yapmadıklarını uzuuuun uzun anlatıyor bana (ürün önerisinde bulunurken) Tereciye tere mi satıyorsunuz diyemedim belki ama o benim bakışımdan gayet net anladı olayı !

 8. Ablacım acaba önerdiğin bir güneş kremi var mı? Ben de sürekli bembeyaz kalmak istiyorum..

 9. Merhaba daha önce de yazdığım gibi blogunuza bayılıyorum. Keşke çok daha önce keşfetseymişim instagram sayfanızı . Cildim için tav ettiğiniz ürünleri aldım, kullanmaya başladım . Fakat benim size başka bir sorum olacaktı. Vücut şampuanı ve vücut kremi tavsiyeleriniz var mı? Cf olan ve içeriği temiz olan? Çok kuru bir tenim var, duşta ıslak vücuda sürülen hafif köpüren bir yağ kullanıyordum nem için , sls içeriyormuş . Sizin sayenizde içerik okur oldum.içeriği kötü olan hiçbirşeye elimi sürmek istemiyorum artık. Siz belki birşeyler önerirsiniz çok mutlu olurum ❤️

  1. Gözdeciğim çok teşekkür ederim tatlım! Şu an benim kullandığım ecocert sertifikalı organik olan Eau Jonzac ürünlerini tavsiye ederim canım, Eau Thermale Nutritive Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Yoğun Nemlendirici Duş Jeli ve Eau Thermale Jonzac Nutritive Organik Sertifikalı İkinci Cilt Etkili Vücut Kremi, her ikisinden de çok memnunum tavsiye derim tatlım.❤️️

   1. Çok teşekkür ederim hemen bakıyorum , müthişsiniz Bir sorum daha olacaktı; göz altım için akşamları murad retinol youth renewal eye serum aldım. Ürün kullanımında direk göz altına uygulamayın, gözünüzü çevreleyen kemiğe uygulayın yazıyor . Tamam kaz ayaklarına denk geliyor ama morluklar ve bazı çizgilerde tam göz altında bulunuyor. Öyle yazdığı içinde korkumdan süremedim.Ben işin içinden çıkamadım aydınlatırsanız çok sevinirim

    1. Gözdeciğim zaten gözü çevreleyen kemiğe uyguladığında cildin onu kirpik diplerine kadar taşır, gözünde iritasyon yaratmaması için öyle bir ibare kullanılır merak etme rahatlıkla sürebilirsin, sadece kirpik bölgenin altına getirme canım.

 10. Merhaba Şeyda hanım:) ben henüz 23 yaşındayım, dudak üstü bölgeme genelde her kremimi, asitimi sürüyorum. Son zamanlarda gülme çizgilerimin ortasından iç kısma doğru bi çizdi daha belirdi, ince küçük birer çizgi. Acaba her şeyi sürmemeli miydim… Nasıl bi bakım yapmam gerekir bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Ahsenciğim merhaba tatlım! Ürün kullanımı buna yol açmaz canım ama belki farkında olmadan daha çok mimik yapıyorsun, bölgeyi nemli tutmak işin aslı, çok belirgin bir hal adıysa da Murad Retinol Youth Renewal Serum gibi içerisinde retinol olan bir ürün de kullanabilirsin canım.❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.