Beni burada yeni tanıyor olabilirsiniz ama Instagramdan gelen takipçilerim ne deli bir SPF kullanıcısı olduğumu çok iyi bilir! Bilmekle de kalmayıp bugüne kadar benden tavsiye istemiş olan tüm arkadaşlarıma SPF’nin önemini günler, aylar ve yıllar şeklinde bıkmadan usanmadan anlatmışımdır. Kısacası beni takipteyseniz kaçarınız yok o SPF içeren kremi süreceksiniz!

Derdimiz ancak bununla da bitmiyor…güneşin zararlı ışınları bir yana, teknolojinin getirileri başımıza bir sürü derdi beraberinde getiriyor.

Neden mi bahsediyorum?

High energy visible light veya görülebilen yüksek enerjili ışık olarak bilinen mavi ışık (HEV) telefonlarımızdan, tabletlerimizden ve bilgisayarlarımızdan yayılan ışık türlerinden biridir. Yapılan araştırmalarda mavi ışığa aşırı maruz kalmanın gerçekten yaşlanma belirtilerini hızlandırdığı, kırışıklıkları, ince çizgileri ve hiperpigmentasyonunu kötüleştirdiğini gösterdi. Dermatolog Howard Murad’ın açıkladığı gibi;

‘Aşırı mavi ışık iltihaplanmayı ve cilt bariyerini zayıflatan oksidasyon sürecini hızlandırarak yaşlanma belirtilerini ön plana çıkartır. Düzensiz bir cilt tonu ile birlikte donuk ve lekelenmeye yol açan hiperpigmentasyona sebep olur. Ince çizgiler ve kırışıklıklar kaçınılmazdır’.

 

Neyse ki cilt problemi varsa çözümü de var. Çok yakında güneş koruma faktörlü kremlerin üzerinde HEV yazısını görürseniz şaşırmayın.
Bizi bu ışınlardan koruyabilecek bazı ürünleri sizler için aşağıya yazıyorum.

  • Murad City Skin Age Defense Broad Spectrum SPF 50 PA++++Murad, SPF 50 güneş kremi içindeki yıldız maddenin mavi ışığı deriye nüfuz etmesini önleyen, aynı zamanda karbon parçacıkları, ağır metaller ve kimyasal kirleticiler gibi atmosferik kirleticilere karşı bir bariyer oluşturup güçlü bir antioksidan olan lutein olduğunu açıklıyor. Renk düzeltmesine yardımcı olmak için demir oksitlerle birlikte C vitamini cildi hem parlaklaştırıp hem de kolajen dokusuna destek oluyor.
  • Dr Sebagh Supreme Day Cream, HEV ışığının etkileri ile ilk mücadele eden özel olarak bu  yönde tasarlanan günlük krem ​​SPF içermiyor, aksine Dr. Sebagh’ın deriyi mavi ışığın zararlı etkilerinden koruyan bir melanin formülü ile geliştirmiştir.
  • Obagi Professional-C Serum 15, C vitamini serumlarından biridir.Hiperpigmentasyon ve pürüzlü cilt tipi görünümünü azaltmak, daha parlak, daha düzgün bir cilt haline getirmek için spf içeren kremlerden önce kullanılmalıdır.Teknolojinin ne hızla nereye gittiği bilinmez ancak bilim ve teknolojiyi üreten değil, tüketen toplumlar haline geldikçe başımıza açılan sorunlara çözüm üretmekte bir hayli zorlanacağımıza benzer.

 

 

 

 

 

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.