Son 2 senedir sosyal medya aracılığı ile birçok kişi derma roller ve derma pen gibi aletleri satın alıp bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kullanmaya başladı. Ben dahil! (fikrimi ve yorumumu yazımın sonuna saklıyorum). Öyle ki, Pinterest üzerinden paylaşılan fotoğraflar sayesinde son zamanlarda en fazla satılan cilt bakım aletinin derma roller olduğu açıklandı. Hepimizin merak ettiği derma roller’ın ne olduğu ve ne işe yaradığı bölümüne geçmeden önce mikro iğneleme tekniğinde neler olduğuna bakalım.

Nedir bu mikro iğneleme?

Derma roller, derma stamp ve derma pen olarak 3 tipe ayrılan, ince ve çok keskin iğnelerin özel aparatlar ile deri yüzeyine uygulanmasıdır. İğneler bir silindir üzerinde ise buna derma roller, iğneler düz bir yüzeyde ve deriye damga kullanılır gibi uygulanıyor ise derma stamp ve daha geliştirilmiş bir hali olan mikromotor iğnelerin deriye batma derinliğini ve hızını ayarlayan alete ise derma pen denilir.

Bu aletler derinin alt tabakasını hedef alıp titanyum iğneler sayesinde mikro kanallar açarak ürünün daha derine inmesine imkan tanır. Oluşan bu yaralar sayesinde vücut tarafından daha fazla kollajen ve elastin liflerin üretimini sağlar, kan dolaşımını arttırır ve cildin yenilenmesine yol açar. Daha detaylı olarak yazarsam, tüm bu mikro iğneleme aslında bir kolajen indüksiyon terapisidir. Cildinize yaralar açarak onu kandırır ve tamir moduna sokar. İğnelerin batması sonucu cilt iyileşmek için bir dizi karmaşık kimyasal reaksiyonları tetikler. Bu süreç boyunca vücut büyüme faktörünü devreye sokar. Yeni, sağlıklı bir kolajen ve elastinin üretilmesi 6 hafta kadar sürer, böylece cilt hem sıkılaşır hem de esnekleşir. Açılan bu mikro kanallar 10-15 dakikada iyileşmeye başlar ve 24-72 saat sonra tamamen kapanır. Bu süreç içerisinde cilt kızarır ancak 24 saat sonrasında cilt eski halini alır. Lekelenme, kırışıklık tedavisi, akne izleri, çatlak tedavisi ve saç için kullanılan derma roller iğne boyları değişkendir. Gözaltı ve çevresi en hassas yer olduğu için tavsiye edilen iğne boyu 0.25 mm’yi geçmemesi gerekir. 0.50-1 mm arası olan iğneler genelde hafif kırışıklıklar, akne izi tedavileri, cilt yenileme, saç canlandırma ve ürünün daha derin nüfuz etmesi için tercih edilir. 1.5-2 mm arasında ki iğneler ofis tipi dediğimiz, yani cilt doktorları tarafından uygulanan tedavilerdir. Daha derin izler, belirgin kırışıklıklar, derin akne izleri, hücre yenileme işlemlerinin öncesinde topikal olarak sürülen lokal anestezik bir krem kullanıldıktan sonra tedavi uygulanır.

Hiç şüphesiz ki mikro iğneleme yöntemi gerçekten işe yarayan bir işlemdir. Internetten yüzlerce, hatta binlerce işlem öncesi ve sonrası fotoğrafları görebilirsiniz.

Ancak…! (aklımda deli sorular)..

 • Cilt üzerinde açılan mikro kanallar sayesinde ürünler daha iyi nüfuz ederken, cildimizin üzerinde kalması gereken kremlerin ve serumların içerisindeki zararlı koruyucular da aynı şekilde cildimizin alt tabakasına inmiyor mu?
 • Güneş koruma faktörlü kremlerimiz cildimiz üzerinde kalıp yüzeyi koruması gerekmiyor mu?
 • Cilt bakım ürünlerinin daha iyi nüfuz etmeleri için onlara minik kapılar açtığımızda bakterilere de hoş geldin demiyor muyuz?

Okumuş olduğum bir yazı sonrası daha da şüpheye düşerek evde kullanılan bu aletlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığını sorgulamaya başladım. Edindiğim bilgilere gelince; deride epidermis kalınlığı göz kapaklarında 0.05 mm ayak tabanında 1.5 mm’dir. Yüzde epidermis kalınlığı 0.3-1 mm arasında değişmektedir. Bu nedenle iğnelerin epidermis altına üst dermise ulaşması gerektiği için 0.75 mm den uzun olması gerekmektedir. Yüzde ideal uzunluk 1.5 mm olmalıdır.1.5 mm’nin altında ki iğneler kolajen dokusunu hiç bir şekilde uyarmaz.

Buyurun! Demek bu işi hakkı ile yapıp işe yaraması için iğne boyutunun 1.5 mm olması gerekiyor! Ancak bu iğne boyutunun evde kullanımı son derece zararlı ve tehlikelidir. Bilinçsizce ve ne sıklıkta kullanılması gerektiğini bilmeyen biri 1 mm ve üzeri iğneleri kafasına göre uyguladığında cildinde ‘kollajenaz’ oluşumuna, yani kollajenin sıvı haline gelmesini sağlayan bir enzimin dokuyu bozmasına sebep olacaktır.

Bir başka okuduğum bilgi ise, derma roller iğnesi cilde girdikten sonra silindir şeklide olup dönerek ilerlediği için iğnenin ucu sabitlenip iğnenin kök kısmı cildi yararak epidermiste ciddi bir travma oluşturuyormuş. Derma pen cilde dikey olarak girdiğinden epidermiste geniş yaralar oluşturmayıp, daha fazla iğneye sahip olduğundan iyileşme ve kollajen üretimi daha çok ve daha kısa sürede görülüyormuş. (Amerika’daki doktorların hemen hepsi artık dermapen kullanımına geçmiş durumda).

Kullanmasam da bilmek istiyorum diyeniniz varsa buyurun okumaya:

0.25-0.5 mm iğne uzunluğunda olan aletinizi her 2 günde bir kullanmanızda sakınca yoktur ancak bu bilgiler doğrultusunda pek de yararı olacağını sanmıyorum, göz çevresi için belki. 0.75-1.00 iğneler için yalnızca ayda iki kez uygulama yapabilirsiniz. Fotoğrafta da görebileceğiniz gibi uygulama yukarı aşağıya, sağa sola  ve X şeklinde en fazla 4’er kere olmak kaydı ile yapılmalıdır. Uygulama sonrasında kesinlikle cildi tahriş edici asitler ya da retinol içeren ürünler kullanmayın, serumlar ve hyaluronik asitler yeterlidir. C vitamini tavsiye edilse bile cildi fazlasıyla irite edeceğinden ertesi gün kullanılmasını daha uygun buluyorum. Makyaj için 24 saat beklemeniz yeterli bir süredir. Son 6 -12 ay arasında Accutane tipi ilaç kullanmış olanlar, lütfen derma roller kullanmayın ve mutlaka doktorunuza danışın. Bunun yanı sıra hamileler-emzirenler, kanser tedavisi görenler, kan sulandırıcı ilaç (asprin gibi) kullananlar, mantar enfeksiyonu olanlar, keloid(yara izi)olanlar ve aktif sivilce problemlerinde asla derma roller kullanmayın. Güneş koruma faktörlü kreminizi sakın ihmal etmeyin! Ideal kullanım ömrü; ortalama 3 ayda bir başlığın değişmesi gerek ancak bu aleti ne kadar sık kullandığınız ile de alakalıdır. Hijyen ise tüm bunların başında geliyor. Aman dikkat, aletinizi kullanmadan önce mutlaka izopropil alkol içerisinde 30 dakika bekletin. Temiz yıkanmış bir cilt üzerinde çalışın ve kullanım sonrası tekrar alkol içerisinde 30 dakika bekletip kutusunda muhafaza edin.
Ben yurt dışındayken Nurse Jamie Spa’da iki kez derma roller uygulaması yaptırmıştım. Tabii o gün işin büyüsüne kapılarak kendisinden Beauty Stamp setini almıştım, aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz. Asla ofiste kullanılan uygulama gibi olmadığını ve paramın boşa gittiğini size gönül rahatlığı ile söyleyebilirim..ama ne yapıyorum derseniz, 0.2 mm iğneye sahip olduğundan sadece göz etrafıma kullanıyorum, o da aklıma geldikçe!
Şu aralar Amerika’yı kasıp kavuran bir ürün var, adı Glo Pro. LED ışıklı bir derma roller olan ürünün satış fiyatı 199 dolar. Her 3 ayda bir başlığının değişmesi gerekiyor. 0.3 mm uzunluğunda iğneler kullanılmış. Sizce ne kadar işe yarar?! Aynı hatayı bir daha yapar mıyım? Kesinlikle hayır!
Demem şu ki, birçok kişi hijyen kuralına sağdık kalmayacak, birçok kişi aleti gereğinden fazla cildine bastırarak yarardan çok zarar verecek, birçok kişi doğru ürünü aldım diye sevinirken, Çin’de satılan ve iğnelerin titanyum olmadığı halde kutunun üzerinde titanyum yazan! ürünleri bilmeden sipariş edecek..ve kaş yapayım derken o göz bir şekilde çıkacak..(çok var etrafımda güvenin bana)!

Mikro iğneleme işe yarayan bir uygulamadır ama ben derim ki gelin siz bu işi profesyonellere bırakın!

 

 

 

 

 

 

15 comments

 1. Emziren bayanların da kullanmaması lazım belkıs hanımcım onu da eklerseniz sevinirim.

 2. Benim canım tatlışım. Ellerine, bilgine sağlık! Şu an bu yazından sonra dermarollerdan kesinlikle vazgeçtim. O kadar zekice sorular ki… Anında kafamda bitti! Seni çok seviyorum meleğim. İyi ki varsın! ❤️

 3. belkıscım harıka bır bılgı olmus ınan bu yazıdan 4 gun önce almısdım dermaroller ve bıkere kullandım 0,5 lıkden almısdım ama dahada kullanmayacagım meseleyı cok ıyı anladım anlatımın sayesınde ve bende zaten ne hıkmetse alnımda tek bır sıvılce yapdı hemen bırakdım ılk defa bır sıvılcem oldu tedavımden sonra ve korkdumda genemı cıkacak dıye ve dahda elıme almayacagım.ve yenı sıten hayırlı olsun canım benım anca cözebıldım sıteyı :))teknolojı ozurlusuyum nerden yazacagım dıye baya bı bakındım :)) senı cok sevıyorum guzeller guzelım kalbı yumusacıkım tekrarhayırlı olsun canım benım

 4. Esracığım hoş geldin bitanem! Tatlım tabii ki hepimiz özenip deniyoruz ama herkesin cildi farklı, dolayısı ile hepimiz değişik tepkiler verebiliyoruz..iyi gelmediyse zaten kullanma canım, bu tip aletlerin gerçekten ofis ortamlarında yapılması taraftarıyım, yarardan çok zarar gören o kadar fazla ki..

 5. Yanağımda keloid tarzı bi sivilce izi var roaccutane kullanıyorum ve o süreç bittikten sonra dermapen yaptırmayı düşünüyodum ve o da geçer sanıyodum ama :(( siz ne önerirsiniz yara izi için ??

  1. Şerifeciğim buna kesinlikle cilt doktorunun karar vermesi gerekir çünkü hipertrofik bir yara izi ise mikro iğneleme durumu daha bile kötüleştirebilir. Mutlaka muayene olmanı tavsiye ederim.

   1. İşte bu katıksız dürüst tavrına hayranım !aldım ve param boşa gitti bu reklam yok menfaat yok o yüzden otomatik güven var..iyi ki varsın belkıs hanım iyi ki!

    1. Fatmagülcüğüm benim!❤️️Çok teşekkür ederim tatlım, inşallah bir daha böyle tatsızlıklar yaşamaman dileğim ile..

 6. Keşke bu yaziyi oo igrenc aleti büyuk bi hayranlikla alip kullanmadan once görseydim.kesinlikle yapmayin ne kadar dikkat ederseniz edin igneler cizik ve bi cokuntu kararti yapti bende 1 sene oldu ayni cok pismanim ve üzgun resmen cildim 40 yas oldu burnum kemerli gibi oldu yaptigim yerler soyuldu her bolgemde eziklik var asla yapmayin

 7. bende geçen hafta aldım oldukça kaliteli birşey cosmodeepstore.com’dan almıştım zgts modeli haftada bir seans yapmamı önerdiler şimdilik iyi gidiyor.

 8. I often visit your page and have noticed that you don’t update it often. More
  frequent updates will give your blog higher rank &
  authority in google. I know that writing posts takes a lot of time, but you can always help
  yourself with miftolo’s tools which will shorten the time of creating an article to a few seconds.

 9. Biz esimin sac bolgelerinde ki kayiptan dolayi onerilen bir karisimi kullaniyoruz .fakat boyle birsey kullanmakta aklimiza gelmedi degil hani dermaroller bas uzerinde kullanip daha sonra yine yagimizi kullansak nasil olur acaba hani hem sinirleri uyarmis olacagiz hemde yagimizi kullanmis olacagiz daha etkili olmazm ki birde kac mm kullanmamiz gerekir aklimizda deli sorular simdiden cevabiniz icin tesekkurler

 10. Ben 2 hafta once almıstım 0.75 mm yuzum ıcın jannsen serumlarıyla kullanıyorum ılk kullanımda korkumdan hıc bastırmamstım dun bır daha kullandım bıraz bastırarak daha sonra serum kullandım her hangi bı tepkıme yada baska bısey yasamadım haftada 1 2 cıkan sıvılcem cıkmadı gecen hafta 2 aktıf buyuk sıvılcemide yatıstırdı gibi hıssettım cok yararı olmasada ılk seferde uzun surelı kullanımda duzelıcek gıbı galıba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.