Birçok kadın artık organik genital hijyen ürünlerini giderek önemsemeye başladı. Önemsenmeyecek gibi değil ki! Önemsiz gördüğümüz ancak sağlık adına çok önemli bir yeri olan organik pamuk ve pedlerden biraz bahsetmek istiyorum.

Organik pamuğun önemi

Pamuk, üretiminde en fazla kimyasal ilaç kullanılan ürün. Üstelik de dünya böcek ilacı üretiminin %16′ sı pamuk üretimi için kullanılmakta. Pamuk üretiminde kullanılan kimyasasallar yıkamakla kaybolmadığı gibi cildimiz tarafından kolayca emilebiliniyor ve sinir sistemimize kadar zarar verip kanserojen etkiye bile neden olabiliyor.
Organik yetiştirilen pamuklarda tarım ilacı veya suni gübre kullanılmıyor. Herhangi bir kimyasal pestisit (zararlı böcekler için kullanılan madde) içermeyen pamuk üretilmiş oluyor.
Toksik yahut kalıcı mahiyette böcek ilacı ve gübre kullanılmadan, lağım suyu karışmadan temiz su ile sulanarak yetiştirilen tertemiz bir pamuk varken neden sağlıksız olanı tercih edelim?

Farkında olmadan kullandığımız kokulu renkli pedlerde, rengi hoşumuza gittiği için aldığımız renkli tuvalet kağıtlarında, kokulu likit tipi hijyen sabunların içeriğine hiç baktınız mı? Tehlike o kadar büyük ki, genital mantar hastalıklarına sebebiyet verirken, kanserojen madde içerdiklerinden adeta birer saatli bomba.

Renkler cezbedici ancak son derece tehlikeli ve sağlıksız.

Pedler ve tamponlardaki tehlike nedir?

Vajina bölgesi teknik olarak mukozadan ibarettir ve vulva derisi çok incedir. Her şeyi çok daha hızlı emer ve doğrudan kan dolaşımına gider.
Bir kadının yaşamında 9,000 – 11,000 ped ve / veya tampon arasında kullandığı tahmin ediliyor. Bu da vücudun hassas ve emici bir bölgesinde potansiyel olarak zehirli kimyasallara çok fazla maruz kalındığını gösteriyor.

Pestisitler – Hepimiz pamuğu doğal bir lif olarak düşünürüz, ancak organik olmadıkça çoğu zaman biyolojik olarak üretilir ve kansere neden olan kimyasallar olarak bilinen çok sayıda pestisit püskürtülür. Ayrıca hormonal dengesizlikler ve infertilite ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Böcek ilaçları tiroid fonksiyon bozukluğuna da neden olabilir.

Klor Ağartıcı – Çoğu ped ve tamponların lifleri beyaz bir görünüme sahip olunsun diye klor ile ağartılır. Organik olmayan pamuktan, rayon veya bu malzemelerin bir karışımından oluşan tampon veya pedin kendisi, emiciliği arttırmak için eklenen viskoz suni ipek gibi sentetik liflerle karıştırılır. Üreticilerin çoğu, belirli seviyelerde üreme ve gelişim bozukluğuna neden olduğu bilinen klor ağırtma işleminde (klor dioksit) adı verilen bu toksik maddeyi kullanıyor.

Kokulu Tamponlar ve Pedler – Sentetik koku bir hormon bozucudur ve kokulu tamponlar ve pedlerdeki parfümler, vajinanın pH’ini mantar enfeksiyonları veya bakteriyel vajinozisle sonuçlandırabilir. Vajinada bulunan iyi bakterileri öldürdüğünüzde kötü bakterilerin büyümesine ve çoğalmasına neden olur.

Koku nötrleştiriciler ve yapay kokuları olan pedlerin içeriği tam bir korku filmi!  Yapay renkler, polyester, yapıştırıcılar, polietilen (PET), polipropilen ve propilen glikoller (PEG), hormon bozulmasına bağlı kanserler, doğum kusurları, kuruluk, ve infertiliteye neden oluyor. Ek olarak, organik olmayan tamponlar genetik olarak modifiye edilmiş organizmaları (GMO-Genetiği Değiştirlmiş Organizmalar) içerir. GMO pedini veya tamponunu ayda birkaç kez kullanmanın GDO yiyeceğinden daha farklı bir şey omadığına inanabilirsiniz ancak vajinal duvarın yüksek geçirgenliği göz önüne alındığında, pestisit kalıntısı ve GDO proteinleri gibi toksinlerin kan dolaşımına doğrudan girmesine izin vermesi çok daha tehlikeli ve endişe veren bir durumdur. Cildimizdeki kimyasallar yemekten daha zarar verici olabilir. Tükürüğünüzde ve karnınızdaki bulunan enzimler kimyasalları vücudunuzdan ayırabilir fakat cildinize dokunduğunda kan dolaşımınıza doğru çekilip, doğrudan organlara zarar verebilirler.

Ne kokulu ne de renkli pedler kullanmayın.

Intim Yıkama Jellerinde neye dikkat etmeliyiz?

 • Sentetik Koku – Kontakt dermatitin birinci sebebinin sentetik koku olduğunu biliyor muydunuz? Bu vajina ve vulva için de geçerlidir.
 • Sülfatlar – Tahrişe ve dermatite neden olabilecek sabun köpürtücü bir ajan.
 •  Amonyum Klorür – Bir koku bileşeni olarak kullanılır ve ciltte tahrişe neden olabilir.
 •  DMDM ​​hydantoin – Bilinen bir karsinojen olan formaldehit salınımı.
 • Parabenler ve Fenoksietanol – Kanserojen ve toksik olarak bilinen koruyucu maddeler.

Güvenli ve temiz çözümler

Artık piyasada birçok bakım seçeneği var. Organik pedlere veya tamponlara geçiş yapmak istiyorsanız organik pamuk, klor ve kokusuz ürünler arayın. Yukarıda belirtmiş olduğum gibi intim hijyen temizliğinde koku içeren formüllere, boyalara, sülfatlara, DMDM ​​hidantoin gibi parabenlere ya da formaldehit ayrıştırıcıları içeren ürünler almayın.

Organyc, Masmi ya da benzeri organik pamuk ve pedler üreten markalara bakabilirsiniz.

http://www.ekoorganik.com/arama.aspx?ara=ORganyc

Menstrual Cup

Bildiğim kadarı ile henüz Türkiye’de doğrudan satışı yok, ancak yurt dışından temin edilebiliniyor. Menstrual cup, tıbbi kullanıma uygun silikon ile üretilmiş. Tampon ve ped kullanmak istemeyen kadınlar için alternatif bir yöntem. Bilindiği gibi pedler ve tamponlar, kanı absorbe ederek dağılmasını önleyen pamuklu yapıya sahipler. Menstrual cuplar ise kanı absorbe etmiyor ama topluyor. Mini huni biçimli küçük silikon kaplar, vajinanın duvarlarına tutunarak kanı kendi içerisinde topluyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Kap bir seviyeye kadar dolunca çıkartılıp boşaltılıyor ve yıkanıp tekrar takılabiliniyor.

İnsan sağlığı söz konusu olduğunda şüphesiz herkes en iyisini ister. Kimyasallara her alanda oldukça maruz kaldığımız şu zamanlarda insanlar, artık sağlıklı ve haklı sebeplerle doğal ürünleri tercih ediyor. Meseleye daha dikkatli yaklaşmak ve hayatımıza organik ürünleri sokmak, kendimiz ve çevremiz için yapacağımız en iyi şeylerin başında geliyor.


29 comments

  1. Burcucuğum bildiğim kadarı ile organik değiller dolayısı ile piyasada olanlarla aynı..Natracare diye bir marka daha var, kullanmadım ama Google’a organik ped diye yazarsan diğer markalara da ulaşabileceğini tahmin ediyorum tatlım.❤️️

   1. Abla ya sen ne güzel bir insansın öyle. Valla kitap çıkarsan satılacak kitap sayısını tahmin bile edemiyorum yine fena şeyler öğrendim bu arada abla Natracare ben bi kere aldım galiba gratisde satılan organik ped dimi yanlıs hatırlamıyorsam ama yapıskanı o kadar kötüydüki bidaha almadım, çamaşıra yapışmıyordu senin bu attığın linkdekileri denicem inşallah güzeldir abla ya valla hep korktugum bişeydi genitaldeb pedlerden hastalık kapma korkum var hatta ilk hasta oldugum yıl 14 yasındayken ben kalın bez kullanırdım hem rahat olurdu hem sağlıklı ama o olmuyor işte evde kendim yapabilecegim bişey varmı abla mesela markettende almasam organik pamukla ped yapmak mümkünmüdür kocaman bidaha öpüyorum.

    1. Semacığım canım benim çok teşekkür ederim güzel yorumun için! Ben evde yapmanı pek önermiyorum canım nedenine gelince, hijyen burada çok önemli ve bu tip ürünler steril ortamlarda paketleniyor, evde bu hijyeni sağlayabileceğimiz bir yer olduğunu sanmıyorum dolayısı ile satın almak her zaman daha akılcı canım.

   2. Abla şimdi önüme bir sürü citys farm yazdım arganikali.com yada cityfarm diye sayfalar cıktı bir sürü şimdi bu organik yazanlara güveniyimmiki hepsi organikmidir bunlar organik diye ya çakma satıyorlarsa.

    1. Tatlım ürünün üzerinde organik yazabilir ancak sen her zaman “organik sertifikalı” yazısını ara lütfen! Citys Farm’da birçok ürün var canım.

   3. Ama organik olduğuna dair sertifikaları var başka ürnleri için? O sertifikalara güvenmemelimiyiz?

    1. Başka ürünlerinde var mı bilmiyorum Burcucuğum ama benim gördüğüm kadarı ile bu ürünlerinde organik madde kullanmamışlar.

   4. Genel olarak pedler alerji yapıyordu, Natracare markasını ben de denedim çok memnun kaldım. Alerji, kaşıntı sorunum kalmadı artık. Yapışkanı benim için bir sorun oluşturmadı. Yalnızca geceleri uzun olanı gündüzleri süper olanını kullanıyorum. Organik olduğu ve pamuktan yapıldığı elime aldığımda anlaşılıyor. Diğer organikleri de sırasıyla denerim, bunun gibi mantıklı pedler olduğunu görürsem fikrimi paylaşırım.

 1. Aa ekoorganık bana cok yakın dıbımde ama hıc gıtmedım desem belkısım hıc ay ne sevındım orgnyc nın bu markette olduguna anlatamam ayrıca o huni ne yahu 🙂 hıc benlık bısı degıl tampon da kullanmadım hıc 🙂 en cesaretsız ve zayıf olduğum husus asla yapamam asla :)bılgın ıcıncok tesekkur ederım kendı adıma sayende dıbımde olan markayı yıllardır kesfedememısım 🙁

  1. Esracığım mutlaka uğra, ben artık birçok ürünü oradan alıyorum, Citys Farm ve burası Sephoranın pabucunu bana dama attıranlardan!❤️️

   1. Mutlaka mutlaka gıdıcem nası olduda bu ana kadar dıbımdekı yere gıtmedım ınan kendıme kızıyorum çok sagol canım benım ❤️

   2. Ay belkısım masmi orgnyc logona ve bedgar var burda ınannn cok şaşkınım ıncelıyordumda sıtesınden arayan arkadaslar olursa ekoorganıkde paylasdıgın urunlerın hepsı var burda ayyy nası sevındırdın benı belkısım sende hep mutlu ol canım benım❤️

 2. Belkıs hanım peki kararmaların önüne geçmek, mevcut kararmaları geçirmek için ne önerirsiniz? (20li yaşlarımdayım)

  1. Bernacığım vajinal bölgede cildi beyazlatan kremler olsa da bunları cilt uzmanları tavsiye etmiyorlar canım ama Q-switch Nd:YAG lazer yönteminin başarılı olduğunu birçok dermatologdan duyuyorum. ❤️️

 3. Merhaba, bu post ile alakasız olacak ama güncel olan bu olduğu için burada sormak istedim. Cilt rutinime the body shop temizleme yağını, cosmed akneli ciltler için güneş kremini (bi takipçinize önerdiğinizi görüp almıştım) ve klairs freshly juiced c vitaminini ekledim. Yüzümde sivilceden ziyade beyaz beyaz noktalar pütürler çıkmaya başladı. Hepsini aynı anda rutine sokmak gibi bir hata yaptığım için de hangisinin buna sebep olduğunu anlayamadım. Sizce içerik olarak hangisi cildimde bu reaksiyonu göstermiş olabilir, içerikler hakkında hiçbir fikrim yok çünkü. Teşekkürler

  1. Handeciğim bazen c vitamini kızarıklığa sebep olabiliyor ancak hangisine cildinin tepki verdiğini ancak birer birer cilt bakım rutininden çıkartınca öğrenebiliyorsun.. Klairs c vitamnini pek önermiyorum ben, c vitamini mucizesi diye bir yazım vardı orada ki ürünlere bir göz atmanı tavsiye ederim canım!❤️️

 4. Yazıyı okuduktan hemen sonra linke tıklayıp almak ped almak istedim fakat , sizin sürekli takipçiniz olarak önerdiğiniz herşey gibi yine stoklar tükenmiş Olsun stoklar yenilenince yeniden yükleniriz

 5. Ben de kullanıyorum intim jellerini bir arkadaşım tavsiye etmişti çok daha hijyenik geliyor kesinlikle ama bu markada organyc nin temizleyicisinde sodium coco-sulfate var bu zararlı değil miydi? bir de bir ara yine senden görüp sebamed aldım çok memnunum değiştirmeli miyim sence Belkıs abla? Ve son ricam artık senden bir tırnak ve de ağız bakımı yazıları bekliyorum

  1. Değil canım, sodium coco sulfate isminden de anlaşılacağı gibi hindistan cevizi yağından elde ediliyor, sls için alternatif olan bir köpürme ajanıdır ve deriyi tahriş etmez. Sebamed’i önermiyorum çünkü maalesef hayvanlar üzerinde deney yapıyorlar ve ilk içeriği zaten sodium laıreth sulfate içeren bir ürün.❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.