Morluklar, lekeler, torbalar, çizgiler, elastikiyet kaybı ve düşük göz kapağı problemleri yaşlandıkça ve stres düzeyimiz arttıkça göz etrafında işaretlerini göstermeye başlar. Vücutta uyku, vitamin ve mineral eksikliği, gözlerin altında koyu halkalar, kırışıklıklar ve çizgilenmeye yol açabilir. Birçok durumda yaşam tarzı buna sebeptir. Gece geç saatlerde yatmak ve yeterli uyku alamamak, uzun saatler boyunca bilgisayar kullanmak göz yorgunluğuna neden olur. Uyku eksikliği, kortizol gibi stres hormonlarının artmasına, sağlık problemlerine ve gözlerin altında koyu halkalara neden olur. Tüm bunlara dikkat ediyor olabilirsiniz ancak kalıtımsal bir durum varsa bu da maalesef ki kaçınılmazdır.

Topikal olarak uygulanan serum ve kremlerden önce size ilk tavsiyem göz altı morluğundan şikayetçiyseniz ve hemoglobin düzeyiniz düşükse, kontrol ettirin ve demir takviyeleriyle düzeltin. Diyet son derece önemlidir! Yemeğinizdeki vitaminler ve mineraller cildi büyük ölçüde etkiler. C vitamini ve antioksidanlar gibi takviyeler de yardımcı olur. Ancak tüm bunlara doktorunuz karar vermelidir.

Doğru sonuçlar elde etmek için, problemleri tanımlamanız ve özellikle bu problemleri spesifik bir teknikle veya tekniklerin kombinasyonu ile ilerlemeniz gerekir. Örneğin göz altı boşlukları Juvederm, Teosyal ya da Restylane gibi hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri ile doldurulabilinir (ışık dolgusu olarak da geçer). Hiç bir serumun ya da kremin bu boşlukları yüzeyden düzeltebilme şansı yoktur.
Her dışarı çıktığınızda, güneş-yağmur fark etmeksizin, en az SPF 15 ile iyi bir güneş kremini göz çevrenizde kullanmak şarttır. Gözlerin etrafındaki cildi güneşten korumak çok önemlidir, çünkü güneş cildi sertleştirir, kurutur ve kırışıklığa sebep olur. Aynı zamanda pigment melanin üretimini uyarır, böylece cildi koyulaştırır ve bu da koyu halkaları şiddetlendirir.

Koyu halkaları ve göz etrafındaki lekeleri hafifletebilen kremler vardır. Bunlar vitamin c, kojik asit, retinol, arbutin, azelik asit gibi aydınlatma ajanlarını içerir. Ancak hiçbiri mucize yaratmaz, mevcut olan durumu az da olsa düzeltir. Demem şu ki, eczacıya kendinizi teslim edip fikir sorarsanız, öncelikle hangi içeriklerin iyi geldiğini siz bilin, içerikleri OKUYUN ve bilinçli bir şekilde ürünü satın alın. Antioksidan kullanmak en etkili yöntemlerin başında gelir, C vitaminli bir göz altı serumu gibi.

Bir başka tedavi sistemi ise göz çevresi mezoterapisi, prp ve fraksiyonel lazerdir

 • Göz çevresi mezoterapisi, hyaluronik asit, antioksidanlar, aminoasitler ve B grubu vitaminlerden oluşan bir kokteyldir. Mezoterapinin içerisindeki bu maddeler göz çevresinde yaşanan kırışıklık, morarma, sarkma ve renk farklılıkları sorununu giderebilmektedir. Kıl kadar ince uçlu iğneler ile göz altına yapılan tedavi sonucu hızlı bir hücre yenilenmesi başlar. Hyaluronik asit içeriği sayesinde uygulanan bölgede hemen bir nem artışı yaşanır. Antioksidanlar ise göz çevresine parlaklık etkisi verir. Kan dolaşımının düzenlenmesi ile göz altı morlukları, göz altı şişlikleri tedavi edilir.
 • Prp sistemi ise ki­şi­nin ka­nın­dan el­de edi­len hüc­re­ler ile göz çevresine uygulanır. Klasik Prp uygulamasına nazaran da­ha yo­ğun bir jel kı­va­mın­da ha­zır­la­nır ve nok­ta­sal ola­rak göz çev­re­si­ne uy­gu­la­nır. Böy­le­lik­le hem do­la­şım artar, hem mor­luk te­da­vi­si sağ­lan­mış olur.
 • Fraksiyonel lazerde morlukların rengi açılır ve deri altı bağ dokusu zenginleştirilir. Bu sayede cilt kalınlaşır ve morluklar daha az belli olur hale gelir. Yanma hissi oluşsa da 1 saat içerisinde geçer, ancak birkaç gün deride soyulma meydana gelir.

Göz altındaki torbaların çoğu, göz bölgesindeki birikmiş yağın bir sonucudur. Bu, göz küresini çevreleyen septumun zayıfladığı ve soket içindeki dış yağ tabakasının sarkmasına neden olduğu zaman ortaya çıkar ve gözünüzün altında “torba” şeklinde görünmesini sağlar. Gençlerde ortaya çıkarsa, kesinlikle kalıtsaldır. Ne yazık ki, göz altındaki torbalar için tek tedavi, göz çevresindeki aşırı yağ, deri ve kasları gidermek için tasarlanmış olan blefaroplasti adı verilen cerrahi bir prosedürdür. Kafein içeren kremler az da olsa etkisini gösterir ancak ameliyat kesin ve net çözümdür.

Göz altındaki kuruluktan ya da nemsizlikten şikayeçi olanlara birçok defa krem önerisinde bulundum. Adım Adım Cit Bakımı adlı yazımda ürün listesini okuyabilirsiniz. Ancak her zaman inandığım bir şey var ki, o da kullandığınız serumun ya da nemlendiricinizin içeriği göz kreminizin içeriği ile aynı ise, o zaman serum ya da nemlendiriciniz göz altınız için de iyi gelecektir, neticede göz altımız da yüzümüzün bir parçası- ayrı bir bölgede yer almıyor! Ancak şuna çok dikkat edeceksiniz, nemlendiricinizin içinde komedojenik olan mineral yağ var ise, ne göz altınıza, ne cildinize kullanmayacaksınız. ( mineral oil /  liquid paraffin / liquid petrolatum / paraffin oil / prolatum oil / petroleum diğer isimleridir ) Cilde uygulandığı takdirde yüksek komedojenik etkisi sebebiyle komedona, göz altlarında ise milia’ya sebep olabilir. Milia hakkında yazımı okumak için lütfen buraya tıklayın!

Şayet göz altınızdaki problem sadece nem odaklıysa, gündüz kullandığınız ancak spf içermeyen göz kreminizi gece de kullanabilirsiniz. Kırışıklık ya da benzeri başka bir çözüm arayışındaysanız ve cildinize uyguladığınız serum ya da krem içerisinde antiaging faktörü yoksa, o zaman iki tip krem kullanmak yararlı olacaktır. Gün boyunca göz bölgesini çevresel serbest radikal hasarından korumak için antioksidan içeren ( c vitamini gibi) bir göz kremi kullanmanızı tavsiye ederim. Yatmadan önce ise, göz çevresindeki hassas cilde gerekli nemlendirmeyi sağlamak için besleyici bir göz kremi kullanın. İyileştirme ve tedavi odaklı peptitler, retinoller ve antioksidanlar gibi en yüksek kırışıklık onarımı ve sıkılaştırıcı maddelerle formüle edilmiş olanları seçin. Yazının sonunda ürün örneklerini bulabailirsiniz.

Kırışıklık, ince çizgi ve toparlama (sıkılaştırma) bütün bunların içinde en kolayıdır. Botox en etkili yöntemdir. Botox Hakkında Her Şey adlı yazımda konu ile ilgili soru ve cevapları bulabilirsiniz. Bu yöntemin haricinde topikal olarak kullanılan serum ve kremler vardır, hepsi retinol içerir. A vitamini olan retinol, göz etrafındaki çizgilenmeyi ve kaz ayağını toparlar, cildin daha elastik olmasını sağlar ve şu ya da bu sebeple oluşan lekeleri açmakta yardımcı olur.

Düşük göz kapağı problemleri için Plexr Soft Surgery denilen bir uygulama bu soruna çare olabilir. Bu uygulama plazma enerjisi kullanımıyla gerçekleştirilir. Plazma enerjisi, içinde bulunulan ortamda var olan ve gaz halinde bulunan azotun iyonize edilmesi ile elde edilir ve göz kapağına uygulanır. Aletin ucundaki iğne ile cilde temas etmeksizin, cilt yüzeyinde hedef alanda nokta atışlarıyla dolaştırılır ve epidermiste hasar meydana getirilir. Nokta atışlarla oluşturulan hasarlanmaya cilt tepki verir ve işlem gören bölge anında sıkılaşır. Genelde tek seans yeterlidir ancak çok düşük ve geniş göz kapaklarına sahip olanlar birkaç seansa ihtiyaç duyabilirler.

Sizlere önerebileceğim göz kremleri şunlardır:

Organik Çuha Çiçeği Yağı – nemlendirme

Murad Hydro Dynamic Ultimate Moisture For Eyes – nemlendirme

Cosmed Revolution Yenileyici Göz Çevresi Bakım Kremi – nemlendirme, çizgi bakım

Derma E Age Defying Antioxidant Eye Cream – nemlendirme, sıkılaştırma

Dermalogica Intensive Eye Repair –  nemlendirme, çizgi bakım

Dermalogica Multivitamin Power Firm – nemlendirme, sıkılaştırma, çizgi bakım

Dr.Murad Essential C-Eye Cream spf 15 – nemlendirme, morluk, leke bakımı, spf koruyucu

Janson Beckett OkuSil – nemlendirme, morluk, torbalanma, sıkılaştırma, çizgi bakım

Dermaplus MD Eyelighten – nemlendirme, morluk, torbalanma

Glo Therapeutics 7.5% Vitamin C Eye Gel – leke bakım, çizgi bakım, sıkılaştırma

Dr. Dennis Gross Lift Lighten Eye Cream – nemlendirme, morluk, leke bakım, sıkılaştırma

Perricone MD Pre Emp Brightening Eye Cream veya Perricone MD Advanced Eye Area Therapy– morluk, çizgi bakım

Özellikle güneş korumalı bir göz altı kremi almanızı önermiyorum, cildinize uyguladığınız güneş koruyucu kreminizi rahatlıkla göz altınıza da uygulayabilirsiniz. Tüm ürünler cruelty free’dir. Cruelty free olmayan ürünler hakkında yorum yapmayacağımı belirtmek isterim.

 

 

 

 

 

38 comments

 1. Mükemmel bir yazı daha :))
  Ne kadar aydınlatıcı olmuş , eksiksiz her sorunun cevabı mevcut..
  Elinize sağlık ben çok yararlanıyorum yayınlarınızdan ..
  Sevgiler

 2. BELKIS HANIIIIIIIIIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM, teşekkürler güzel yazınız için. Düşük göz kapaklarım yapısal ama yıllar içinde daha kötü oldu (yaşım 30, 19ken daha normallerdi). ben ameliyat düşünüyordum ama Plexr Soft Surgery dediğiniz zaten ameliyatlı olan çözüm değil mi? tam aydınlanmadım. Google görsellerde de bunu yazınca ameliyat görselleri düşüyor. teşekkür ederim

  1. Ahahahahha Pınarcığım benim!!! Hayır tatlım non-invasif bir işlem, kesme biçme dikiş yok! Plazma enerjisi ile çalışan bir alet bu, sana youtube link bırakıyorum buraya, nasıl uygulandığı hakkında fikrin olsun diye❤️️

   1. Yazı mükemmel olmuş ellerinize emeğinize sağlık. Yüz bakımda öneri postu bulamadım ürünleri içeren (anıt-ageing) bakabileceğim post var mı

 3. Şeyda hanım merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Güneş kremini göz çevreme sürmeye korkuyordum bi zarar verir diye çünkü çok hassas malesef, yazınız tam üzerine geldi diyebilirim! Bu arada yaşın 25 ve göz altlarım zaman zaman çok kuruyor, pul pul dökülüyor. Çuha çiçeği yağını mutlaka deneyeceğim. Göz çevremden ziyade cildin de zaman zaman çok pul puş dökülür(nemlendirmeme rağmen) nuka organik kalendula yağı kullanıyorum çok iyi geliyor. İkisini karıştırıp cildime ve göz altıma uygulasam uygun olur mu acaba?

  1. Şeymacığım merhaba tatlım! Tabii ki kullanabilirsin, kalendula yağı masaj yağlarında en sık kullanılan yağlardan biridir aslında, kılcal damar ve morluklara çok iyi gelir ve aynı zamanda çok da güzel nemlendirir. Göz altına iki yağı karıştırıp uygulayabilirsin canım❤️️

 4. Çok yararlı güzel bir yazı olmuş, bunları güvenli alabileceğimiz siteler hangileridir, tşk ederim sevgiler

  1. Ayşegülcüğüm teşekkür ederim tatlım! Ürünlerin üzerine tıkladığında seni satış sayfalarına yönlendirecektir canım. ❤️️

 5. Merhaba Belkıs hanımcım,
  Benim göz altlarım da çok az nemsizlik ama asıl rahatsız eden kaz ayağı çizgilerim. Biraz genetik. Ben bu ürünlerden hangisini alırsam çok memnun kalacağım. Eğer yurtdışı ürün önerecekseniz, sorun yok aldırırım. Yeter ki iyi gelen bir ürün olsun.( Zelens eye cream sample vardı. Bir kaç kez onu kullanmıştım, hoşlanmıştım ama tabiki daha iyi bir ürün de olabilir.) teşekkür ederim

  1. Merhaba Gönülcüğüm! Üründen ziyade içeriğinde retinol olmasına bak lütfen tatlım, kaz ayağına iyi gelecek ve toparlayacak göz kremlerin içerisinde retinol yazısını mutlaka ara..ben yukarıda örnek olarak Dermalogica Multivitamini Power Firm önerdim, retinyl palmitate diye geçer içinde- ya da yurt dışından Dennis Gross Ferulic Retinol Eye Cream’de bu konuda çok başarılıdır.❤️️

 6. Merhaba. Yazı icin cok tesekkurler. Onerdiginiz urunlerden spf iceren 1 tane var sanirim aciklamalarina gore. Spf iceren baska bir oneriniz var mi. Cok tesekkurler.

  1. Duygucuğum merhaba canım! Dermalogica Total Eye Care Spf15 ya da Bioder Age Reverse Early Wrinkle Corrective Eye Contour Cream Spf15 bakabilirsin..ben c vitamini ile birlikte olan bir karışım önermiştim ancak tüm önerdiğim ürünler cruelty free, yani hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünlerdir. Bunun dışında birçok firmanın spf içeren göz kremlerini eczanelerde bulabilirsin tatlım ama ben sayfamda onlara yer vermiyorum.❤️️

 7. Yazı için teşekkürler emeklerinize sağlık.
  Benim göz çevremle ilgili sıkıntılarım yeni yeni ve bi anda başladı. Göz kapaklarımın derisi makyaj yaparken kırışıyo sinirim bozuluyo yeni yeni far sürmeye başladığım için fark ettim.
  misshanın geum sul kremini almayı düşünüyordum ki sizin yazınıza denk geldim. Göz egzersizlerine de başladım:)

 8. Ahhh Belkıs’ım ellerine sağlık! Bir sorum var Plexr Soft Surgery kalıcı bir işlem mi ömür boyu? ❤

  1. Elifciğim maalesef değil ama unutma ki ameliyat bile öyle değil…yer çekimine karşı koyamıyoruz tatlım zaman içerisinde derimiz illaki sarkacaktır.

 9. Belkıs hanım merhaba, benim göz altlarım kırışmaya başladı henüz yirmili yaşlarımın başındayım, çökük olmasından dolayı aslında biraz genetik. Asitlerin, c vitaminin direk kendisini sürsek zararı olur mu? Paraben içeren bi göz kremi kullanıyorum, hata mı yapıyorum?

  1. Ahsenciğim merhaba canım! Göz altı fazla hassas bir alan olduğu için çok dikkat etmek gerekiyor. Ben elime bulaştığı kadarı ile her sabah c vitaminini göz altlarıma kadar getiriyorum, aynı şekilde pamuğa döktüğüm asit tipini cildime sürerken göz kemiğimin üzerinden de geçiyoırum ama asla pamuğa asiti döküp göz altıma yanak ya da çene beölgeme sürüyormuş gibi davranmıyorum. Biraz daha dikkatli ve hassas kullanmak lazım canım. Paraben birçok şeyde var canım, hepsinden kaçmak biraz imkansız gibi görünüyor bana!❤️️

 10. Bitanem, retinollü göz kremleri olduğuna göre, yüzümüze kullandığımız retinolü gözün en çok neresine getirebiliriz? Sen göz etrafına çok getirme demiştin. Deciem de getirmeyin dedi. Aklım karıştı? ❤️

  1. Canikom genelde firmalar başları belaya girmesin diye! bu tip açıklamaları yazarlar- göz bölgesi hassas ve en çok şikayet de buradan geldiği için göz kremlerinin üzerinde bile yazarlar! /ironi %100 ! Ancak retinoik asit içeren yani saf olanı aşırı hassasiyet yaratabileceğinden, göz etrafından uzak tutmak gerekir, hem tahrişe yol açar hem pul pul soyulur ve kaşıntı oluşturur. Saf retinoid olmayan retinol içerikleri (Deciem dahil) göz kemiğine kadar rahatlıkla sürebilirsin, eline bulaşanı da kirpik diplerine getirmeden üstten geçebilirsin tatlım hiçbir sakıncası yok. Sadece saf olana dikkat!❤️️

 11. çok faydalı olduu, hele verdiğiniz krem örnekleri …elinize sağlık Belkıs abla..

 12. Merhaba, 34 yaşındayım ve çizgi bakımı yapmak istiyorum. Öte yandan göz çevrem çok hassaslaştı bölge bölge kuruluk, kaşıntı oldu o yüzden korkarak yeni bir ürün arayışındayım (göz kremimi yeni değiştirmiştim o yaramadı). Ne tavsiye edersiniz?

  1. Handeciğim yukarıda kategorilere ayırdım zaten, nem-kırışıklık-sarkma diye-bunların haricinde başka bir ürün tavsiyesinde bulunamıyorum.- 30 yaşını geçtiğin için retinol içeren bir kremin uygun geleceğine inanıyorum.❤️️

 13. MERHABAlar belkıs hanım yazılarınızı dikkatlice okudum iyi bir göz çevresine ihtiyacım var… bu zamana kadar skinceutcals kullandım ama artık deney yaptıkları için kullanmıcam … tavsiye ettiginiz kremlere teker teker baltım … glo alıyım dedim ama yurt dışı sitesine baktıgım zaman sizin tavsiye ertiniz ürünü göremedim buradaki sitede satılan glo ürünleri eski olabilirmi acaba diye kafama takıldı…içerik olarak düzeltme yapıcak çünki morluk ve kırışıklık var hangi göz kremini almamı tavsiye edersiniz…sevgiler

  1. Rabiacığım önerdiklerim zaten yukarıda yazdım canım bunun dışında ne önereceğimi bilmiyorum. Ambalaj değişimi yapıldı yakın bir zamanda, spf şişerlerine bakarsan artık beyaz şekilde çıkıyor canım, bu ürünün eski olduğunu göstermez ama yine de sen satın almadan önce lütfen son kullanım tarihine bir bak derim❤️️

 14. Belkıs abla şimdi retinolu birakicam yaz geldiği için peki onun yerine ne kullanmalıyım.gece retinol gunduz c vitamini de kullanıyorum.simdi cildimin sikilasmasi, kırışıklıklar için hangi ürünü kullanmaliyim.bir tane the ordinary dan bir tane yüksek fiyatlı ürün önerebilir misin.yanlis ürüne yönelmek istemiyorum.bir de abla şu göz çevresi için yaptığın siralama var ya ondan yüz içinde yapsana….o listeleme çok güzel şimdiden teşekkürler.

  1. Ordinary’den Buffet antiaging serumunu kullanabilirsin canım. Adım adım cilt bakımında o listeyi yaptım canım, o yazıma bakabilirsin❤️️

 15. Merhaba Belkıs hanım, göz krem ve serumlarınin kullanim yeri hakkında kafam cok karıştı. Şöyle ki, cildimizi temizledikten sonra göz kremimizi göz çevresine sürüyoruz, gözkapağı ve gözaltimiz öylece kalıyor. Bazi kremler göz altınada sürülüyor sanırım, ancak göz kapağına cok nadir. Şimdi sorum şu, benim gözkapaklarimda sarkma ve gözaltim kirpik diplerinde n itibaren biraz aşağı doğru kırışmakta ve cok küçük bi iki yaş itibariyle (38). göz çevremde kullandığım ürün benim bu iki sorunumu nasıl çözecek? Hadi gözaltına,dediginiz gibi ufaktan cilt bakım serumumdan dokunduruyorum da gerisi nolcak? O zaman üç tane ürün mü kullanicam.gözalti,gözkapağı ve göz çevresi olarak.önerebileceginiz ayri ayri urun varsa sevinirim,yazinizdakiler sanırım hep göz çevresi için.cok teşekkürler şimdiden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.