Gözenekler, siyah noktalar, milialar…en çok şikayet ettiğimiz üçlü bu olsa gerek! Cildimizi temizliyoruz, makyajla yatmıyoruz, düzenli şekilde kremlerimizi kullanıyoruz ama yine de bu dertlerden kurtulamıyoruz. Yapmamız gereken başka ne var diye merak ediyorsanız önce kullanmamız gereken asitlerin ne olduğu hakkında kısa bir açıklama yapayım.

Alfa hidroksi asit (AHA)cilt bakımının en meşhur asitlerinden birisidir. Kozmetikte kullanılan en yaygın türü ise glikolik asit, sitrik asit, salisilik asit ve laktik asittir. (sitrik asit içeren yazımı C Vitamini Mucizesi yazımda buraya tıklayarak okuyabilirsiniz)

Asit sözcüğünün geçmesi birçok kişiyi korkutsa da kozmetik sektörü bu oranları dermatologların kullandığı yüksek konsantrasyonlara göre limitlemiştir. Dolayısı ile evde kullanılan AHA’lar (doğru kullanım/doğru doz) cilt için sanıldığı kadar agresif değildir.

AHA’lar cildimiz için ne yaparlar?

Kuru, olgun, güneşten zarar gören bir cilde sahip olanların ilk tercih etmesi gereken glikolik asittir. Şeker kamışından yapılan bu asit cildin üzerindeki ölü deriyi temizler, akne izlerini gidermede yardımcı olur, kolajen yapısını tetikler, koyu lekeleri zamanla açar ve humektan olduğundan (nem çekici madde) cildimizin içerisinde bulunan hyaluronik asit oranını artırarak cildimizin nem seviyesini ayarlar. (gereğinden fazla kullanım ise tam tersi etki yaratarak cildi soyar ve kurutur)

AHA gurubunda olup hassas ciltler için önerilen diğer bir asit türü ise laktik asittir. Glikolik asite duyarlı ve hassas bir cilt yapısına sahip kişiler laktik asit kullanmayı tercih ederler. Glikolik asite nazaran cildi daha çok nemlendirir ancak molekül yapısı daha büyük olduğundan derinlere inemez. Çok kuru ve diğer asitlere tepki gösteren ciltler laktik asidi çok daha kolay kullanırlar.
Enteresan bir bilgi ise, laktik asitin 1970’lerde çıkan ilk glikolik eksfoliyant olduğunu, hatta ekşi sütten üretildiğinden süt banyolarının (bkz. Cleopatra)! bu sebeple meşhur olduğunu da bir dipnot olarak ilave etmek istedim😛

AHA’ların çeşitliliğine nazaran tek tip BHA (beta hidroksi asit) vardır, yani halk arasında bilinen şekliyle salisilik asittir.
Söğüt ağacı kabuğundan oluşan salisilik asit AHA’ların aksine daha az bir konsantrasyon içerse de %1-%2 oranı cilt için yeterlidir, cildi daha az irite eder ancak aşırı kullanımda zarar verebilirler.
Salisilik asit siyah noktalar, gözenekler ve akne tedavilerinde kullanılır. Lipid/yağda çözünen bir asit olduğundan, daha çok yağlı ciltlerin kullandığı bir asit türüdür. Cildin derinine iner, tıkalı gözenekleri hedef alarak temizlemeye yardımcı olur ve kırmızı/şiş olan sivilceyi antienflamatuar özelliği sayesinde yatıştırır.

Ölü deri hücreleri gözenekler etrafında yoğunlaşarak daha büyük görünmelerine sebep olur. Retinol iyileştirici ve yeniden yapılandırıcı özelliği ile gözenekleri küçülterek ölü hücrelerden arındırır. Gözeneklerin içerisinde kir ve makyaj artıklarının birikmesine engel olur. Gözenekler hiçbir zaman yok olmaz ama doğru tedavi ile sıkılaşabilir. Salisilik asit haricinde en etkili yöntemin retinol olduğu kesinleşmiştir.

Özellikle göz altında ya da yanaklarda oluşan keratin kistlerinin (milia) giderilmesinde büyük rol oynar. Milia tedavisinde en sık kullanılan iki ürün BHA ve retinol’dur (kullanımı ise haftada 6 gün retinol, kalan günde ise BHA ile eksfoliasyondur).

Cildinde hiç asit kullanmamış biri %10’luk bir asiti her gece kullanmaya başlarsa cilt yanığına ve kızarıklığına maruz kalıp cilt bariyerine zarar verecektir. Asit kullanımı zamanla derece derece artıracağınız, cildinizin tolere edebildiği oranlar içerisinde alıştıra alıştıra uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Ilk etapta haftada 1-2 defa uygulanır ve zaman içerisinde haftanın 4-5 gününe ya da her güne kadar yavaş yavaş çıkartılır.

Zamanla, UV hasarı cildimizdeki elastikiyeti bozar. Gözeneklerin duvarları daha az elastik olduğundan gevşer ve genişler. Bunu önlemek için, UVA (yaşlanma) ve UVB (yanma) ışınlarına karşı savunan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmak zorunludur. SPF, sağlam ve sağlıklı görünen bir cildin ayrılmaz bir parçasıdır. Ürün önerilerinden evvel üzerine basa basa her seferinde yazdığım cümleyi tekrar edeceğim; eğer güneş koruma faktörlü kreminizi günlük cilt bakım rutininize eklemeyecekseniz SAKIN AHA/BHA/retinol içeren ürünleri kullanmayın. Kullanmadığınız takdirde UV ışınlarına maruz kaldığı an, cildinizde eskisinden fazla lekelenmelere yol açacaktır.

Bakabileceğiniz ürünler:

 • Cyrene Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant
 • Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads
 • Cyrene 2% BHA Lotion Exfoliant
 • The Ordinary Glycolic 7% Toning Solution
 • The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution
 • The Ordinary Lactic Acid
 • The Ordinary AHA 30 BHA 2% Peeling Solution
 • Sunday Riley Good Genes
 • DermaPlus Md Clarifying Pads Acne Management
 • Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment /Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
 • Dr Dennis Gross Alpha Beta Peel
 • Murad Retinol Youth Renewal Serum
 • Cyrene Retical 0.1%
 • Dermalogica Overnight Retinol Repair

65 comments

 1. Merhaba, blogunuz şahane. Instagramda da uzun zamandır sizi takip ediyorum. Hazır böyle bir yazı yazmışken sizden güneş koruyucular, içerikleri ve hangi cilt tipi için hangi içerikli güneş koruyucu olmalı(uygun fiyatlı ve high-end örnekleriyle mesela) gibi bir yazı da yazabilir misiniz? Brnim cildim karma ve sivilceye meyilli mesela. İçerik olarak habgi ürün bana uyar bulmakta güçlük çekiyorum çünkü ne kullandıysam sivilce yapıyor ki dikkat etmeye devam ettikçe oldukça düzgün bir cildim oluyor. Bunu bozmak istemediğim için de önemini bilmeme rağmen güneş koruması kullanmaya korkuyorum. Şimdideb çok teşekkürler.

  1. Cansucuğum merhaba tatlım! Adım adım cilt bakımı adlı yazımda beğendiğim ve çoğunu kullandığım güneş kremlerini paylaştım canım, ileride cilt tipine uygun olanları da sayfaya alırım, güzel yorumun içim çok teşekkür ederim!❤️️

 2. Merhaba Belkıs abla.Asitli ürünler kullanıyorum 2 yıldır ve cilt bakımı konusunda araştırıyorum sürekli. fakat sanki cildim kirlere daha açık hale geldi. Siyah noktalarımda artış oldu ve gözeneklerim genişledi. Sivilce problemim zAten yoktu, yine yok. Temizledikçe daha çok kirleniyor gibi hissediyorum. Benim gibi cilt bakımı yapmayan arkadaşlarımın cildi benden daha güzel neden?

  1. Merhaba Senacığım! Yazmış olduğun şey senin hangi ürünleri ne şekilde (doğru/yanlış) kullandığın ile alakalıdır tatlım. Asitler cildi genişletmez ve sivilce çıkartmaz. Cilt bakımında başka kullandığın şeyler buna sebep olabilir, özellikle de güneş kremi kullanmıyorsan.

   1. The ordinary aha/bha peeling, buffet, niacinamide, glicolic solution ve rose hip kullanıyorum şu an. Maske olarak the body shop himalaya ve aynı markanın güneş kremini de kullanıyorum tabiki düzenli 🙂 peter thomasın kabaklı maskesini ve güllü maskesini kullanıyorum bide. Peeling olarak nip fab glycolic peelingini kullanıyorum. Nerde yanlış yapıyorum 🙁

    1. Senacığım peeling ve asitleri biraz fazla yapıyor olabilirmisin belki? PTR’un içerisinde enzim var o da eksfoliye eder, burada en az 4 değişik tipte eksfoliyasyon görüyorum. Bence peelinglere ve naskelere biraz ara ver ve glikolik solüsyon ile devam et, diğerleri zaten benim de hep önerdiklerim canım.

 3. Sonunda benim girdiğim skalaya hitap eden müthiş bir post!
  Elinize sağlık öncelikle… fakat yine de sorum var tabii ki müsaadenizle… 🙂
  Tuhaf bir cilt tipim olduğu için kafama göre netleştirmekte güçlük çekiyorum çünkü yanlış adımlar cildi daha çok tahrip ediyor malum…
  Gözenekli karma fakat ‘nemsiz’ bir cildim olduğu için Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment, Cosrx BHA Blackhead Power Liquid ya da The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution hangisi uygun olur dersiniz sevgili Belkıs hanım? Vallahi bu son, ürünü netleştireceğim bu sefer. 😉
  Sevgiler… ♡

  1. Merveciğim rica ederim ne demek! Siyah nokta değil de gözenek problemin varsa bha değil glikolik asit kullanmanı tavsiye ederim canım. Glikolik asit aynı zamanda cildini de nemlendirir zira bha’nın kurutucu bir etkisi vardır.

   1. Peki hem glikolik asit hem de tonik işlevi görebilecek şekilde önerebileceģiniz bir ürün var mı Belkıs hanımcım? Marka olarak cosrx vs de olabilir. Onun da epey zengin içerikli tonikleri varmış. Yoksa the ordinary yeter mi dersiniz?
    Ve şunu da sorayım, glikolik asit de nem serumu gibi mi oluyor hyaluronik misali? Aynı zamanda cildi mi soyuyor?

    1. Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment ikisi bir arada zaten Merveciğim bunu kullanabilirsin. Hayır canım hylauronic asit eksfoliye işlemi yapmaz, sadece nem verir-glikolik asit ise eksfoliyandır.

     1. Bu konu artık benim için kapanmıştır. Benim aklıma da cosrx aha/bha yatıyordu ama üst akıl tavsiyesi daha bilinçli ve önemliydi tabii. Hemen sipariş vereceğim. Çooook teşekkür ediyorum…♡

 4. Merhabalar öncelikle bu konuyla ilgili bürün yazılarınızı okudum harikasınız bilginşze hayran kaldım hemen cilt bakımı rutinimi değiştirmeyi düşünüyorum ama biraz kafam karıştı açık konuşmak gerekirse bunuda sizden başkasına sormak mantıksız geldi eğer zamanınızı almazsam benim bölgesel yağlı karma nemsiz mat yanak bölgesi sivilce değilde yağ butonları var başlangıç olarak hangi asitleri önerirsiniz çok merak ediyorum eğer cevap verirseniz çöl teşekkür ederim sevgiler

  1. Simaycığım teşekkür ederim! Her ikisini de dönüşümlü olarak kullanabilirsin, illa bir tip asit kullanman gerekmez bu durumda. Nemsizlik için glikolik, yağ bezeleri için bha solüsyonlarını içeren bir ürünü dönüşümlü olarak kullanmanı öneririm.

 5. Merhabalarrr yazınız muazzam !! Bir şey soracağım bende almak istiyorum 20 yaşındayım öncelikle gerek var mı .. Cilt tipimi söyleyeyim lazımsa uygun olanını belirtir misiniz ; çok kuru , hassas ve biraz koyu lekeli . Siyah noktam ve gözenek sorunum yok sayılır.

  1. Lidyacığım merhaba canım benim! Hiç gerek yok tatlım sadece cildini nemli tut ve her gün düzenli olarak spf uygulaman yeterlidir canım❤️️

 6. Meerhaba bende bir soru sormadan edemedim insanin soru sorasi geliyo benim cildimde te bolgesi yağli sizinde dediyiniz gibi ne kadar temiz tutsamda aynada uzaktan bakinca iyi ama yakina gelince cildim beni rahatsiz ediyor.malesef burun ustumde siyah noktalar var, çene bolgesinde beyaz noktalar , aydinlatma bolgesinde yağ butonları ,yanak bolgesinde gözenek yani neredeyse hepsi bende de var sormak istediyim asitlerle bende cok ilgileniyorum ama ne kadar arastirma yaptiysam aklim bir oladarda karisti dermoroller kullanmak istiyorum ama jangi asitleri kullansam bilemedim tabi nemsizlikte var the ordinary serumlarini denemek istiyorum ama hangileri siparis versem bilemedim ve hepsi ayni anda kullanilirmi ki yoksa ayri ayri kunlerdemi kullanilmali offfff aklimda bitmeyen sorular

  1. Mimiciğim merhaba! Derma roller ile ilgili bir yazım var okudun mu bilmiyorum…Ordinary hakkında 3 ayrı yazım var hepsini kategori kategori ayırdığım..asitler ile de ilgili yazımda salisilik asit ve glikolik asitin farkını anlatmaya çalıştım. Nem için Ordinary’den hylauronic asit ile mositurizing factors kremini öneririm, asit için ise bha salisilik asit içeren bi tonik canım.

 7. Merhabalar, öncelikle verdiğiniz harika bilgiler için çok teşekkür ederim 🙂 Ben 20 yaşındayım karma cilde sahibim, hassas kizarikli bir cilt, sivilceli ve çilli 😀 Akla gelebilecek bütün problemler:)) Sabah akşam akne tedavisi için obagi daily care foaming cleanser ile yuzumu yikiyorum ardindan yine obagi pore therapy %2 saliclycic acid içeren tonik kullaniyorum. Daha sonra aksamlari sothys fluide hydra-matite nemlendirici sürüyorum, sabahlari ise nemlendirici yerine zo medical glycogent sürüyorum. Ve tabi dışarı cikarken yine zo skin daily sheer gunes koruyucu sürüyorum. Fakat yazilarinizda sls iceren temizliyicilerin ne kadar zararlari olduğunu okudum ve benim temizliyecimin içinde de ne yazikki varmis 🙁 Acikcasi sivilcelerim evet azaldi ama tam olarka gitmis degil. Bunlari duzenli kullanmama ragmen hala siyah nokta ve gozenek problerimi yasiyorum. Verdigim paraya mi üzüleyim bu kadar düzenli sürmeme rağmen istedigim cilde kavusamama mi bilemiyorum 🙁 Bu rutinde uygulamamam gereken bir ürün var mi ya da yanlis mi uyguluyorum. Hangi markayi ve hangi ürünleri tavsiye edersiniz bana bunlarin hepsini atayim mi yoksa devam mi? Cevap verirseniz aşşşiri sevinirim cunku sizin bilginize cok güveniyorum 🙂

  1. Melikeciğim merhaba tatlım! Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim! Sls içermeyen bir temizleme jelini mutlaka tavsiye ederim, ben de birçok ürünümü bu yüzden artık kullanmıyorum -zamanında bilinçsizce alınmış ürünler maalesef. Geri kalan tüm ürünler doğru ürünler, ancak hem salisilik asit içeren pore therapy hem de laktik ve glikolik asit içeren glycogent’i dönüşümlü olarak kullanmanı tavsiye ederim.-nemlendiricinin yerini alamaz çünkü eksfoliye etmeye yarayan bir üründür tatlım. Sabahları belki bir c vitaminli bir serumu cilt bakım rutinine eklemek isteyebilirsin, bu hem akneye hem de cilt parlaklığı ve tonuna iyi gelen bir antioksidandır tatlım. Ürün tavsiyesi için c vitamini mucizesi ve adım adım cilt bakımı yazılarıma bakabilirsin.❤️️

 8. Belkis ablam dun gece oturdum tum blogunu bastan sona okudum, cok sade ve aciklayici anlatmissin ellerine dusuncene saglik Sana sormak istedigim bir sey var, karma bir cildim var rouccutane tedavisi gormustum 5 yil once ve ozamandan beri duzenli olarak cilt bakimina onem veriyorum Obagi Medical, Lubex, BioNike ve LaRoche Posay urunleri kullandim bu zamana dek cildim yani cildim aliskin. Ama az da olsa siyah noktam ve bolca gozenegim var. Cosrx’in AHA/BHA clarifying cleansing tonerini almayi dusunuyorum krem olarak da FAB’in ultra repair kremini dusunmustum ama sen mutlaka gunes koruyucusu demissin yazilarin tumunde. FAB yerine ne onerirsin ya da FAB’a arti olarak mi bir sey kullanmaliyim? Bir de yikama jeli olarak onerin ne olur?

  1. Merveciğim Fab zaten nemlendirici canım spf içermiyor, nemlendirici üzerine mutlaka spf sürmen gerekir asit kullanacağın için. Yıkama jeli olarak adım adım cilt bakımı yazımda en az 6-7 adet ürün paylaştım tatlım oraya bir bakmanı öneririm.❤️️

 9. Belkis ablam dun gece oturdum tum blogunu bastan sona okudum, cok sade ve aciklayici anlatmissin ellerine dusuncene saglik Sana sormak istedigim bir sey var, karma bir cildim var rouccutane tedavisi gormustum 5 yil once ve ozamandan beri duzenli olarak cilt bakimina onem veriyorum Obagi Medical, Lubex, BioNike ve LaRoche Posay urunleri kullandim bu zamana dek cildim yani cildim aliskin. Ama az da olsa siyah noktam ve bolca gozenegim var. Cosrx’in AHA/BHA clarifying cleansing tonerini almayi dusunuyorum krem olarak da FAB’in ultra repair kremini dusunmustum ama sen mutlaka gunes koruyucusu demissin yazilarin tumunde. FAB yerine ne onerirsin ya da FAB’a arti olarak mi bir sey kullanmaliyim? Bir de yikama jeli olarak onerin ne olur ?

 10. Merhaba , öncelikle yazılarınızı çok severek takip ediyorum. 32 yaşındayım , ergenlik döneminde Yoğun akne problemi yaşadım çok cilt doktoru gezdim. Ama inanın kimse sizin kadar açıklayacı gelmedi bana 🙂 doktorum önerisiyle o dönemler ruacutane kullanmıştım. Sizin yazılarınıza denk gelene kadar aklıma esince spf kullanan biriydim. Sayenizde hem spf konusunda bilinçlendim hemde evdeki sls içeren ne kadar ürünüm varsa attım. Beyaz tenliyim, cildimin karma olduğunu sanıyorum. Çünkü hem hassas (kışın alın kaş bölgesi iritastonlu kaşıntılı zaman zaman pullanma ve kızarıklık) hem de burnum siyah nokta ve gözenekli, yanaklarımda çok aşırı olmasada illa 2-3 akne çıkar ve yeni yeni gözeneklerim ve siyah noktalarım oluşmaya başladı. Yanaklarımda akne izlerim var.Cildimde kılcal damar problemi var yanaklarım burun kenarları alın hatta boyun ve dekolte bölgeside olmak üzere. Kaz ayaklarımda dudak kenarlarımda ve alnımda mimik çizgilerim var.Göz altlarım hassas ve nemsiz. Fazla sigara kullanımı ve güneşten sebep cildimde minik minik koyu lekeler oluştu. Tüm yazılarınızı okudum ve 1 haftadır akşam rutinim: misel su,dermologica pre cleanse yağ,cosmed day to day temizleme jeli,cosmed day to day tonik ve haftada 2-3 dermaplus md akne padi en sonda dermologica skin smooting nemlendirici. Sabahları su ile yıkama sonrası dermologica active toner, skinceuticals phloretin cf (Cf olmadığını sizden öğrendim, bitmesini bekliyorum),dermologica skin smooting nemlendirici ve en son cosmed akneli ciltler için Spf50.Yazılarınız sonrasında akşam rutinim için Murad retinol youth renewal eye serum ,leke ve çizgilerim için yüzüme murad retinol youth renewal serum ve dermaceutic yellow cream eklemeyi ;Sabah rutinim içinse Göz kremi murad hydro dynamic ultimate moisture for eyes ve cildime perricone md ester c serum eklemeyi düşünüyorum.Çook uzun yazdığımın farkındayım ama inanın kararsız kaldım ve baya pahalıya geliyor bunların hepsi. Doğru yoldamıyım Belkıs Hanım? Artık bende makyajsız da mutlu olabileceğim aknesiz, akne izsiz pütürtüsüz ve sağlıklı bir ciltle gezmek istiyorum. neyi eklemeli neyi çıkarmalıyım bi yanlış yapıyor muyum ,almadan önce size danışmak istedim.Aydınlatırsanız beni inanın çok çok mutlu olurum. Sevgiler ❤️

  1. Gözdeciğim öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür etmek isterim❤️️Rutinin harika, sadece dermaceutics fazladan geldi bana çünkü retinol zaten lekeler ile savaşacaktır-artı bir leke açıcı ürün kullanmana hiç gerek yok canım. Gözenek ve siyah noktalar için belki dermalogica toner’ı çıkartıp bha içeren daha kuvvetli bir tonik koyabilirsin yerine, cos rx ya da cyrene gibi, sanırım daha etkilki olacaktır. C vitaminli serum mutlaka Gözdeciğim, hem cilt tonunda bir farklılık olacak hem cildin aydınlanacaktır. Sevgilerimle tatlım❤️️

   1. Bu kadar çabuk cevap alabileceğimi tahmin etmiyordum, çok teşekkür ederim o zaman dermaceutics dışında hepsini sipariş edeceğim. Size son bir sorum daha olacak , eczanede c vitamini istediğimde bana satış görevlisi ısrarla skinceuticals phloretin cf i önermişti bu yüzden almıştım.Açıkcası gözle görülür bir değişiklik fark edemedim. Boşuna para verdiğim bir ürün diyebilirim bu serumun c vitamininden farkı nedir ben anlayamadım bile ne olduğunu, anlamadan bitsin diye kullanıyorum şuan .Bizleri de bilinçlendirdiğiniz için çok sağolun.

    1. Daha çok yazın ve yağlı ciltlere önerilen bir serumdur ama Perricone’dan daha fazla memnun kalacağına inanıyorum Gözdeciğim.

 11. Merhaba Belkis Hanım, benim sorum göz altı miliaları ile ilgili. Bunların gitmesi için retinol ve BHA kullanılması gerektiğini yazmışsınız ancak ben ürünleri tanıyamıyorum maalesef. Tedavisi için doktora gittiğimde beni kayıtsız şartsız lazer uygulamasına davet etti. Lazer bana fazla geldi ya da korkutucu geldi diyelim.
  Ayrıca göz altlarım kuruyordu, bunu kiehls avacadolu krem ile minimalize ettim. Şimdide milialardan kurtulmak istiyorum. Sizce hangi ürünleri kullanmalıyım?

  1. Merhaba! Bha solüsyon olarak Cos rx ya da Cyrene ürünlerini paylaşmıştım blogda, bu ürünlerden birini seçebilirsin canım. Retinol olarak da Muradın retinol içeren göz kremini paylaşmıştım,(Youth Renewal Eye Cream)bu iki kombini denemeni tavsiye ederim şayet bir etki görmzezsen lazer yöntemini deneyebilirsin.❤️️

   1. Belkıs Hanım, eğer doğru anladıysam, haftanın 6 günü Murad Rerinol Youth Renewal Eye Serum’u kullanacağım. Kalan bir günde ise BHA içeren ürün ama o ürünü anlayamadım. blogda verdiğiniz bha içeren ürünler bunlar ben hangisini seçeyim emin olamadım.
    Cyrene 2% BHA Lotion Exfoliant
    Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads
    Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment /Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
    Bir de bu ürünlerin üzerine kiehls nemlendiricimle devam edeyim mi? Yalnız mı kullanayım? Çok sordum kusuruma bakmayın, gerçekten bir dermatologdan daha fazla yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

    1. Tatlım asitleri ilk defa cilt bakım rutinine katıyorsan haftada 1 olarak başlayın demek istedim ama cilt alıştıkça bunu sabaha alabilirsin ve her gün uygulayabilirsin. Cos rx ve Cyrene-yazmış olduğun hepsi bha içeriyor, hangisini almak istersen hepsi aynı görevi görecektir.❤️️

 12. Belkıs Hanım tekrar ben :). Güneş kremini önerdiğiniz üzere glo alacağım, hepsini aynı anda alayım diye diğer merak ettiğim, birsürü doktor aracılığıyla çözemediğim sorularımı sormak istedim. Gençlik dönemlerimde akne ve yağ bezeleri yüzünden roaccutane kullanmış bir cildim var, kış dönemlerinde karma yazın ise yağlı bir yapısı bulunuyor. Cildim çok ince ve kılcal damarlarım belirgin. Roaccutane kullanımından kalan bazı lekerim var. sorunum şu, high end ürünlerin yağlı cilt nemlendiricilerini kullanıyorum, 2 ayda bir cilt temizliğine gidiyorum, haftada 2-3 kere exfoilye yapıyorum ama yine de hücrelerim tıkanıyor. Türkiyeden alabileceğim hangi nemlendiriciyi tavsiye edersiniz, ayrıca gözenek tıkanmaları için c vitamini mi yoksa BHA mı alayım, ne marka alayım? temizleme yağı ile makyajımı temizledikten sonra köpük ile yıkıyorum, köpük olarak ne önerirsiniz.

  1. Canancığım eksfoliasyon geniş kapsamlı bir konu tatlım. Eğer fiziksel olarak cildini eksfoliye ediyorsan fazla bir geri dönüşümü olmayacaktır. Bha solüsyonlarını, salisilik asitler uygulamanı tavsiye derim bu durumda- önerdiğim bütün markaları zaten yularıda yazdım canım. Murad hyrdo dynamic serisini ben çok beğenerek kullandım ve kullnamaya da devam ediyorum, bunu deneyebilirsin canım. Köpüren temizleyicilerin içerisinde sls vardır, olmayanları kullnamanı tavsiye derim, bunu da Coola markasında bulabilirsin canım.

   1. Belkıs Hanım çok teşekkür ederim. Egzematik cildim ve yüzüm için 20 yıldır gitmediğim doktor kalmadı, ama sizin netliğinizde kimse yardımcı olamıyor. maximum avene veya la roche posey yazıp duruyorlar. son bir sorum olacak daha önce hiç BHA veya salisilik asit kullanmadım, başlamak için bu aylar uygun mudur bir de haftada kaç günden başlamalıyım.

    bir de sıralama ne olacak akşam temizlik, tonik, bha ve kremi mi? yoksa bhadan sonra krem sürülmüyor mu?

    1. Canancığım ertesi gün güneş koruma faktörlü kremini ihmal etmeyeceksen eğer uygundur canım. Başlangıçta geceleri haftada 2-3 başlamanı tavsiye ederim, cildin alıştıkça bunu her geceye çıkartabilirsin. Temizlik, tonik, bha ve nemlendiricin yeterli olacaktır tatlım. Cosmed’in birçok ürününü beğeniyorum çünkü içerik olarak temiz buluyorum ama bahsetmiş olduğun ürünü denemedim tatlım, keza sayfalarında içerik kısmı da yok- gözenek tıkayıcı bir etki yaratacağını sanmam.❤️️

   2. inanılmaz soru sordum ama dayanamıyorum, seminer verseniz de gelsek veya danışmanlık yapsanız keşke 🙂 Cosmed Atopia Cleansing Oil hakkında ne düşünüyorsunuz karma yağlı ciltlerde gözenek tıkma ayapar mı sizce?

 13. Belkıs Hanım merhaba, bu AHA-BHA kullanımında benim kafamın karıştığı bir nokta var. Bu içeriklere sahip temizleyiciler, tonikler, serumlar, peelingler vs var. Bunların hepsini birden uygulamak cilde fazla gelmez mi? Örneğin, asit içeren tek bir tonik veya haftalık peeling ilave etsek rutinimize yeterli olur mu? Çok yoğun bir sivilce, siyah nokta problemim yok aslında ama gözeneklerim daha sıkı olursa daha mutlu olurum tabii. Bir de ben retinoid kullanıyorum normalde ama Nisan itibariyle bıraktım. Yaz döneminde AHA-BHA içeren ürünler kullanılır mı? Güneş korumasını evin içindeyken bile ihmal etmiyorum bu arada.

  1. Özlemciğim merhaba canım! En optimal kullanım dönüşümlü olan kullanımdır, yani bha içeren bir temizleyiciyi bir sabah kullanıp ertesi gün tonik şeklinde uygulamaktır. Üst üste kullanılan aynı içerikli olan ürünler- özellikle asit ihtiva edenler -cilt bariyerine zarar verir. Güneş koruman olduğu sürece endişe etmene gerek yok canım!

   1. Bir şey daha sorsam, tonik temizleyici vs asitsiz seçip, haftada bir asit içeren bir eksfoliasyon uygulasam, yani tek ama daha tesirli bir asit ürünü kullansam daha efektif bir yöntem olur mu acaba? Çok meşgul ediyorum, kusura bakmayın. Ama herkes asit kullanımının faydalarını anlatıyor, kullanım detaylarını anlatmıyor. Bu işi en iyi siz bilirsiniz diye ben de sizi rahatsız ediyorum.

    1. Özlemciğim rica ediyorum! Yapabilirsin tabii ki ama bha içeren bir toniğin bence elinin altında olması gözenekler ve olası sivilcelenmeler için çok yararlıdır canım!

 14. Merhaba yağlı bir cilde sahibim ve haliyle gözeneklerimden çok dertliyim yağlı bi cilt tipi için önerdiğiniz uygun fiyatlı jel ve tonik hangi marka olur acaba lütfen yardımcı olur musunuz??

  1. Mesela Cyrene nin AHA BHA içeren cleasing geli ve toniği benim gibi gözenekli ve yağlı ciltler için doğru bi tercih olur mu daha makul fiyatlı olarak veya laroche posay ürünleri ???? Teşekkür ederim şimdiden 🙂

   1. Şevvalciğim merhaba! Cilt Tipiniz İçin Doğru Temizleyici Nasıl Seçilir? isimil ibir yazı yazmıştım, orada önerdiğim bütün ürünleri okuyabilirsin tatlım. Cyrene gayet uygundur canım cilt tipine ancak LRP cruelty free bir marka olmamasından ötürü hakkında yorum yapmıyorum.
    Sevgiler❤️️

    1. Çok teşekkür ederim 🙂 Bir sorum daha olacaktı cyrene ürünleri avmlerden veya eczanelerden temin etmek mümkün mü yoksa sadece siteden mi alış yapabiliyoruz

 15. Merhaba Şeyda hanım:)
  Genç bi cilde sahibim 20 yaşındayım fakat ciddi gözenek problemi ve siyah nokta sorunu yaşıyorum cildim karma.Yazılarınızdan yola çıkarak cyrene bha %2 ve bha tonik kullanmaya ilaveten de karbon maskesi uygulamaya karar verdim bu doğru bi rutin olur mu? bha %2 yi ne sıklıkla kullanmalıyım,yanına retinol ile desteklemeye gerek olur mu,sizce nasıl bi rutin oluşturmam daha doğru olur?

  1. Nisacığım merhaba canım! Tabii ki doğru olur ancak bha solüsyonu da asit olduğu için retinol ile aynı anda kullanmamaya özen göstermelisin. Sabahları bha solüsyonu ile cildini silebilir, akşamları da retinol uygulayabilirsin. Başlangıçta haftada 2-3 kere bha ile başlamanı ve ilerleyen günlerde hergüne çıkarmanı tavsiye ederim canım.❤️️

   1. Çok teşekkürler ❤️Peki son bir sorum daha olucak,retinolü ne oranda kullanmalıyım?Retinol içerikli ürün olarak ne önerebilirsiniz yanlışlıkla çok yüksek dozlu bir şey kullanmak istemiyorum.

    1. Nisacığım retinol ile ilgili yazımı ve ürün önerilerimi Adım Adım Cilt Bakımı ve Ordinary postlarımda bulabilirsin canım. Yeni başlayanlar için haftada 2 defa, cilt alıştıkça her gece uygulamak mümkündür.❤️️

 16. Merhaba şeyda hanım öncelikle güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben 33 yaşındayım karma cilde sahibim fakat son zamanlarda gözrneklerimde çoğalma oldu. Asitli ürün kullanımına başlamak istiyorum hangi üründen başlamamı önerirsiniz?

  1. Berenciğim merhaba canım! Öncelikle c vitamini serum (her sabah) ve bütçenize göre ister Cyrene Daily Exfoliant isterseniz de Ordinary BHA ile başlayabilirsiniz.❤️️

 17. merhaba
  -Cosrx – Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser
  -Cosrx AHA/BHA Clarifying Treatment Toner
  -Cosrx – Bha Blackhead Power Liquid
  -Manyo Factory – Galactomyces Niacin Special Treatment Essence
  -Klairs – Freshly Juiced Vitamin E Mask
  kullanıyorum ama tam istediğim sonucu alamadım nedense acaba yanlışmış kullanıyoum.
  35 yaşındayım, yüzümde renk eşitsizliği, akneli ve sivilceli ayrıca izleride mevcut lekeli siyah noktalarım fazlasıyla var, gözeneklerimin içleri yağ bezesi dolu, cildimi temizde tutuyorum ama istediğim sonucu elde edemedim

  1. Merhaba. C vitamin serum ekleyebilirsiniz rutininize, bunu her fırsatta yazmaya çalışıyorum- maske geçici bir ürün olduğundan olsa da olur olmasa da, pek bir fayda etmeyecektir. İzler için ise ben hep retinol içeren ürünler öneriyorum, adım adım cilt bakımı adlı yazıma bakabilirsiniz belki bir fikir verebilir size.

 18. Merhaba belkis hanim benim cildim kuru burnumda siyah noktalar ve beni rahatsiz eden gozeneklerim bar kullndigim uruler sizden okuduklarima gir pek iyi degil birde cildim hassas bana temizleme sutu ve tonik onerebilirmisiniz birde c bitamini kullnmk isyiyorum gunes kreminolarak hamilton kullniyorum ama sanirim iyi degil yardimcimolursanizncok sevinirim

  1. Tuğbacığım ben kişiye göre değil ama genele bir fikir verebiliyorum sadece- cilt uzmanı olmadığımdan bu ürün şu ürün deme şansım yok ne yazık ki- ama öneride bulunduğum tüm ürünlerin içeriğini okuyup tavvsiye ettiğimden kötü bir ürün önermemiş oluyorum en azından- tüm sorduklarının cevabı konu başlıklarına göre blogda var zaten canım.

 19. Belkıs abla glikolik ve salisilik asit içeren ürünleri az dozlarda da olsa kullanıyorum hassas falan da değil cildim. Peki sence laktik asit de kullanmalı mıyım fazla ve gereksiz mi olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.