Güneş koruma faktörlü kremleri yaz-kış uygulamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ama fiziksel mi kimyasal mı, ya da hangisini seçmeliyiz, aralarındaki fark nedir diye merak ediyorsanız okumaya devam!

Birçoğumuz güneş koruma faktörlü kremleri sadece tatile giderken ya da yaz aylarının en sıcak günlerinde kullanmayı akıl ediyoruz. SPF=güneş diye düşünenlerin ne kadar büyük bir yanılgıya düştüklerine gelin hep birlikte bakalım.

SPF=güneş değil, aslında SPF=gün ışığıdır. Farz edelim ki korumasız bir şekilde güneşe 10 dakika maruz kaldınız, cildiniz hafiften yanmaya başladı ve hemen gölgelik bir alana geçtiniz. Gölgelik bir alanda olduğunuzdan cildiniz tabii ki güneşte kaldığınız derecede yanmayacaktır, ancak koruma uygulamadığınızdan UV ışınları cildinize zarar verip erken yaşlanmaya ve kolajen yapınızı bozmaya anında başlayacaktır ve bu size 5-10 sene içerisinde hiperpigmentasyon, yani ciltte kahve lekeler olarak geri dönecektir.

Cildinizi güneşten korumuyorsanız ister gölge, ister bulutlu bir havada olmanız hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Işık olduğu sürece UV ışınları da olacaktır. Az bulutlu bir havada UV ışınının geçirgenliği %89’ken, çok bulutlu bir havada bu yüzde yaklaşık 73’lerdedir.

Peki gelin bu SPF oranlarının ne demek olduğunu anlayalım.

Koruma faktörsüz bir krem ile 10 dakika güneşe maruz kalmış birisinin SPF 30 uygulanmış biri ile arasındaki fark şudur: 30 kez, 300 dakika ya da 5 saat daha fazla koruma gerçekleşecektir.(10 x 30=300). 30 ya da 50 SPF’lik bir uygulamada, 30 ışından sadece 1’i geçer, SPF 50 ‘de ise oran değişmez. Değişen tek şey 30 SPF sizi %97 oranında korurken, 50 SPF %98 oranda korur. Dolayısı ile ne kadar yüksek koruma kullanırsam o kadar iyi korunurum diye bir şey söz konusu değildir. Bu hesaba bakıldığında 100 SPF olan kremlerin size sadece %0.5 fazladan bir koruma sağlamasıdır.Burada önemli olan ne kadar sıklık ile uyguladığınızdır. Bütün gün güneş altındaysanız her 2 saatte bir korunmanız gerekir, ancak ev ya da ofis içerisindeyseniz sabah uygulamak yeterli olacaktır.

En önemli konulardan biri ise ürünün üzerinde ‘broad spectrum’ yazmasıdır, hem UVA hem UVB ışınlarından korumak için formüle edilmiştir. UVA ışınları cilde yavaş geçer ve epidermisin derinliklerine girer. Kolajen dokumuzu parçalayıp lekelenmelere neden olurlar. UVB ışınları cildin üst katmanlarını geçerek güneş yanığına, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olur. Ne kadar sürmemiz gerekir sorusunun cevabı yüzümüz için 1 çay kaşığı, vücut için ise 1 shot bardağı ya da 1-1,5 çorba kaşığı kadardır.

Fondotenin ya da nemlendiricinin içerisindeki SPF yeterli mi?

Bir şartla evet! SPF 20 ya da 30 doğru ölçüde uygulanıldığında (1 çay kaşığı) SPF 20/30 koruma sağlar. Bu ölçüde fondoten kullanamayacağımıza göre bunu unutmamak gerekir. Nemlendiricilerde ise konu biraz daha farklıdır. Güneşe maruz kalınmayacaksa cevap evet’dir ancak ben her zaman güvenli yolu tercih edenlerdenim, öncesinde nemlendirici akabinde üzerine koruma faktörlü kremimi uygularım.

Fiziksel ve kimyasal güneş kremlerinin farkı nedir?

Fiziksel (çinko oksit, titan dioksit) her zaman daha kalın ve beyaz süt kıvamında olup iyice cilde yedirilmesi gerekirken, kimyasal (avobenzone, oxybenzone) daha ince yapılı, losyon kıvamına yakın ve cilt tarafından daha kolay nüfus edilendir. Hassass ve akneli cilt yapısına sahip olanlar kimyasal korumanın daha iyi geleceğine inansalarda, fiziksel korumalı kremler çoğunlukla akne ve roza hastalığından şikayetçi kişilere önerilir. Kimyasal SPF güneşe çıkmadan en az 20 dakika evvel sürülür, fiziksel SPF ise güneş ışığını ciltten geri yansıttığı için böyle bir süre gerektirmez. Fiziksel SPF’nin tek dezavantajı terle birlikte hemen ciltden atılmasıdır, zira kimyasal SPF cilde nüfus edildiğinden daha fazla koruyacaktır.

Fiziksel koruma içeren spf ürünlerin artısı ve eksisi:

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar ve doğal geniş spektrumludur.
Uygulandığı anda güneşten korur, beklemeye gerek yoktur.
Doğrudan UV ışığında daha uzun ömürlüdür (cildin ıslanmasına veya terlenmesine neden olan fiziksel aktiviteler hariç)
Cildi tahriş etme olasılığı daha azdır, özellikle hassas ciltler için önerilir.
Isıyla aktive edilmiş ciltler için daha iyidir (rosacea ve kızarıklıklar gibi) çünkü güneşten gelen ısı ve enerjiyi deriden uzaklaştırır.
Gözenek tıkanması olasılığı azalır, leke eğilimli cilt tipleri için idealdir.
Daha uzun raf ömrü vardır.

Gerekli olduğunda daha sık uygulanması söz konusudur.
Cildin üzerinde beyaz bir iz bırakabilir, bazı formülleri orta-koyu ten rengi tonları ile uyumsuz hale gelebilir.
Makyaj altında günlük kullanım için çok opak olabilir.
Fiziksel aktiviteler sırasında artan terleme ile sonuçlanan tıkanıklık yaratan bir film oluşturabilir ve bu nedenle daha hızlı aşınmasına neden olur.
Yeterli miktarda sürülmediğinde UV ışınları güneş koruyucu molekülleri arasına girip cilde girebildiğinden daha az koruyucu olabilir.

Kimyasal koruma içeren spf ürünlerin artısı ve eksisi:

Yapı olarak daha ince olma eğilimindedir ve bu nedenle cilt üzerinde daha kolay yayılır.
Cildin korunması için daha az miktarda uygulama gereklidir çünkü uygulamadan sonra güneş koruyucu moleküller arasında boşluk olma riski yoktur.

Korumaya başlamadan önce yaklaşık 20 dakika evvel uygulama gerektirir.
Geniş spektrumlu UVA ve UVB koruma sağlamak için kombine edilmiş çoklu bileşenlerden dolayı tahriş ve batma yapabilir (özellikle kuru bir cilde sahipseniz ve nem bariyeri zarar görmüş olanlar için).
SPF ne kadar yüksekse (SPF 50 veya daha yüksek koruma gibi), hassas cilt tipleri için tahriş riski artar.
Rosacea eğilimli cilt tipleri için kızarıklık artabilir çünkü UV ışınlarını kızarmayı şiddetlendirecek ısıya dönüştürür.
Yağlı ciltler için gözenekleri tıkayabilir.
Terleme halinde göze damlarsa yanmaya neden olabilir.

Güneş koruyucu söz konusu olduğunda, tüm formüllerin eşit oluşturulmadığından cilt için hangisinin en iyisi olduğunu söylemek zordur. En iyi tavsiyem, yüzünüzün her yerine kullanmadan önce kolunuzun iç kısmında test yaparak uyumluluğunu kontrol etmenizdir. İçeriği çok temiz olsa bile, bir ürünü her zaman içerik etiketiyle değerlendiremezsiniz.

Benim sizlere önerebileceğim ürünler:

Glo Therapeutics Oil Free SPF40 / mineral
Dermalogica Dynamic Skin Recovery / kimyasal
Coola Mineral Face SPF 30 / mineral
Kiss My Face SPF 50 / mineral + kimyasal
Cosmed Sun Essential SPF 50 / mineral
Dermaceutic Sun Ceutic SPF 50 / mineral + kimyasal
Uriage Hyseac Fluide SPF 50 Oil Free / kimyasal
Drunk Elephant Umra Tinte Pysical SPF 30 (yurt dışı) / mineral
Elta MD UVClear SPF 46 (yurt dışı) / mineral
Zelens Daily Defence SPF 30 (yurt dışı) / kimyasal

Tüm ürünler cruelty free’dir. Cruelty free olmayan ürünler hakkında yorum yapmayacağımı belirtmek isterim.

 

 

 

 

91 comments

 1. Belkıs hanım çok teşekkür ederim. Dün instagramda da çok yardımcı oldunuz. Ne kadar oil free de olsa hemen hemen tüm kimyasallar yüzümde aşırı diyah nokta veya sivilce yapıyor. üstüne makyaj çok zor olduğu için mineral almamıştım ama bu sene tavsiyelerinizi deneyeceğim. Süpersiniz, tekrar teşekkürler.

  1. Canancığım rica ederim! Benim de tercihim genelde mineral yapıda olanlardan yana, umarım sana da iyi gelir tatlım!❤️️

  1. Elifciğim teşekkür ederim tatlım! Zo Skin ve Obagi çok iyi markalardır, ancak benim cildimde çok beyaz bir kast bıraktığından dolayı ben kullanamadım ama içerik olarak gayet başarılıdır tatlım.❤️️

   1. selamlar bilgilerndirme icin tesekkurler,
    26 yasindayim bende yuz ve vucut icin tek urunde koruma saglayacak en azindan dekolte ve omuzladda kullanilabilecek bir urun arastiriyorm tek dikkat ettgm nokta icerign dogal olmasi ve ecosert belgesinin olmasi obagi kullaniyodum %100 icerigi dogal mi emin olamadim sizden oneri bekliyorm iyi calismalar

 2. ben body shopun kini kullanıyorm süt gibi ama onu yazmamışsınız Belkıs hanım onu önerir misiniz denediniz mi hiç

  1. Pınarcığım merhaba tatlım! Onu maalesef ürün önerileri arasına almıyorum çünkü kimyasal içeriği çok fazla olması bir yana, ikinci içeriği alkol denat olması sebebi ile ciltte baya bir kuruluk yapıyor tatlım❤️️

   1. anladım ben o zaman sizin önerilerinize bakayım. ne karışık işler yahu :.( teşekkür ederim Belkıs hanım

    1. Pınarcığım ben de cf sanıyordum bugüne kadar ancak çok sıkı bir cf takipçim Çin’de satıldığını ve cf listesinde olmadıklarını söyledi maalesef 🙁

 3. Merhabalar Belkıs hanım. Mineral olanların kimyasal ve fiziksel korumdan farkı nedir?

  1. Beyzacığım merhaba canım. İkisi arasındaki farkı eksileri ve artıları bölümünde yukarıda yazdım, mineral zaten fiziksel oluyor tatlım❤️️

 4. Peki renkli gunes kremi öneriniz var mi? Fontoten ya da bb türevi şeyler kullanmak istemiyorum. C vitamini serum- nemlendirici -gunes kremi uclusune bir de kapatici eklemek fazla ve kat kat hissi uyandırıyor. Çok kapatıcılığı olmasa da renkl güneş kremi bana daha pratik geliyor

  1. Selinciğim benim senelerdir kullandığım Glo Therapeutics renkli bb kremini özellikle öneririm. Yurt dışından alınacak en iyisi ise It Cosmetics CC cream tatlım.

   1. It cosmetics’in bb kremi çok iyi, ben misscha nın bb kreminden de çok memnunum, Belkıs Hanım Misscha ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

     1. missha üzerinda always against animal testing yazmıyor mu çok şaşırdm şu an

 5. Drunl elephant i sizin tavsiyenizle aldim gercekten cok begendim simdide sheer olanin gelmesini bekliyorum onu da deneyecegim

 6. Belkis hanim konuyla ilgisiz ama ben nemlendirici almak istiyorum drunkelephant peptite olaniyla sunday riley son cikan c vitaminli kremi arasinda kararsiz kaldim eger ikiside guzelse alip dönüşümlu olarakta kullanabilirim yada sizin şu daha iyi dediginiz bir krem varsa onu alayim

  1. Gamzeciğim Murad Hydro Dynamic serisi son derece başarılı, uzun zamandır kullanıyorum ve çok memnunum, denemeni öneririm canım.❤️️

 7. Belkıs hanım cidden yazılarınızı çok beğeniyorum ama benim yeni keşfettiğim bir güneş kremi oldu: Klairs Midday Blue Son Lotion (SPF 40 PA++). Bu ürünü biliyor musunuz, sizce yararlı mıdır? Bunun öncesinde Bioderma Sensitive Skin Invisibke Texture (SPF 50+) kullanıyordum, (Bioderma ürünleri hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum bu arada,) Bioderma yüzüme çok iyi geliyordu akne oluşturmuyordu ama yüzümü hafif pembeleştiriyordu. Klairs ne akne oluşturuyor ne de yüzümü pembeleştiriyor…

  1. Pelinciğim deneme fırsatı bulmadım henüz ama duyduğum bir ürün canım, papatya özü sayesinde cildi de yatıştırdığını söylüyorlar. Kore ürünlerin içerisinde tercih edilen markalardan biri Klairs. İyi gelmesine çok sevindim, umarım ben de yakın zamanda dememe fırsatı elde ederim. Bioderma maalesef hayvanlar üzerinde deney yapan bir firma olduğu için ürünlerini kullanmıyorum tatlım.

 8. Merhaba Belkis Hanim,yazinizi dikkatlice okudum,cok bilgilendirici olmus emeginize saglik. Kendi cilt tipime göre sanirim mineral yani fiziksel koruma saglayan bir günes kremi almam daha uygun olacak ancak coola markasinin yazdiginiz urunune bakiyordum 2 farkli tipte oldugunu gordum biri matte tint bu sanirim renkli nemlendirici gibi digeri ise cucumber matte olarak geciyor. Ancak 2 üründe normalden yagliya dönük cikt tipi icin önerilmis benim ise cildim kuru ve kizarik. Önerdiginiz fiziksel koruma saglayan ürünlerden hangisini secmeliyim sizce? Simdiden tesekkür ederim

   1. Cok tesekkur ederim yanitladiginiz icin,cok sagolun 🙂 Hemen bakacagim,iyi calismalar..

 9. Merhaba , peki skin ceuticals in mineral güneş kremi hakkında ne düşünüyorsunuz? Cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim

 10. Meehaba Belkıs Hanım. Merakla bekledigim bir komuydu. Emeginiz icin cok tesekkurler. Urunlerin en azindan Turkiyede bulabileceklerimizin linklerini eklerseniz cok sevinirim. Aratirken farkli turevleri cikabiliyor. Emoj olmak icin

  1. Duygucuğum merhaba! Ara ara link vermeye çalışıyorum tatlım, dermoeczanem.com’da birçoğunu bulabileceğini sanıyorum. Sevgiler❤️️

 11. Merhaba Belkıs Hanım
  Mükemmel bir yazı olmuş yine. Sizin önerinizle Glo Therapeutics Oil Free güneş koruyucu almıştım. Çok ama çok memnunum. ne kadar teşekkür etsem az. İyi ki varsınız

  1. Arzucuğum çok teşekkür ederim yorumun için, çok sevindim senin de beğendiğine! Yıllardır kullanıyorum ben de çok memnunum❤️️

   1. Belkıs hanımcım ben de glo almıştım yeni bitti ancak tüm vücuda kullanmalık istiyorum artık malum yaz geldi. Sizce hangisini almalıyım vücut için? Vücutta sırtta ve kalçada aknem de mevcut.

 12. Merhaba,kore günes kremleri hakkinda ne dusunuyorsunuz,onerebilceginiz varmi
  Koreliler gunes kremine onem verdiklerinden ,ve icerikleri iyi oldugundan korenin gunes kremlerinden almak istiyorumda

  1. Hazalcığım merhaba! Hiç denemedim tatlım ama yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi, Klairs markasını çok sık duyuyorum, onu denersem mutlaka izlenimlerimi yazarım❤️️

 13. Belkıs ablacığım, glo nun tinted olanını almak istiyorum fakat cildim zaten yağlıya dönük acaba suratım gün içerisinde çok yağlanır mı diye tereddüt ettim, hem güneş kremi hem bb krem de çok ağırlaştırıp yağlandırıyor asla üst üste kullanamıyorum yoksa oil free versiyonunu alacaktım.. bir diğer sorum ise bembeyaz tenli değilim ama buğdayda değilim light çok açık kalır mı tenimde siz ne dersiniz? ❤️ Şimdiden teşekkür ederim ❤️

  1. Özgeciğim merhaba tatlım benim! Tinted zaten oil free canım yağlandırma yapmaz cildinde, ancak renk konusunda sana yardımcı olamıyorum en iyi sen biliyorsun cilt tonunu, ben açık buğday tenli olduğum için medium kullanıyorum tatlım ama sana kesin light ya da medium al diyemiyorum bu durumda❤️️

 14. Teşekkür ederim Belkıs ablacığım, çok naziksiniz yardımcı oldunuz yine elinize kolunuza sağlık ❤️

 15. Merhaba, yazınız için çok teşekkür ederim şahane olmuş yine☺️ Benim cildim karma ve akneye meyilli. Aktif bir sivilce sorunumyok amcak dikkat etmezsem kullandığım ürünler ve yediklerimde anında sivilce olabiliyor. Güneş koruması için aklımda 3 farklı ürün var sizce hangisini almalıyım?
  -Cosmed Sun Essencial oily/acne prone skin SPF50 UVA+UVB PA+++
  -La Roche Posay Anthelios XL Ultra Light SPF50(parfümsüz, parabensiz vs)
  -La Roche Posay Anthelios AC SPF30 Fluide
  Çok teşekkür ederim şimdiden

  1. Cancucuğum merhaba tatlım, çok teşekkür ederim! Ben Cosmed ya da Glo Theraputics ürünlerini seçerdim canım, şayet fiyat konusunda bir kısıtlaman yoksa ilk seçimim Glo Therapeutics olur her zaman. La Roche Posay hakkında yorum yapamıyorum çünkü hayvanlar üzerinde deney yapan firmaların ürünlerini kullanmıyorum tatlım.

   1. Aaa La Roche’un cruelty free olmadığını bilmiyordum çok iyi oldu bunu öğrendiğim O halde Cosmed’i bir deneyeyim eğer iyi gelmezse diğerine bakacağım. Eğer başka önerebileceğiniz(mncelikli olarak uygun fiyatlı-150TL’ye kadar olan) güneş koruyucu varsa onları da araştırmak isterim
    Bu arada youtube’da Gothamista diye bir kanal var biliyor musunuz bilmiyorum. Çok faydalı ve açıklayıcı videoları ürünlerle ilgili. Tavsiye ederim mutlaka
    Tekrar çok teşekkür ederim.

    1. Önerdiklerimi yukarıda yazdım Cansucuğum ama yeni bir ürün denersem mutlaka eklerim. Evet Gothamista’yı zaman zaman izliyorum ancak çoğunlukla Kore ürünleri tavsiye ettiğinden birçoğu maalesef ülkemizde bulunmuyor:(

 16. glo therapeutics oil free altına makyaj yapılabiliyor mu bazıları parça parça duruyor da

 17. merhaba, Dermalogica nın oil free matte olanı hakkında ne düşünüyorsunuz? cildim yağlı ve gözenek problemim var, o yüzden bunu gözüme kestirmiştim ama siz ne dersiniz?

  1. Canancığım merhaba! Dermalogica’nın aşağı yukarı her ürününü severim ama spf konusunda oil free ve mat olarak istiyorsan Glo Therapeutics Oil free çok daha başarılı canım, hem mineral yapıda olması itibarı ile(Demalogica’nın içerisinde fazlaca kimyasal var bu formülünde) hem fiyat olarak da daha uygun.

   1. yalnız glo therapeutics alacak bir site bulamadım, glo minerals çıkıyor karşıma, sadece cerrahoğlu diye bir sitede görünüyor türkiyede, güvenli mi bilemedim, o konuda da bir tavsiyeniz var mı?

 18. Ay öncelikle beni büyük bir dertten kurtarıp içerikleriyle anlatıp böyle güzel önerilerde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim:) güneş kremleri benim için her zaman dert oldu eczaneler olsun kozmetikler olsun çoğu markayı denediğim halde hala tam olarak memnun kaldığım bir güneş kremi yoktu. Şimdi sizin önerinizle Dermaceutic Sun Ceutic SPF 50 aldım bugün elime ulaştı inş memnun kalırım;) aslında ilk olarak Glo almayı istedim ama yukarda bir yorumda belirtilmiş sadece bir sitede bulunuyordu ondan da emin olamadım ama markayı yazdım kenara onu da yakın zamanda deneyeceğim.=)

  1. Zeynepciğim umarım beğenirsin tatlım ama Glo’yu mutlaka bir ara dene lütfen, eminim en beğendiklerinden biri olacak❤️️

 19. Merhaba Belkıs Hanım. Yine çok güzel anlatmışsınız ve bütün kızlar burada da toplandık! ❤ Göz çevresinde kullanımları ile ilgili farklı görüşler var, siz ne düşünüyorsunuz, ayrı bir ürün mü kullanmak gerekiyor? Çok öptüm!

  1. Elifciğim merhaba canım! Yıllardır cildime uyguladığım spf yi göz altıma uyguluyorum canım, hiç bir sıkıntı yaşamadım-neticede göz altı da derimizin ve yüzümüzün bir parçası o yüzden endişe etme lütfen❤️️

 20. Merhaba belkıs hanım ben bugün glo güneş koruyucu sipariş vericem fakat size sormak istedim.. kuru karma sivilceye yatkın hafif sivilce izleri olan bi cildim var. Yaş 35 acaba moisturizing tint spf 30 mu alayım yoksa renksiz glo minerals oil free spf 40 mı alayım.. bu arada bb krem kullanıyorum.. teşekkürler ❤️

  1. Esracığım merhaba canım! Rensiz olanı yağ içermez dolayısı ile akneye yatkın ciltlere daha uygundur. Renkli olanı nemlendiricidir ancak fondöten gibi bir kapatıcılık sağlamaz. Sivilcelenmeye müsait bir cilt tipin varsa oil free yani renksiz olanı tavsiye ederim ancak kuru ciltden çok şikayetçiysen renkli olanı öneririm.❤️️

 21. Trukid markası cf mi? Bebeğime alacaktım yerine tavsiye edeceğiniz birşey olur mu? Çok teşekkürler ☺️

 22. Belkıs Hanım merhabasizinle tanışmak ne güzel şeyderdime derman oldunuz İnan’ın
  Ben yazınızı okurken aylardır aklımda olan soru ile boğuşuyorum ,29 yaşındayım karma bir cilde sahibim ve yediklerime dikkat etmediğim süreçlerde sivilce sorunum var ,öncesinde sivilce izleri olan bir cilde sahibim.
  Benim sorum şu olacak cevaplarsanız çok sevinirim
  Glo oil free Güneş kremi aldım fakat üstüne direkt bb (jane İradele) sürsem de gözeneklerim kendini çok belli ediyor
  Gözenek küçültücü hatta yok edici bir primer önerir misiniz?
  Ve rutin nasıl olmalı?
  Kafam çok karıştı ,önce güneş kremi primer bb mi!
  Primer güneş kremi bb mi !
  Sevgiler

  1. Sedacığım güzel yorumun için çok teşekkür ederim! Öncelikle sondan başlayarak cevap vereyim, güneş koruma faktörü en altta olmalıdır tatlım, üzerine makyaj (primer, bb) uygulayabilirsin. Gözenekleri daha hafifletecek primer silikon içermelidir, bu hususta da Smashbox’un Photo Finish Minimize Pore (mor ambalaj) olanı kullanabilirsin❤️️

 23. MERHABA belkıs hanım bütün yazıyı dikkatlice okudum… ama kararsız kaldım cilt bariyerim mahfolmuş durumda egzama problemim var … ve yüzüm sürekli kızarık…tedavi olmama ragmen egzamalarım geçmiyor… spf ürünlerin egzamalarımı tetikledigini düşünüyorum … ama Güneş kremi kullanmasamda olmaz… hangi güneş kremini almalıyım yazarsanız çok sevinirim…

  1. Rabiacığım merhaba canım! Kimyasal yerine mineral yapıda olanı denemeni öneririm canım, Glo Minerals bu tip şikayetleri olanlara da çok iyi gelen bir spf canım. ❤️️

 24. Merhaba
  Skin ceuticals sheer mineral uv defense spf 50 ürünü kullandınızmı ?
  Nasıl bir ürün acaba ? Cok aklım kaldı denemek istiyorum ama emin olamadım.
  Sevgiler

 25. Belkıs hanım, son 1 yıldır hayvan deneyi yapan ürünler kullanmama çabası içerisindeyim. Bu vesileyle de kısa zaman önce sizi tanımış oldum, severek takip ediyorum
  Dayımın ellerinde güneş lekeleri mevcut güneşle birlikte daha da koyulaşıyor. Araç kullanırken falan çok güneşe maruz kalıyor onun için güneş kremi alacağım. Cosmed.i düşündüm. Ancak koyu leke karşıtı güneş kremi olanı mı almalıyım, tüm ciltler için olanı mı sizce. (İçerik karşılaştırması yapamadım)
  Birde kendim için Cyrene kullanıyorum. Önerileriniz arasında olmama nedeni nedir? Ona göre kendime de Cosmed mi alsam diye düşündüm. Ama onda da hangisi olacağına kararsız kalıyorum. Gözenek tıkanıklığı ve akneye meyilli bir cildim var ama aynı zamanda kılcal damarlı kızarık(roza başlangıcında- lazer uygulaması yapıldı damarlarıma da) tüm ciltler/yağlı-akneye meyilli/hassas ciltler olarak 3 seçenekli bir durum içerisindeyim. Makyaj altı kullanımını da bilemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Gizemciğim merhaba tatlım! Öncelikle cruelty free’ye geçtiğin için seni tebrik ederim, umarım birçok insan seni örnek alır canım❤️️ Güneş kremi ve leke karşıtı koruyucu arasında ben çok bir fark görmüyorum, neticede her ikisi de aynı işlevi görüyor. Cyrene’i özellikle yazmamazlık etmedim ama her markayı tek tek inceleyip yazamıyorum.. O da mineral yapıda bir spf ve gördüğüm kadarı ile temiz içerikli, Cosmed’de aynı şekilde. Ben uzun yıllardan beri Glo Minerals kullanan birisiyim ve daha iyisi olana kadar da değiştirmeyi hiç düşünmüyorum, mutlaka bakmanı tavsiye ederim! 40 spf ve mineral yapıda olmasına rağmen cilt üzerinde asla beyazlık yapmayan ve cildi yağlandırmayan, gözenekleri tıkamayan yegane ürünlerin başında geliyor benim için! ❤️️

   1. Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Glo minerals öneriniz için şimdilik bütçem elvermiyor ama aklımın bir kenarına yazdım.

 26. Merhaba Belkıs hanım, Ducray Melascreen UV Riche Dry Touch SPF50+ Güneş Kremi hakkinda ne dusunuyorsunuz, içeriği nasildir? Cildim normal karma arası ve asitlere alisik degil bu arada.

  1. Burcucuğum merhaba! Ducray iyi bir Fransız markasıdır, henüz bir ürününü kullanma fırsatım olmadı ama ürünlerinde paraben ve parfüm kullanmadıklarını biliyorum, bence denenebilir!❤️️

 27. Merhaba, La Roche Posay cruelty free bir marka diye biliyorum. Doğru mudur? Emin olamadım bi türlü.

 28. Yine nokta atış bir yazı. Cidden bu CF olayına dikkat etmemiz gerek sayenizde farkındalığım daha da artıyor. Teşekkürler. Yaz için baş ucu yazılarımdan oldu bu yazınız 🙂

 29. Bir de son olarak wiss+ ve coresatin markaları cf mi bir türlü bulamıyorum belki bilginiz vardır dedim.

 30. Merhaba Belkıs hanım, tavsiyeniz üzerine cosmed aldım cildim normal bazen karma arası, ürünü her zaman kullandigim kiehls nemlendiricimin uzerine kullanıyorum ancak benim yüzümde küçük nokta gibi sivilceler yaptı. Cildim alışsın diye bekledim 10 gün gecti ama her gun küçük sivilce olusmaya devam ediyor. Ne yapmalıyım sizce, alışması için beklemeli miyim yoksa alerji belirtisi midir anlayamadım. Tavsiyenizi bekliyorum, teşekkür ederim 🙂

  1. Burcucuğum merhaba canım..bu üründen çok memnun kalan var, çok güzel geri dönüşler aldığımı söyleyebilirim ancak sanırım sende alerjik bir reaksiyona sebep olmuş olabilir, üzüldüm:( bence başka bir ürüne geç tatlım- 10 gün yeterli bir süre zaten.

 31. belkıs hanım merhabalar gerçekten çok bilgilendirici bi yazı olmuş uzun süredir bende güneş kremi arayışındaydım ilk başlarda bi sorun yokken sonradan cildimde problem yaratan birçok ürün denedim malesef:(
  cildim karma/yağlı dönem dönem sivilcelenme ve akne de yapabiliyor kremler çoğunlukla özellikle yaz aylarında.
  glo markasını araştırdım yorumları da okudum fakat emin olamadım Glo Minerals Oil Free mi yoksa Glo Therapeutics Oil free mi almam gerekiyor?
  yardımcı olacağınıza eminim şimdiden çok tesekkur ederim.

 32. Merhabalar Belkıs hanım sizi ilk defa okudum ve yeni görmeme çok üzüldüm.çok güzel bilgilendirmişsiniz teşekkürler.öncelikle ben 24 yaşındayım zaman zaman sivilce çıkan karma cilt tipine sahibim glo minerals den almak istiyorum biraz kapatıcılık yapan bir ürünü varsa söyler misiniz.ve tabiki annem içinde pigmentasyon sorunu var yaşlılık karşıtı bir güneş koruyucu önerebilir misiniz teşekkürler.

 33. Merhabalar, cilt doktorum Solante pigmenta kullanmamı tavsiye etti ama araştırmalarım sonucunda yapısının çok ağır olduğu belirtilmiş. Daha önce kullandınız mı?

 34. merhabalar bilgilendirme icin tesekkurler
  danismak istedgm bir nokta var yuz ve dekolte dahil koruyucu arastirmasindaym obagi kullaniyodum bitmek uzere ve icerigi bana tam benim istedgm dogallikta dil gbi hissettirdi medikal bi urun olusu bana cf ve gercekten organik bir urun onerebilirseniz cok sevinirm objektf yorum bulmak cok zor simdiden ilginize tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.