koenzim antioksidan hakkında

Koenzim Q10

Ubiquinone, Koenzim Q10 ya da CoQ10..Her hücre ve dokuda bulunan, insan vücudunda doğal olarak üretilen bir enzimdir. Enerji üretilmesine, serbest radikallerin nötralize edilmesine ve hücrelerin hem vücutta hem de cildin sağlıklı tutulmasında yardımcı olmak gibi biyolojik işlevler söz konusudur.

Dr.Nicolas Perricone’un yazmış olduğu bir makalesinde, genç bir vücudun ihtiyaç duyduğu kadar Koenzim Q10 üretme yeteneğine sahip olduğunu, bununla birlikte yaşlanma ve stres gibi çeşitli faktörlerin Koenzim Q10’un seviyelerini düşürebildiğinden, hücrelerin yeniden canlanma ve gerilime dayanma kabiliyetinin azaldığından bahsetmiş.
Bildiğiniz gibi elastin cildimize esneklik verirken, kollajenin görevi de cildi sıkılaştırmasıdır. Kollajen ve elastin kaybı cildimizin sarkmasına neden olur. Koenzim Q10 güçlü bir antioksidan görevi yaparak yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Kırışıklıklar

Mayo Clinic’e göre Koenzim Q10, göz çevresindeki ince kırışıklıkların azalmasında yardımcı olduğu görülmüştür. 2005 yılında Biofactors dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Q10’un cildin epidermal (iç) tabakasını iyileştirdiği ve cildin yaşlanma karşıtı etkilerine bir öncü olabileceği bulunmuştur.

Gençleştirici Etkiler

Yukarıda da belirttiğim gibi, cilt yaşlandıkça, kolajen ve elastin olarak bilinen cilt dokusunu tutan lifler giderek bozulur. Yaş ile birlikte ortaya çıkan ve vücüdumuzda bulunan Q10’un doğal üretiminde kademeli bir düşüş belirir. Bu liflerin etkinliği zayıflarken Q10 takviyesi ile kollajenin bozulması azalır.

Koruyucu etkileri

Q10’un antioksidan etkileri de cildi hem iç hem de dış faktörlerden yaşlanmaya karşı koruyabilir. İçsel yaşlanma genetikten kaynaklanırken, dışsal yaşlanma, büyük ölçüde sigara ve güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörler gibi yaşam tarzının bir sonucudur.

Foto yaşlanma

Foto yaşlanma, yani güneş ışınlarına maruz kalma sonucu oluşan lekelere Q10’un güneşe çıkmadan önce uygulanması halinde cildinizi güneşten koruyabilir.(tabii spf ile birlikte). Güneş kremlerinden farklı olarak, Q10 gibi antioksidan içerikli kremler, ciltte daha uzun ömürlü olabilmektedir. Maryland Üniversitesinin Biofactors dergisinde 1999 yılında yayınlanan bir çalışmasında, Q10’un foto yaşlanmanın zarar verici etkilerinin çoğunu önleme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir.

Cilde Q10 desteği vermenin cilt yaşlanmasını yavaşlattığı anlaşılınca, birçok dermokozmetoloji markası, kremlerin ya da serumların içerisine Q10’un olduğu cilt ürünlerini satışa sundu. Doktorlar, topikal olarak uygulanan bu kremlerin yanında mutlaka oral yol ile de alınmasını tavsiye ediyorlar. Solgar markasının ikisi bir arada olan takviyesini görmek için buraya tıklayın. Bu tip takiveyeleri satın almadan önce MUTLAKA doktorunuza danışın.

Alfa Lipoik Asit

Alfa lipoik asit cilt hücrelerinin antienflamatuarı ve anti-aging’i sayılıyor. Genellikle “evrensel antioksidan” olarak adlandırılır, çünkü hem suda hem de yağda çözünür. Bu maddenin belki de en değerli özelliği, cildin yüzeyine ve cilt hücresi zarına nüfuz etme kabiliyetidir. Sonuç olarak, alfa lipoik asit, cilt hücresinin hem iç hem de dış kısmına yarar sağlar. Koenzim Q10 gibi, enerji üretimini desteklerken kollajen üretimini artırıyor ve serbest radikallere karşı koruyor.
ALA tek başına, E ve C vitaminlerinin antioksidan etkisinin 400 kat fazlasını gösterebiliyor. Ciltten ölü hücrelerin atılmasını sağlarken cildi aynı zamanda yeniliyor. Sebum üretimini düzenliyor.
Kırışıklıkları, hiperpigmentasyonu ve sivilce izlerinden meydana gelen lekeleri gidermeye destek oluyor. Texas’taki Uluslararası Kraniofasiyal Enstitüsü’nden Dr. David Genecdov’un yaptığı çalışmada alfa lipoik asidin skar dokusunu azalttığını belirtilmiştir.
Doktorlar, Kozenzim Q10 ve Alfa Lipoic Asitin birlikte kullanılması halinde yararının daha da arttığına dikkat çekiyorlar.

Koenzim Q10 ve Alfa Lipoik Asit içeren ürünleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bu arada cilt bakımına geçmeden önce normalde fondöten önerisinde bulunmam, ancak içeriği hem mineral yapıda, hem C vitamini, hem Koenzim Q10, hem de hyaluronik asit bulunan başka bir fondöteni zor bulursunuz arkadaşlar! Mutlaka bakın derim.

Jane Iredale Likit Fondöten

Derma E Firming DMAE Moisturizer

Janson Beckett Alpha Lipoic Acid, Vitamin C Ester & DMAE Day Cream

Janson Beckett Alpha Lipoic Acid, Vitamin C Ester & DMAE Night Cream

DermaPlus Md C-Lipoic Antioxidant Serum

DermaPlus Md C- Lipoic Tx Mask

DermaPlus Md KQ10 Rich Moisturizer + Retinol


Macro shot of blueberry in negative filt” (CC BY 2.0) by rawpixel.com

33 comments

 1. Çok teşekkürler Belkıs abla ❤️ Gündüz kremi ihtiyacım vardı bu tavsiye ettiğin sanki çok kuru ciltlere uygun değilmi ?

   1. Teşekkür ederim cildim karma t bölgem yağlı .İçeriğindeki shea butter den çekindim biraz

 2. Belkıs hanım internetten bakıyorumda bu fondatenin hangi rengini beyaz tenliler için tavsiye edersiniz ?bir kaç çeşit renk var sanırım. Buarada yazı için teşekkürler ☺️

 3. Kuzucuuuum, ellerine sağlık. CoQ10 serum kullanmaya başladığımdan beri ciddi bir sıkılaşma ve elastikiyet artışı farkettim ben de. Çizgilerim bile azaldı gözle görülür biçimde. Ama oral kullandığımdan pek bişi anlamadım ne yalan söyliim. Sanırım 3-4 kutu bitirmeliyim ki anlayayım . O kadar sabrım yok maalesef.

  1. Tatlım illa ki faydası vardır, yani cildin üzerinde etkisini görmesen bile saçında vücudunda bir yerleri tamir ettiği kesin. Ben spor yaptığım dönemde çok faydasını gördüm Şebnemciğim. Volite tabii tabii doğru hatırlıyorsun, Instagramda çok altlarda o postum olmalı zaten..Kuru cilt için ideal canım benim, ben çok memnun kalmıştım ancak benim cildim çok kuru olmadığı için bazı yerlerde yağlanmaya sebebp olduğu için bir daha yaptırmadım fakat kuru cilde şiddetle tavsiye ederim.❤️️

 4. Belkıs hanım merhaba yüzüm çok kuru ve hassas hangi marka yüz yıkama jeli almalıyım

 5. Belkıs abla bi ara PCO plasenta maskeleri vardı çok ünlüydü. Hiç kullandın mı ya da bir bilgin var mı?

  1. Dikkatli kullanmanı öneririm canım, haftada 2- 3 en fazla ve güneş ışığı ile asla bir arada olmayacak şekide- bol spf.

 6. Bir şey daha sormak istiyorum Belkıs hanım önerileriniz ve dermatoloğumun da onayı ile kullandığım ürünler cildime çok iyi geldi ancak şunu farkettim ki burnumda ki siyah noktalar çok belirginleşti .Acaba cildim kullandığım asitlerle yenilendiği yani ölü deri gittiği içinmi onlar belirgin hale geldi ? Yoksa yanlış giden bir şeylermi var sizce ? Kremleri bol kepçe sürüyorum fazlamı geliyor ki nasıl yok edebilirim

  1. Işılcığım asitlerle tedavi ederken komedojenik etkisi olan bir krem kullanıyor olabilirsin bilemiyorum, normalde olmaması lazım tatlım.. bu arada spf uygulamıyorsan da olabilir.

 7. Spf uyguluyorum Önerileriniz üzerine Glo aldım yalnız gündüz kullandığım bir nemlendiricim vardı Logona vitamincreme o yapmış olabilirmi ? Gece ise retinol hyoluronik asitten sonra cyrene youth Defense Moisturiser kullanıyorum .bir sorum daha var size akşamları retinol kullanıyorum ancak önerileriniz ile DermaPlus Md KQ10 Rich Moisturizer + Retinol 56.7gr almak istiyorum fazlamı olur ya da hangi rutine eklemeliyim .kullandığım C vitaminim de bitti DermaPlus Md C-Lipoic Antioxidant Serum alayım diyorum ne dersiniz

  1. Cildinin neye tepki verdiğini bilmeme imkan yok ama ürün kullanımını 1-2 hafta kadar kesip hangi ürünün yaramadığını bu şekilde anlayabilirsin canım..Tek bir retinol kullanabilirsin Işılcığım yani ya eski rutinine devam edeceksin ya da bunlara geçeceksin-ikisi bir arada fazla gelecektir.. Ben DermaPlus ürünlerinin içeriğini gayet başarılı buluyorum, deneyebilirsin tatlım.

 8. Sabırla bitmez tükenmez sorularımıza cevap verdiğiniz için ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

 9. Belkıs hanım bilgileri bizimle paylaşıyor olmanız kalbinizin o kadar güzel olduğunu gösteriyor ki gerçekten çok teşekkür ederiz:)yoksa bu kadar geniş bilgiyi öğrenmemize pek imkan olduğunu düşünmüyorum ,bir de bu kadar reklam ürünleri arasında…
  iyi ki varsınız:)
  benim size nacizane bir sorum olacak, koumuzdan farklı ama cevaplarsanız çok sevinirim:) jane ıradele bb krem kullanıyorum tavsiyeniz üzerine glo güneş kremi(teşekkür ederim çok memnunum) ve jane baz aldım üstüne jane bb sürüyorum fakat sorun şu oluyor ki; parlama yağlanma ve iki saat sonra başlıyor ve o mat ve aydınlık görünüm yerini parlama alıyor ve aydınlık soluyor, gönlüme göre bir bb ve ya fondöten bulamadım(tabi içeriği temiz culty free ve gerçekten tamamen yağsız)
  sizden ricam karma cilde uygun mat ve aydınlık veren ince yapılı (ama bir o kadar da kapatıcılı olsun istiyorum malum sivilce izlerim var az da olsa) bir bb veya fondöten öneriri misiniz lütfen, cildimde oluşan parlamayı gördükçe üzülmemek elde değil

  1. Sedacığım öncelikle güzel mesajın için teşekkür ediyorum❤️️Ancak bir ten ürününün hem mat, hem aydınlık,ince yapılı olurken full kapatıcı olmasını asla bekleyemezsin çünkü- böyle bir ürün yok tatlım maalesef. Ince ürünler genelde isminden de anlaşılacağı gibi cildin üzerindeki renk eşitsizliğini belli bir yere kadar düzenleyebilir, zira mat olanlar her zaman daha kalındır ve bu da biraz cilt üzerinde maske gibi durur. Benim sana önerim gün içerisinde mineral bir pudra ile yağlanan yerlerini pudralamandır- her ne ürün kullanırsan kullan, karma ciltlerde bu yağlanma mutlaka olacaktır canım. Burada amaç yanlış ürün değil, uygulama hatasıdır- bunu da ancak pudra ile gerçekleştirebileceğine inanıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 10. ve üstteki öneriniz olan jane ıradele likit fondöten karma cilde uygun mu içeriği harika gerçekten 🙂

 11. nasıl desem harikasınız :)herkese tek tek cevap veriyor yardımcı oluyorsunuz çok teşekkürler :))peki dediğiniz gibi yapıp mineral pudra ile deniycem :)mineral pudra önerilerinizi almam mümkün mü =)sevgiler..

  1. Sedacım❤️️Yine Jane Iredale ya da Glo Minerals(Therapeutics), Young Blood gibi Tr de olan firmalar- ya da yurt dışından alabileceğin Osmosis markalarını önerebilirim❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.