Elmacık kemiklerini daha çıkık, yüzü daha ince göstermek için yapılan bir makyaj tekniği olarak bilinen kontür ve aydınlatmanın aslında 1500 senesine kadar dayanan bir geçmişi olduğunu biliyor musunuz? Günümüzde pek çok insan gibi kontür kitleri kullanılmıyordu tabii ama ellerindeki malzemeler ile (tebeşir dahil)! sahne performansı sergileyen sanatçıların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdi. Demem o ki, Kim Kardashian bu trendi 2010 yıllarının başında tekrar hayatımıza sokmuş olabilir ancak kontür uygulama aslında çok eski yıllara dayanan bir tekniktir.

Dergilerde gördüğümüz keskin hatlı ya da harika bir şekilde gölgelendirilmiş makyajlar ne yazık ki gerçek hayatta pek de öyle olmuyor😝 O kadar yanlış şekilde uygulanıyor ki…

Kontür tekniğinde bence yapılan en büyük hata, elmacık kemiklerine uygulanan sıcak tonlarda olan bronzerlar. Bronzer, cilde güneşin vermiş olduğu o sıcaklığı, hafif kiremit-kırmızı, oranj ve kahve tonların karışımı olan bir renk gurubunun cildi sağlıklı ve güneşten bronzlaşmış bir görüntü elde etmesi için uygulanır. Kontür ise tam tersidir, soğuk ve gri alt tonlarında olması gerekir. Yüzü gölgeleme aslında bir definasyon efektidir. Gölge ve ışık oyunlarını kullanarak burnumuzu daha ince gösterebilir, elmacık kemiklerimizi daha çıkık, hatta kaşlarımızı belirginleştirip bakışlarımızı derinleştirerek yüzümüze lifting etkisi bile verebiliriz.

Yüzümüzde bazı gizlemek istediğimiz veya ön plana çıkarmak istediğimiz yerleri, koyu ve açık renkte ürünlerle gölgelendirip belirginleştirebiliriz. Bunu doğru bir şekilde yapmak için önce yüz şeklimizi bilmemiz gerekir.

Üçgen/ kalp şeklinde olan yüz hatları:
Üçgen ya da kalp şeklinde olan yüz hatlarında aydınlatılması gereken bölgeler: çene hattında alt yanaklar. Kontür gereken bölgeler: çene ve şakaklar. Allık gereken bölge: elmacık kemikleri.

Kare yüz hatları:

Kare olan yüz hatlarında aydınlatılması gereken bölgeler: burun, kaş-alın arası, yanaklar ve çene merkezi. Kontür gereken bölgeler: çene hattı kenarı ve şakaklar. Allık gereken bölge: elmacık kemiklerin yanı.

Oval yüz hatları:

Oval olan yüz hatlarında aydınlatılması gereken bölgeler: çene, şakaklar ve elmacık kemiklerin azıcık üzeri. Kontür gereken bölgeler: çene hattı ve şakaklar. Allık gereken bölge: elmacık kemikleri.

Yuvarlak yüz hatları:

Yuvarlak olan yüz hatlarında aydınlatılması gereken bölgeler: burun, yanaklar, çene ve alın merkezi. Kontür gereken bölgeler: çene hattı, şakak ve boyun bölgesi. Allık gereken bölge: elmacık kemiklerin altı.

Uzun yüz hatları:

Uzun olan yüz hatlarında aydınlatılması gereken bölgeler: elmacık kemikleri ve şakakların üzeri. Kontür gerkeen bölgeler: saç çizgisi, alt yanaklar ve çene. Allık gereken bölge: elmacık kemikleri.

Yüz şeklinizi belirledikten sonra ikinci önemli olan kısım ise cilt tipinizdir. Şayet çok kuru bir cilt yapısına sahipseniz her zaman likit ya da krem ürünleri kullanmanızı öneririm. Cilt tonunuzdan bir kaç ton koyu bir fondöten bile kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi kontür ürünleri ağırlıklı olarak toz ve krem olarak ikiye ayrılıyor. Seçim yaparken nasıl bir makyaj istediğiniz ve makyajınızın ne kadar kalıcı olması da önemlidir. Kontür paletleri arasında, krem kontür ürünleri, kontür pudraları ve stick formda olan ürünler mevcut. Burada önemli olan sizin hangisi ile rahat edeceğiniz ve tabii ki cilt tipinize uyum sağlayacak üründür.

Ben normal bir cilt yapısına sahip oduğum için hem krem hem toz ürünleri birlikte kullanabiliyorum. Krem yapıdaki ürünleri kontür uygulaması yapılan bölgede çok daha kolay dağıtılabildiğim ve daha kalıcı olduğu için tercih etsem de, toz ürünler de son derece doğal sonuçlar veriyor. Krem kontürü daha kalıcı bir şekilde elde etmek istediğim zamanlarda üzerine çok hafif bir şekilde toz kontür olarak da geçiyorum.

En sık sorulan sorulardan birisi ise burnumu nasıl daha küçük gösterebilirim. Bu tabii ki yine yüz hatlarınız ve burun şekliniz ile alakalıdır ama genel olarak burnun yan kısmınlarınını gölgede bırakıp, yüksek kesimleri aydınlatabilirsiniz. Dudak için de farklı bir kontür tekniği vardır; dudakları daha dolgun göstermek için köşeleri koyu renkle, orta kısımları açık renkle kontürleyebilirsiniz. Dudağın hemen altına az miktarda uygulanan kontür ile dudaklarınızı daha da dolgun ve belirgin hale getirebilirsiniz.

Gelelim kontür uygulamasında önerilen fırçalara…

Kontür ile hatları daha belirgin şekilde ortaya çıkartabilmek için kullandığımız fırçalar da en az kullandığımız ürünler kadar önemlidir. Fondöten ya da pudra fırçası gibi elmacık kemiklerine doğru oturmayan fırçalar, uyguladığınız kontürü her yere dağıtıp kirli bir görüntü oluşturacaktır. Ben genelde bu tip uygulamalar için açılı fırçaları tercih ediyorum, hatta bronzer ve allıklarımı bile bu şekilde uygulamayı seviyorum. Iki tipten oluşan kontür fırçaları; sık ve seyrek kıllı fırçalardır. Sık tipte olanlar daha keskin ve yüz hatlarını inceltici etkiye sahiptir ve kontür ürünlerini dağıtmak için önerilir. Seyrek olanlar ise ürünü daha geniş bir alana yayar, belirli bir hat bırakmaz ve rengini daha homojen bir şekilde dağıtır. Cruelty free ürünleri arasında tercih ettiğim ve kontür uygulamada sıklıkla kullandığım ürünlerimin fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.Soldan sağa: Sigma Small Contour F05, Sigma Large Angled Contour F40 / Artis Brush Oval 7, Oval 4 / Wayne Goss Sculpting Brush 12, 01 / Kevyn Aucoin Neo Powder / Kiko Face 105 / Ecotools Skin Perfecting / Morphe Copper Dream Set / Real Techniques 301 / Makeup Revolution / Dirty Works Angled Brush / H&M Angled Buffer Brush / Zoeva Contour Definer 130

 

 

 

 

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.