Cilt bakım ürünlerin içeriğinde yazan ‘alkol’ kelimesini gördüğümüzde ürünü alıp almama konusunda birçoğumuz çekimser kalabiliyoruz. Peki her alkol yazan üründen kaçmalı mıyız? Bu kısmen doğru olsa da belli alkol türleri ve miktarına göre değişebilir.

Alkol genel bir terimdir ve çok farklı özelliklere sahip farklı alkol türleri vardır. Genel olarak işlevlerine bakarsak;

 • Emolyen ve kıvamlaştırıcıdır(iki farklı maddenin birlikte harmanlanmasını sağlar).
 • Antiseptik özelliği vardır(bakteri öldürür).
 • Tampon görevi görür(ph’yi dengeler).
 • Stabilize edicidir(ayırmayı ve istenmeyen reaksiyonları önler).
 • Koruyucudur(bakteri oluşumunu önler ve ürünün bozulmasını engeller).
 • Nüfuz arttırıcıdr(ürünün cilde daha iyi nüfuz etmesine olanak sağlar).
 • Parfüm fiksatifidir(parfüm içeriğinde çözücü ve taşıyıcı olarak geçer).
 • Uçucudur(canlandırıcı ve ferahlık hissi verir).
 • Kısaca alkol bir dizi işlev görebilen çok yönlü bir birleşendir.

Cilt bakımında bulabileceğimiz 3 çeşit alkol vardır; basit alkoller, yağlı alkoller ve aromatik alkoller.

Basit alkoller:

Çoğunlukla antiseptik olarak kullanılır ve ürüne anti bakteriyel nitelikler kazandırır. Bunlar şeker, nişasta ve diğer karbonhidratlardan türetilir. Bazı örnekler şunlardır;

 • Metanol
 • Etanol/Etil alkol
 • Izopropil alkol
 • Denatüre alkol/SD alkol/Alkol denat olarak da görülür.

Cildi kurutan alkol türü SD alkol veya diğer ismi ile alkol denattır. Maalesef bazı firmalar akıllılık yaptıklarını sanarak sadece ‘alkol’ olarak da ürünlerin üzerine açıklama getirmeden yazıyorlar. Sd alkol /alkol denatın içerisinde yer alan alkol türevi etanol/etil alkoldür yani bir dezenfektandır!!! Bu tür düşük molekül ağırlıklı alkoller çok çabuk buharlaştığından cildimiz üzerindeki yağı emerek cildi çok hızlı bir şekilde kurutur ve cilt bariyerimize ciddi anlamda zarar verir.

Yağlı alkoller:

Bu tip alkoller cildi kurutmadıkları gibi yumuşatıcı ve emilime uygun oklüzif bir yapıya sahiptir. Ürünlerin daha pürüzsüz, yumuşak ve kadifemsi bir dokuya sahip olmalarını sağlar. Bazı yağ alkolleri su kaybını yavaşlatıp cilde ürünü hapsetmek için kullanılır. Bunlar sırası ile şunlardır;

 • Behenyl alkol
 • Caprylic alkol
 • Setearil/Setil alkol/
 • Desil alkol
 • Myristyl alkol
 • Izostearil alkol
 • Lauril alkol
 •  Oliel alkol
 • Steril alkol.

Aromatik alkoller:

Bu türde olan alkoller basit alkoller ile benzer bir işlev görür ancak aradaki fark aromatik bir kokuya sahip olmasıdır. Hem koruyucu hem bir parfümün veya uçucu bir yağın bir birleşeni olarak işlev görür. Aralarından en yaygın olanı benzyl alkoldür. Uçucu bir yağdan türetilirse cilt için tahriş edici olabilir.

Kafaları karıştıran soru ise; evet sd alkol cilde tek başına asla uygulanmamalıdır ancak diğer içeriklerin kombinasyonu ile işe yarar mı sorusunun cevabı evettir! Elbette bu ne kadar alkol olduğuna ve daha da önemlisi ürünün formülünde ne olduğuna bağlıdır. Dikkat ederseniz bir ürünün içeriğinde yüzde konsantrasyonları asla yazılıp çizilmez!

Bu nedenle bir üründe ne kadar alkol bulunduğunu bilmemiz imkansızdır. Yapabileceğimiz tek şey içerik kısmında nerede yer aldığına bakmaktır. İçerikler kısmı en yüksek konsantrasyondan en düşük seviyeye doğru sıralansa da bu da bizi doğru sonuca ulaştırmayabilir. Genel olarak bir ürün ilk 6-10 birleşenden oluşur. Alkol ilk 10’da olsa bile bazen kurumaya yol açmayabilir, bu tamamen formülün içerisinde yer alan diğer maddelere bağlıdır misal; içeriğinde yumuşatıcı ya da yağlı bir madde ihtiva edebilir. Hiçbirimiz kimyager olmadığımıza göre bunu anlamanın kolay bir yolu elbette ki yoktur ama yapmamız gereken en iyi şey satın almadan önce cildimiz üzerinde ürünü kolumuzda/bileğimizde test etmektir.

Kozmetik ürünü satış yapan birçok mağaza(Gratis, Watsons vs)yağlı ciltlere yönelik toniklerin sıkça reklamını yapar çünkü çoğunluğun ortak derdidir. Hepsinin içeriğinde (maliyeti de düşünerek)basit alkoller vardır. Bunları cildinizde bile denemenize gerek yoktur çünkü hepsinin formülü aşağı yukarı aynıdır.Tüm sıkılaştırıcı ve yağlı ciltlere önerilen toniklerin içerisinde cilt kurutucu basit alkoller yer alır. Bunun yerine nemlendirmeye yönelik tonikler seçip, akne sivilce için ise glikolik ya da bha asitlerden oluşan eksfoliasyonlar kullanılmalıdır.

Alkol kullanımı hakkında ne yapmalıyız ve neden kozmetik firmaları ısrarla ürünlerine alkol koyuyorlar?

İkinci sorudan başlarsak..şayet kozmetik firmaları alkol kadar ucuz maliyetli bir madde kullanmasalardı o zaman hiçbirimizin evinde parfüm olmazdı, ya da nemlendirmeye yönelik herhangi basit bir kremin fiyatı belki 1000-2000 TL’nin üzerinde olurdu.

Günün sonunda her şey maliyet!

Ne yapacağız konusuna gelince..alkol içeren her şeyden tabi iki uzak durmayacağız ama ürünün içeriklerini okuyacağız, araştıracağız. Fazla hassas kuru bir cilt tipine sahipsek bu maddeleri içeren ürünlerden elimizden geldiği kadar az kullanacağız. Emin olmadığımız ya da cildimize iyi gelmeyecek ürünlerden kaçıp daha doğal yöntemleri deneyeceğiz. Ürün içerikleri(INCI)listesinde bu tip maddelerin en alt sıralarda olmasına dikkat edeceğiz.

Ne kadar dikkat etsem bile benim de bazı kullandığım ürünlerin içerisinde alkol olabiliyor. Artık ben de eskiye nazaran daha bilinçli bir şekilde ürünlerimi seçerek alıyorum, özellikle cruelty free’ye geçtikten sonra bir aydınlanma yaşadığımı söyleyebilirim. Nemlendiricimin üzerini okumadan asla; ”Hmmm bu falanca markadır o zaman iyidir alınır” diye düşünerek hareket etmiyorum. Okuyorum, not ediyorum, içeriği bilmiyorsam araştırıyorum ve onun doğrultusunda seçimimi yapıyorum.

Sizlere her zaman önerim olan içerik okumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Ister bu yazımın bazı bölümlerini SS alın, ister kalem kağıt şeklinde not tutun ve internete girip araştırmalarınıza devam edin.
Eminim hem paranız cebinizde kalacak, hem bilinçli bir tüketici yolunda ilerlediğinizden cildiniz size teşekkür edecek!

5 comments

 1. Belkıs abla lierac hdragenist nem serumu hakkında ne düşünüyorsun onda da alkol denat var en üst sıralarda baya kalabalık içerik listesi ve almış bulundum bir kere inş komedojenik değildir

  1. Nurcuğum bir yerden nem takviyesi yaparken diğer taraftan alkol ile cildini kurutan ve irite eden bir ürün maalesef- iade edebilme şansın varsa et derim.

 2. Alırlar mı bilmiyorum açılmış ürünü keşke almasaymışım bir de güneş kremini de almıştım sunnisime energizing protective fluid global anti aging miş adı

 3. Merhaba canim,
  Yazini okudum cok tesekkurler. Cetearyl alcohol’den yagli alkol olarak bahsetmissin. Genelde benim icerigini begendigim urunlerde hep bir tek bu icerik yer aliyor. Iyi mi kotu mu emin olamiyorum. EWG’de de cetearyl alcohol’e 1 puan verilmis sadece kotuluk acisindan. Yani cok kotu degil diyorlar. Bir de ikinci icerik oluyor genelde. Ornegin Moshos Garden’in “sweetheart all day moisturizer”i geldi tester olarak. Onun iceriginde ikinci sirada.

  – Ne dersin? Ilk 5 icerik icinde ise uzak mi durulmali? Alkol denat cok kotu biliyorum ama bundan emin olamadim.
  – Tolere edilebilecek alkoller yukari saydigin “yagli alkoller” listesindekiler mi oluyor?
  Cok tesekkur ederim

  1. Tuğçeciğim sadece “basit alkollerden” kaçasaksın o kadar diğerleri kafanı karıştırmasın. Diğerlerinin hiç zararı yok canım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.