Birçoğumuz kuru ve pullaşan cildin üzerine yapılan makyajın ne kadar can sıkıcı ve kötü durduğundan şikayetçiyiz. Kullandığımız fondötenin cildimiz ile uyum sağlamadığına inanır ve bir sonraki ürünü alma çabası içerisine gireriz. Sorunun fondötenden kaynaklanmadığını hemen belirteyim! Cilt kuruluğu ve pul pul dökülmelere yol açan nedenlere birlikte bir göz atalım..

Cilt kuruluğu ve cilt tipleri ile ilişkisi:

 • Normal tip : Kuruluğa ya da yağlanmaya yatkın olmayan bir cilt tipidir. Ancak birçok değişik faktör normal tipte olan cildin kurumasına neden olabilir.
 • Kuru tip : Kuru olma eğiliminde olan ve genellikle bazı bölgelerde gergin ve hafifçe pürüzlü hissedilen cilt tipidir.
 • Yağlı tip : Aşırı yıkama ya da yanlış cilt bakım rutininden meydana gelebilecek olan bir kuruluğa sebebiyet verebilir.
 • Karma tip : Yüzün belli bölgelerinde, özellikle yanaklarda kuruluğa yatkınlık gösterirken çoğunlukla T bölgesi yağlıdır.

Kuru cildin oluşmasında iç ve dış faktörler

Dış faktörlerden biri doğal lipid yüzey bariyerinin bozulmasıdır. Lipit bariyeri zarar gördüğünde nem buharlaşabilir. Doğal nemlendirici faktörler eksik olduğundan, cilt fazla su tutamaz ve yenilenene kadar kurur. Bu durum tedavi edilmediğinde, kuruluk cildin daha derinlerine ilerleyebilir ve derinin derin tabakalarındaki nem ağlarını bozabilir. Ana tetikleyicilerin başında çevre kirliliği, sert hava koşulları, mevsim değişimi, yanlış cilt bakım rutini ve en önemlilerinden biri olan ultraviyole güneş ışığıdır. Bununla birlikte yüzü gün içerisinde defalarca yıkamak, pH dengesi doğru olmayan temizleyiciler kullanmak, ürünlerin içerisinde sls ya da alkol olması cildi en çabuk kurutan şeylerdir.

İç faktörlerden en önemlisi genlerdir. Her insanın pigmentasyon, nem ve lipit seviyeleri gibi cilt özelliklerini belirleyen benzersiz bir gen kümesi vardır. Bu, aynı koşullar altında, farklı insanların cildinde farklı nem ve lipit seviyelerine sahip olacağı anlamına gelir. Açık tenli bireyler, daha koyu tenli insanlara göre daha kuru bir cilde sahiptirler.

Hormonal etkiler

Hormonların seviyesi değiştiğinde, örneğin ergenlik ve menopoz döneminde, cildin nem dengesi etkilenebilir. Menopoz sırasında vücuttaki östrojen miktarı azalır ve bu da cildin kurumasına neden olabilir. Kuru cilt özellikle hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

Yaş faktörü

Cildin yağ ve ter bezlerinin işlevlerindeki azalmaya bağlı olarak, cildin ter ve lipit üretme kabiliyeti zamanla azalır. Artan yaş, cildin kurumasına, ince çizgilere ve kırışıklıklara sebep olur.

Erken cilt yaşlanması

Cilt yaşlanması, yaş ilerledikçe doğal olarak oluşur. Bununla birlikte, ultraviyole (UV) ışığa karşı maruz kalma, cilt yaşlanma oranını artırabilir ve böylece erken ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açabilir. Aşırı güneşe maruz kalmak, cilt kuruluğunum en önemli sebebidir. Bu nedenle, uygun bir güneş koruma faktörüne (SPF) ek olarak nemlendirici aktif maddeler içeren kuru ciltler için formüle edilmiş bir güneş koruyucu seçmek önemlidir. Ayrıca kuru ciltte kullanılan güneş koruyucu ve diğer cilt bakım ürünlerinin tahriş edici parfümler ve renklendiriciler içermemesi de önemlidir, çünkü kuru ciltler normal tip ciltten daha fazla tahrişe yatkındır. Spf ürün önerilerini şu yazımda bulabilirsiniz.

Doğru beslenme

Cildin düzgün çalışması için çeşitli besinler, doymamış yağ asitleri ve vitaminler gerekir. Bunların eksik olması halinde ciltte kuruluğa sebep olabilir.

Kuru cildin çözümü nedir?

Cildimiz su ve yağ dengesinden oluşmaktadır. Su, cildimizi nemlendirir, yağ ise bu sıvıyı içeride tutmaya yardımcı olur. Birçok kişi kuru ve pul pul dökülen ciltten kurtulmaya çalışırken bu çok yaygın hatayı yapar – daha fazla su / nem / serum eklemeye çalışırlar. Boğazımız kuruduğunda su içerek boğazımızı rahatlatmak ya da sararmış çimlere su vermek ne kadar mantıklıysa, cildimiz kuruduğunda bunu su ile takviye etmek cilt için o kadar zararlıdır.

Cildimiz kuruduğunda, aslında yağdan yoksun olduğu anlamına gelir. Cilt yeterli sebum üretmemesi halinde kuruluğa neden olur ve yağsız bir ciltte su hızla buharlaşır. Su, cildinizin daha derin katmanlarındayken, yağ, cildinizin üst katmanlarında oturur.

  • İyi bir temizleyici ve nemlendirici rutinine sahip olmanın yanı sıra, kuru cilde katkıda bulunan faktörlerden kaçınmak önemlidir. Aşağı yukarı cilt temizliğinin konu olduğu her yazımda temizleme jellerinde olan sodium laurat sülfatın (sls) cildinizin en büyük düşmanı olduğunu defalarca yazdım. Lütfen Cilt Tipiniz İçin Doğru Temizleyici Nasıl Seçilir adlı yazımı okuyun.
  • Fiziksel olarak yapılan peelinglere her şekilde karşı olduğumu tekrar hatırlatmak isterim. Cildimizde mikro yırtıklara sebep olan bu peelingler zaman içerisinde sıklıkla enflamasyon ve akneye sebep olabiliyorlar. Cildinizi eksfoliye etmek isterseniz lütfen asitli ürünler ile cildinizi tahriş etmeden yapın. Hangi Toniği Kullanmalıyım ve Gözenekler, Siyah Noktalar, Milialar adlı yazımda ürün önerilerimi okuyabilirsiniz.
  • Cilt yaşlandıkça, epidermiste ve özellikle alt dermis deri tabakalarında doğal olarak bulunan hyaluronik miktarı azalır. Topikal olarak uygulanan hyaluronik asit, kırışıklık oluşumunu yavaşlatıp geri alabildiği gibi kuru cildin en büyük yardımcısıdır. Nemlendiricinizden evvel uygulamanız gerekir. Ürün önerileri için Hyaluronik Asidin Faydaları Nelerdir? adlı yazıma bakabilirsiniz.
  • Sls’den sonra en büyük dertlerden biri alkol. Cildin gerekli olan yağlarını söker atar ve cildi günbegün kurutur. Basit alkoller ve yağlı alkolleri birbirinden çok iyi ayırmanız gerekir, biri cilt için gerekliyken diğeri cildinize sadece zarar verir. Bkz. Kozmetik Ürünlerinde Alkol.
  • Cilt bakımında olan parfümlere ve kokulara özellikle dikkat edin. Üretici firmalar “Perfume” adı altında yüzlerce kimyasalı patent sebepleri yüzünden, asıl içeriğini tüketiciler ile paylaşmıyor. En büyük tehlikelerin başında gelen parfümler, hem tahrişe hem kuruluğa sıklıkla sebep oluyor.
  • Bazı esansiyel yağlar cilt tahrişine ve kuruluğa sebep olabiliyor, örnek; limonene, citral ve linalool gibi. Bu bileşenler o kadar küçük olmasına rağmen bazı cilt tiplerinde gerçekten büyük zararlara sebep olabiliyorlar.
  • Bariyerin zarar görmesinden ötürü nemlendiricide en önemli etkenlerden biri seramidlerdir. Ürün önerileri için Seramidler adlı yazımı okuyabilirsiniz.
  • Cilt tipinize göre yağlardan mutlaka faydalanın.

Kuru ciltler : Oleik asitin zengin olduğu yağlar : marula, avokado, argan, tatlı badem, kayısı çekirdeği.

Kuru ve yaş alan ciltler : Oleik asitten zengin antioksidan destekli yağlar : marula, argan, kuşburnu.

Kuru, hassas citler : Hem linoeik asitten zengin ama aynı zamanda nem için oleik asit içeren yağlar : kabak çekirdeği ,frenk inciri.

Karma ciltler : Hem linoleik hem oleik asit içeren yağlar : tamaru, argan, kayısı çekirdeği, tatlı badem.

Yağlı ciltler : Linoleik asitten zengin : ahududu tohumu, frenk inciri, üzüm çekirdeği.

Akneli ciltler : Komedojenik etkisi olmayan linoleik asitten zengin yağlar : kuşburnu yağı, maracuja yağı, deniz/yer iğdesi(sea buckthorn), tamanu.

Linoeik asitten zengin oleik asitten düşük olan yağlar genelde çabuk kuruyan yağlardır-hem akneli ciltlere önerilir, hem hassas cilt tipi olanlar kullanabilir. Oleik asit (omega 9) gurubuna girenler daha ağır ve zengin yağlardır, nemi en çok tutan ve genelde kuru ciltler için önerilendir.

Vücutta oluşan cilt kuruluğunda, bir evvelki yazımda bahsetmiş olduğum salisilik asit içeren bir temizleyicinin büyük faydasını göreceğinize inanıyorum. Öncellikle kuru ve ölü deriyi salisilik asit ile temizledikten sonra, buna ilaveten son zamanlarda kullandığım temiz içerikli ve organik ekocert sertifikalı ürünlerden birini sizlere önermek isterim, Eau Thermale Jonzac Nutritive Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Yoğun Nemlendirici Duş Jeli. Yine aynı seriden oluşan vücut losyonuna da bakabilirsiniz.

kuru cilt

 

 

 

 

6 comments

 1. Belkısım bu jonzac salısık asıt ıcerıyormu goremedım özur dılerım ben vucuddaki sıvılce ıcın degılde kuruluk ıcın kullanmak ıstıyorum bu ürünü denemedım hıc benım kısın vucud kuruluğum had safhada hele ellerim berbat soyuluyor ne kullanırsam kullanayım❤️

  1. Esracığım hayır canım, salisilik harcinde demek istedim- önce salisilik asit temizleyici ve ardından nemlendiricili bir ürün tavsiye ettim canım.❤️️

 2. Merhaba canim,
  Ceradolin’in hidro su bazli veya yag bazli nemlendiricisi hakkinda ne dusunuyorsun?
  Sevgiler

  1. Veyahut Kiss My Face Lavender & Shea Butter Moisturizer, Ceradolin ile karsilastirildiginda daha mi temiz icerikli? Ayni zamanda daha mi iyi nemlendirir.
   Cok tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.