Hiç şampuan veya saç kreminizin bileşen listesini okudunuz mu? Eğer okumadıysanız o zaman size şunu söyleyeyim: KORKUNÇ!
Saçımızı temizlediğini sandığımız o mis gibi kokan şampuanlarımızın aslında tamamen kimyasal maddelerden oluştuğunu biliyor musunuz?
Bu yazıyı okuduktan sonra eminim şampuan alma konusunda bir hayli sıkıntıya düşeceksiniz..

Hepimizin beğenerek kullandığı, saçımıza iyi geldiğini sandığımız, gerek kokusunu sevdiğimiz gerekse saçımızı yumuşacık ipeksi bir hale dönüştürdüğü için bittikçe yenilediğimiz şampuanlarımız var. Birçoğumuz muhtemelen saç bakımı ürünlerinin içerisinde ne olduğunu bilmiyoruz çünkü şampuan etiketi okumak gerçekten de hiç bilmediğimiz bir dünyanın yabancı dilini okumak gibi bir şey.
Örneğin kimyasal dimetikon (saçları parlaklaştırır ve taranmasını kolaylaştırır) birçok şampuanın içindedir ancak Kanada hükümeti tarafından bu madde üzerinde daha fazla çalışılması gereken bir toksin olarak sınıflandırılmıştır.
Ayrıca, sodyum lauril sülfat (SLS) ve sodyum lauret sülfatın (SLES) güvenliği hakkında çok tartışma olmuştur.

Şimdi gelin şampuanların içerisindeki zarar veren maddelere tek tek göz atalım..

 • Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate (SLS)
  Sodyum Laureth Sülfat(SLS)
  Petrolden elde edilen sentetik bir kimyasaldır. Deterjan etkisi göstermesi ve köpürmesi için temizlik ürünlerine konulur. Boru hatlarını temizlemek için bulunmuş bir maddedir.Vücuda teması halinde 1-2 dk içinde emilerek kana ve organlarımıza karışır. Saç derisini fazlaca kurutabilir. Karsinojendir.
 • Sodyum Lauril Sülfat
  Deterjan ve köpürmenin etkisini arttırmak için kullanılır. Vücuda teması halinde 1-2 dk içinde emilerek kana ve iç organlarımıza karışır. Saç derisini fazlaca kurutarak ve saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine yol açabilir. İç organlarda birikmeye yol açarak iltihaplanmasına yol açabilir. Karsinojendir.

Saçımızı bu kimyasallara maruz bırakmanın aslında uzun vadede onu yok ettiğini, SLS içeren ürünler sayesinde saçımızda olan gerekli yağları sıyırmaları ve ezici bir temizleme gücüne sahip olduklarından saçımıza ciddi anlamda zarar verir.

 • Polyethelyne Glycol PEG /
  PEG Polyethelyne veya Polyoxyethelyne olarak da adlandırılan bu bileşen, şampuanlara koyulaştırma ajanı olarak dahil edilmiştir. Saçımızda bulunan doğal nemi soyar.
 • Diethanolamine (DEA) ve Triethanolamine(TEA)
  DEA veya TEA içeren ürünler deri tahrişine ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve aynı zamanda keratini yok ederek saçlarınızı kuru, kırılgan ve cansız yapar.
 • Paraben
  Ortalama bir saç bakımı ürününün raf ömrünü uzatmak için kullanılan metilparaben ve propilparaben gibi parabenler, toksik özellikleriyle bilinen kimyasallardır. Parabenler cildi tahriş etmekle kalmaz, aynı zamanda saç derinizi sağlıksız hale getirebilirler. Saç dökülmesine neden olabilecek hormonal dengeyi etkileyebilirler.
 • Formaldehit
  Bazı şampuanlarda aşırı miktarda bulunan formaldehit saç dökülmesine neden olabilir.
 • Alkol
  Hemen hemen tüm saç bakım ürünleri bir miktar alkol içerir. Yüksek konsantrasyonlarda olanlar ise saç dökülmesine yol açar. İlk dört maddeden biri olarak listelenen alkollü şampuanlardan uzak durun çünkü bu ibare ürünün içinde olması gerekenden fazlası ile var olduğunun kanıtıdır.
 • Sentetik Parfüm veya Parfüm
  Bu genellikle onlarca kimyasalın karışımını temsil eder. Sadece bir kokuda yaklaşık 3.000 kimyasal madde kullanılmaktadır. Birçok koku tahriş edici niteliktedir ve kafa derisinin tahriş olmasına neden olabilir.
 • Sentetik renkler
  Yapay renkler estetik amaçlı saç bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler çoğunlukla FD & C veya D & C olarak görünür ve ardından bir renk ve sayı ile gelir. Renkli pigmentler saç derisinin tahrişi ile birlikte cilt hassasiyetine neden olabilir.
 • Propilen Glikol
  Propilen glikol arabanıza koyduğunuz antifriz olarak da bilinir; nakliye ve saklama sırasında ürünün donmasını önlemek için şampuanlar ve diğer kişisel bakım ürünlerinde olan ortak bir içeriktir. Cildi tahriş edebilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve cildin yapısını değiştirir.
 • Lanolin, Petrol ve Mineral Yağ
  Bu maddeler, etnik saçlar için formüle edilen greslerde ve pomatlarda yaygın olarak kullanılır ve gerçek nemlendirme yararı sunmazlar. Bu maddeler saçı ağırlaştırabildiği gibi derinin ürettiği doğal yağları saç tarafından emilmesini önler.
 • Dimetikon
  Kozmetik ve saç ürünlerinde bulunan silikon karışımıdır. Genellikle cilt ve saç ürünlerinde, nemin kaçmasını önlemede ve saçı yumuşatma için kullanılır. Ilk kullanımda parlaklık, dolgunluk gibi etkiler verse de zamanla saçın ağırlaşmasına ve saç dökülmesine sebep olur. Gözenekleri tıkayıp kafa derimizin nefes almasına izin vermediğinden bazı kişilerde kistik akneye sebep olabilir.
 • Triklosan
  Mikropları önlemek için kullanılan triklosan maddesinden ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Yağ hücrelerimizde birikebilir ve vücudumuzu toksik bir halde tutabilir. Cildin, gözlerin ve akciğerlerin tahrişine neden olur ve endokrin bozulmasına kadar yol açabilir.
 • Polysorbate
  Parfüm veya diğer yağ katkılarını çözmek için kullanılır. Genellikle kondisyonerlerde bulunur. Deride ve kafa derisinde bir kalıntı bırakır, cildin doğal pH’ını bozar. Derimizin ve kafa derimizin doğal koruyucu bariyerini yok eder. Polisorbat-80 en kötü olanıdır.
 • Phenoxyethanol
  Fenoksietanol kozmetik ve saç bakım ürünlerinde kullanılan başka bir koruyucudur. Organ sisteminde toksisiteye neden olabildiği gibi cildi, gözleri ve akciğerleri tahriş eder. FDA, fenoksietanolün merkezi sinir sisteminin kapanmasına, kusmaya ve kontakt dermatitin oluşmasına sebep olabileceği konusunda bile uyarıda bulunmuştur.

Sürekli olarak kullandığım Davines şampuanını tercih etmemin en büyük özelliği SLS içermemesi. Diğer şampuanlara nazaran daha temiz içeriklere sahip olsa bile polysorbate 20 içerdiğini görebiliyorum. Yurt dışında yaşadığım dönemde kimyasal bir içeriğe sahip olmayan Rahua şampuanının bir an evvel ülkemize gelmesini dört gözle bekliyorum.

Piyasada mevcut olan bitkisel/organik adı altında satılan şampuanlarda bile durum aynı. Tresan Biberiye Özlü Bitkisel Şampuan içeriğine baktığımda hem sls hem propilen glikon içerdiğini görebiliyorum. Otacı şampuanda fazla bir şey değişmiyor. Bu kimyasalları kişisel bakımımda kullanmamaya özen gösteriyorum ancak her sanayide olduğu gibi nereye kadar kaçabileceğimizi inanın bilmiyorum.
Genel kurala uyarsak,”Yemediğin hiçbir şeyi yüzüne ve vücuduna sürme”!
Dünyada çok bilinçli bir kitle artık bu yöntemi uyguluyor.
Darısı hepimizin başına!

18 comments

 1. Peki bebeklere kullanılan sls paraben içermeyen ürünlerden kullansak ne kadar yararlı olur?

  1. paraben sağlık bakanlığı tarafından zararlı olmadığı açıklanan bir üründür. okuyun

   1. Sevgili Adem..
    Sağlık bakanlığın her dediğine inanan birisi olmaktan ziyade kendi araştırmalarıma ve okuduklarıma güvenen birisiyim. Bunun bir çok örneğini araştırıp okuyarak bulacağına inanıyorum. Solariumun da sağlıklı olduğunu ya da ülkemizde şarbonlu etin de satışına onay veren sağlık bakanlığıdır. Düşündürücü değil mi?

 2. Pınarcığım merhaba! Bebek şampuanları da masum değil..Dalin örneğin; ambalajında sls içermiyor demesine rağmen içeriğinin 5 ci maddesi olan sodium laureth sulfate yazıyor!(reformüle edilmediyse) Ya da Johnson’s Baby Shampoo’da parabenden kaçıyorsun ama yukarıda da belirttiğim gibi Phenoxyethanol’a yakalanıyorsun ki en ağır parabenlerden biri. Adının ”bebek” olması maalesef ürünü güvenilir yapmıyor.

 3. Belkis Hanim merhaba,

  Oribe sac bakim urunleri hakkinda gorusunuz nedir acaba? Saclarinin hacimli ve saglikli oldugunu dusundugum birkac kisinin kullandigini ogrendim.

  1. Çiğdemciğim merhaba! Yurt dışnda benim de kullandığım bir şampuandır ama içerik açısından soruyorsan yukarıda tavsiye ettiğim Rahua gibi temiz değildir. Dimetikon ve paraben içerir fakat herkes en temizini en doğalını kullanacak diye bir şey yok tabii, ben yine de bilgisini vermiş olayım.

 4. Live clean diye bir marka var watsonslarda satılıyor ve üzerinde %98 doğal içerikli olduğu yazıyor sls , phthalate, paraben yok bir incelemenizi öneririm. İnceledikten sonra bir eksisi var ise bana mail atabilirseniz çok sevinirim.

 5. Merhaba, Aveda şampuanlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? Sizce Türkiye de hangi şampuan markasını kullanmalıyız ?

  1. Edacığım merhaba! Aveda ve Davines bence içerik olarak en temiz şampuanlardan biri, tüm ürünleri sls-free değil ama birçoğu temiz içerikli. Ben uzun zamandan beri Davines Nourishing kullanıyorum ve memnunum.

 6. Merhaba Belkıs Hanım,

  Dönüp dönüp bütün yazılarınızı okuyorum. Şampuan konusundaki yazınıza tekrar göz gezdirdim.. Uzun zamandır yoğun dökülme problemim var, kansızlığım için düzenli ilaç kullanıyorum ama dökülmemde pek bir azalma olmuyor. Ve saç dökülmesi insanın ciddi anlamda psikolojisini etkiliyor..Kendimce kürler falan yapıyorum ama pek işe yaradığını söyleyemem. Mesela bazen saçlarımı taramıyorum , çünkü tarakta o kadar saç görünce veya yerlerde gerçekten canım çok sıkılıyor.
  Dahiliye doktorum kansızlıktan , stresten olabilir diyor… Ama bir çok insanda bu ciddi bir problem. Bu konuda ne yapabilirim, dökülmemin azalması yeni saçlarımın çıkması için .. ve ekonomik lütfen :)bütçem kısıtlı ama elimden geleni yaparım , yeterki saçlarımıza çözüm olsun 🙂
  Ve bu değerli paylaşımlarınız için canı gönülden teşekkür ederim, hakkınızı helal edin lütfen çünkü bu blogu okuyan herkese faydanız oluyor.
  Sevgiler…

  1. Emineciğim çok teşekkür ederim güzel dileklerin ve nazik yorumun için! Öncelikle aynı prıoblemi yaşadığımızı söyleyebilirim canım ancak maalesef kendi kendine yapabileceğin hiçbir şey yok maalesef. Bu sorundan ben de muzdarip olduğum için Prof. Server Serdaroğlunu ziyaret ettim ve bana kan testleri sonucuma göre saç derime uygulayabileceğim ilaçlar verdi. En yakın zamanda ziyaret etmeni tavsiye ederim canım. ❤️️

 7. Merhaba, ailem için kimyasallardan mümkün olduğunca kaçmak için yeşil anne ve aubrey marka şampuanlardan aldım, ancak yazınızı inceleyince bazı zararlı maddeler içerdiğini gördüm hatta şok oldum :s bu ürünlerle ilgili yorumunuzu çok merak ediyorum. Ne kadar okusam da tam anlayamıyorum bazı içeriklerin adları farklı olabiliyor sanırım..

 8. Merhaba,
  Sıkça reklamlarını gordüğümüz uni baby şampuanı kullanmayı düşünüyorum içeriği temiz gibi geliyor ve uygun fiyatlı baktığımda içeriğinde PEG/PPG- 120/10 yazılı bir ibare gördüm ve magnesium laureth sulfate bu maddeyi ilk defa duydum sls ile aynı içerikte midir? Şampuanın vaad ettikleri Alkol, paraben,boya, sls ve sles icermedigi üzerine. İsterseniz ürünün fotoğrafını da yollayabilirim size. Maalesef davines gibi sampuanlara bütçe yetmediği için kullanamıyorum en masumu bu ürün gibi geldi, görüşünüzü benimle paylaşırsanız çok sevinirim ☺

 9. Insight şampuanları hakkında ne düşünüyorsunuz peki baya güzel yorumlar okudum bide isterseniz siz bakın cevaplarsanız sevinirim

  1. Sevgili Eren henüz Insight şampuanı denemedim ama alacaklarımın arasında olduğunu söyleyebilirim..parabensiz sülfatsız ve organik olması benim için en önemli kriterlerin başında geliyor- en yakın zamanda deneyip fikirlerimi paylaşacağıma emin olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.