Ciltteki seramidler nem seviyesini korumakta çok önemli bir rol oynarlar, cilt hücrelerini bir arada tutan bir ”yapıştırıcı” olmakla birlikte dolgunlaştırmaya ve nemi koruyan koruyucu bir tabaka oluştururlar.

Cilt hücrelerini tuğla, seramidleri ise harç olarak düşünelim..Bu duvar sıkıca örülmüş ölü cilt hücrelerinden oluşur; seramidler, yağ asitleri ve kolesterolden yapılmış harçla bir arada tutulur. Yaşlandıkça seramid seviyesi doğal olarak azalmaya başlar; güneş hasarı, sert hava koşulları, esansiyel yağ asitlerinden yoksun bir beslenme şekli, tahriş edici cilt bakım ürünleri buna bir örnektir. Bu sebeple dermatologlar cildi rahatlatmak, su kaybını önlemek ve cilt bariyerini yeniden yapılandırmak için seramid bakımından zengin bir nemlendirici önerirler. Cildimize ”water-proof-su geçirmez” etkisi yarattığından nem ve suyu birbirine bağlarlar ve seramid içeren ürünler müthiş bariyer onarıcıları olarak sınıflandırırlar.
Bazı cilt bakım ürünlerinin çok görevli becerileri olsa da seramidler sadece cilt bariyerinin sağlamlığını artırmak için çalışır. Kuru, hassas, egzama, dermatit ve sedef hastalığı için ilk sıradadır.

Seramidlerin anti-aging bakımında yararı:

Cildin olgunlaşmasından önceki yaşlanmayı hidrasyon ile korusalarda var olan kırışıklıkları geriye saramazlar. Destek olarak niasinamid gibi bir ”geri sarma”bileşeni ile takviye edilir.
Kuru veya hassas ciltler ile uğraşmak başka şey, rahatsız edici-kaşınan ciltler ile uğraşmak bambaşka. Bunun nedeni ise çoğunlukla zarar görmüş cilt bariyeridir. Seramidler burada da örnek bir rol oynarlar, cildin bariyerini yeniden yağlanmasına yardımcı olurlar.

Seramid içeren 3 cruelty free nemlendirici önerim ise şunlar:

  • Perricone MD Hypoallergenic Nourishing Moisturizer
  • Derma e Firming Moisturizer With DMAE, Alpha Lipoic and C-Ester
  • Mario Badescu AHA & Ceramide Moisturizer

Seramid içeren yağlar ise:

  • Yalancı safran yağı 78%
  • Üzüm çekirdeği yağı 73%
  • Haşhaş yağı 70%
  • Kenevir tohumu yağı 60%
  • Buğday tohumu yağı 55%

Tüm ürünler cruelty-free’dir.
🐰🐰🐰

 

3 comments

  1. Çok teşekkür ederm bilgileriniz için fakat uygun fiyatlı ürünlerde önerebilirseniz çok memnun oluruz 🙂

  2. Merhabalar, yazılarınızı cok beğenerek okuyorum, ben 21 yasındayım, kuru ve akneye yatkın bir cildim var, nemlendirici ve göz altı kremi olarak ne önerirsiniz? Tavsiyeniz üzerine dr murad in nemlendirici tonigini ve glo minerals oil free Güneş kremini aldım daha elime ulaşmadı, onlarında deneyeceğim insallah, fakat nemlendirici ve göz altı kreminde karar veremedim bir turlu yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.