Çoğumuzun günlerce, belki haftalarca, hatta aylarca sivilcelerle uğraştığı yetmiyormuş gibi, bir de cildimizin üzerinde sivilce sonrası çıkan lekelerle uğraşmak zorunda kalması olayı tamamen bir kabus haline dönüştürebiliyor.

Ben bu duruma bir isim taktım arkadaşlar; “Sİ” yani “Sivilcenin İntikamı”! Yalan mı?! Tam sivilcenin ‘totosuna’ bir tekme vurmuşken; “Hah..Buyur buradan yak” diyen kaç kişiyiz?!

Leke giderici kremler, serumlar, losyonlar ve posyonlar sürsek bile kar etmiyor ve bu süre adeta bir işkenceye dönüşüp 3 aydan 1 seneye kadar uzayabiliyor. Birazdan bunlara birlikte bakacağız ama öncesinde bu lekelerin nasıl oluştuklarını ve böyle bir şey ile uğraşırken nelerden kaçınmamız gerekiyor onu öğreneceğiz.

Ingilizce bilenlerin çok sık rastladığı bir terimdir, PIH; yani post-inflammatory hyperpigmentation, kısaca iltihap sonrası hiperpigmentasyon anlamına gelen lekelere verilen isimdir. Cildimiz saldırı altında olduğunda kendini savunmak için enflamasyon ya da yangıyı tetikler. Enflamasyon, kan dolaşımına bol miktarda beyaz kan hücresi gönderir. Kan akışı fazlalaştığından bu durumda sivilce/akne oluşumundaki bölgenin kızarmasına ve şişmesine neden olur. Yalnız buradaki sorun şudur; sorunlu bölgeye sadece beyaz kan hücreleri gitmez, aynı zamanda melanositler, yani cildimizi koyulaştıran pigment olan melanin yapan hücreler ile birlikte gelirler. Enflamasyon ve melanin pigmentleri sonucunda sivilce sonrası cildimizde koyu ya da kırmızı lekeler kalabilir. Geçen yazımda da bahsetmiş olduğum gibi melaninler sayesinde cildimiz bronz bir renk alır, yani cildin kendini UV ışınlarından savunmasıdır. O güzel sandığımız renk aslında cilde verilen bir hasardır.

Bu süre içerisinde durumu daha da kötüleştirmemek için yapmamamız gereken en önemli şeylere birlikte bakalım.

 • Yüz temizleme cihazlarını bir müddet kullanmamak
 • Cildi fiziksel şekilde yani pütürlü madde içerikli scrub ya da peeling kullanmamak
 • Sirke, limon, ya da buna benzer kulaktan dolma evde yapılan maskeleri cilde uygulamamak
 • Köpüren yani içerisinde sürfektan /sls olan sabun veya temizleyiciler kullanmamak
 • Seyretilmemiş konsantrasyonlarda olan çay ağacı ya da e vitaminini cilde direkt olarak uygulamamak

Tüm yukarıda yazdığım şeyler lekeli olan bölgelerinize daha çok kan akışı olmasını sağlar ve lekeleri daha da belirginleştirir.

Peki, ne yapmamamız gerektiğini anladıktan sonra neler yapabileceğimizi, hangi içerikli ürünlerin iyi geleceğine birlikte bir göz atalım..

PIH’in iltihaptan kaynaklandığını biliyoruz, öyleyse cilt bakım rutinimizi anti-enflamatuar içeriklerle devam etmemiz gerekir.

Allantoin, aynısafa, yeşil çay özü, beyaz çay, linoleik asit, resveratrol ve yulaf içeren ürünler anti-enflamatuar gurubundadır.

Bazılarına örnek verecek olursam; (ürünlerin üzerine tıklayabilirsiniz) allantoin içeren yatıştırıcı ve renk açıcı kremlere örnek Mizon All In One Snail Repair Cream ya da Benton Snail Bee High Content Steam Cream. Yeşil çay içeren Derma E Anti-Wrinkle Advanced Antioxidant Moisturizer Cream with Vitamin A and Green tea, aynısefa içeren Nuka Kalendula yağı, linoliek asitten yüksek Nuka Aspir ya da Kuşburnu yağı, beyaz çay içeren Lavera Organik Beyaz Çay ve Karanja Yağı, resveratrol içeren Medik8 Hydra 8 Night (satış sayfası değil telefondan iletişim kurabilirsiniz), yulaf içeren Demalogica Barrier Repair kremleridir. Bu ürünlerin hepsi anti-enflamatuar görevi görür.

Cilt aydınlatıcı ve leke giderici içerikler ise şunlardır: (ürün önerileri için buraya tıklayınız). Arbutin ve niacinamide içerikli ürünler hakkında The Ordinary ürünlerini anlattığım bu yazıya tıklayınız.

 • Glikolik asitler
 • Retinol
 • C vitamini
 • Arbutin
 • Niacinamide

Glikolik asitlerle başlayıp dönüşümlü olarak retinol ve c vitaminli serumunuzu cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Örnek; sabah temizlediğiniz cildin üzerine leke olan yerlere glikolik asit uyguladıktan birkaç dakika sonrasında c vitamini serumu sürebilirsiniz. Gün ortasında ister arbutin ister niacinamide kullanabilirsiniz. Akşamları temiz cildin üzerine retinol uygulayabilirsiniz. Ve mutlaka her gün düzenli olarak güneş koruyucu bir krem kullanınız, aksi halde lekeler daha da koyulaşır ve yer eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

29 comments

 1. Belkis hanim, acnelyse hakkinda bir yazi yazabilir misiniz dusunceleriniz uzerine? Cok agir ve etkili ama kullanilmali mi ki acaba?

  1. Iremciğim merhaba tatlım! Daha evvel instagram postumda paylaşmıştım ancak doktor kontrolü altında kullanılmalıdır dememe rağmen kendi kafasına göre birçok kişi doktora danışmadan kullandıkları için yan etkilerini gördü… bu yüzden sayfadan kaldırdım canım.

  1. Gülcüğüm merhaba! Cildini fazla irite edecek şeylerden bu dönem uzak durmakta fayda var, zaten glikolik asitli bir tonik uygulamasını önerdim, ikisi birlikte fazla olacaktır canım.

 2. Merhabalar, kuşburnu yağı aktif sivilcelere de etki edip iyileşmesine yardımcı olur mu acaba ?

     1. Biraz araştırdım da kuşburnu yağını göz etrafına kullananlar da varmış. Benim yaşım 22, genlerden dolayı göz etrafım yaşlanmaya çok meyilli ders çalışmaktan dolayı da genellikle mor Bende göz etrafıma kullansam nasıl olur acaba ? Yada şu size iyi gelecektir dediğiniz bir ürün var mı?

    1. Bir sonraki yazım göz çevresi bakımı üzerine olacak, orada epey bir bilgi vereceğim ama kuşburnu yağı çok zengin bir yağ olduğundan göz altında miliaya sebep olabilir, çuha çiçeği ya da jojoba yağı kullanman daha doğru olucaktır diye düşünüyorum.❤️️

 3. Bir de derma e nin very clear acne cleanser ve cyrene aha bha cleansing jel arasında kaldım.akneye meyilli karma bir cildim var.Tabi lekeler de..ikisini de tavsiye etmişsiniz sizce birbirine ustunlukleri var mı ?

  1. Gülcüğüm akneli bir cilt yapısına sahip olmadığım için kendi tecrübemi paylaşamıyorum ama içerik olarak ikisi de gayet iyi canım.

 4. Merhaba Şeyda hanım. Ben the ordinary’nin hyaluronik asit ve c vitaminini aldım ama ikisi de cildimde ucu görünmeyen ağrılı sivilce yaptılar. Bu ürünleri bir şekilde değerlendirmenin bir yolu var mıdır?

  1. Nazlıcığım merhaba! çok şaşırdım çünkü c vit ve hylauronik asit sivilce yapmaz aksine asit bazlı olduğundan iyi gelir ve leke açar, belki cildin çok hassas ve tepki vermiş olabilir. Şayet yüzüne uygulayamıyorsan en iyi değerlendirme şekli ikisini birlikte karıştırıp el üzerine sürmektir canım, hem güneşe, hem lekelere karşı koruyacaktır ve nem verecektir. Ancak üzerine mutlaka spf lütfen!❤️️

 5. Peki yapılmicakların çoğunu yaptıysak ve yer ettiyse önerdiğiniz ürünler işe yararmı yada o süreçte önerebilceğiniz bi ürün varmı?

  1. 1 seneyi aşan lekelerin tek çaresi lazerdir maalesef, çok derinde ise lekeler topikal olarak sürülen şey fayda etmeyecektir.

 6. Merhaba neyi sabah gün ortasında veya akşam kullanacağımızı çok güzel açıklıyorsunuz ama cilt bakımıyla yeni ilgilenmeye başlayan biri olarak glikolik asit, niacinamide, C vitamini veya retinolün cilt bakımında tonik-nemlendirici-güneş koruyucu sırasında nereye geleceğini hiç bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim 🙂

  1. Betülcüğüm merhaba canım! Sırf bu konuyu kapsayan bir yazı yazdım Adım Adım Cilt Bakımı diye, orada etap etap açıklıyorum hem yaş hem sıralama olarak. Ama buradan kısa bir özet istersen- tonik, c vitamini, 30 dk sonrasında niacinamide- nemlendirici ve spf. Akşamları ise retinol(haftada 1 yeni başlayanlar için) ve 1 saaat sonrasında nemlendirici. Retinol kullanmadığın gecelerde glikolik asit.

 7. Belkıs hanım bilginize kaleminize sağlık yine aydınlandık sayenizde . Bir şey sormak isterim. Malum havalar ısınmaya yaz gelmeye başladı retinolleri kaldırmanın zamanı geldi mi sizce ? Kullanıma nasıl ne sıklıkla devam etmeliyiz ?

  1. Tatlım teşekkür ederim! Güneşin dik geldiği zamanlarda retinol kullanmak lekelere yol açabilir canım, şayet hiç güneşe çıkmıyorsan bir derece ama o bile sakıncalı olabilir..Mayıs gibi bırakmak ve Eylül ortası ya da sonu gibi başlamak gerektiğini düşünüyorum❤️️

 8. Belkis hanım yazılarınızı severek okuyorum cok sağolun birsürü alternatif ürün sunmuşsunuz ama sivilce lekelerimden başım fena halde dertte en çok hangilerini almamı tavsiye edersiniz krem vs yağ olarak hemen almak istiyorum fakat bu kdr ürün içerisinde hangisini seçmem gerektiğini şaşırdım‍♀️

  1. Gizemciğim linkini verdiğim ürünlerin hepsi daha ağırlıklı yatıştırıcı ve antienflamatuar kremlerdir, yani cildini irite etmeyecek şekilde cilt bakımına katabileceğin ürünlerdir. C vitamini serum, retinol ve glikolik asit almanı öneririm, hata niacinamide bile kullanabilirsin canım- bunları da Adım Adım Cilt Bakımı adlı postumda paylaşmıştım.❤️️

   1. Niacinamide arastırdıgımda ordinary nin serumunu ve limonian niacinamide leke açıcı kremini buldum sizce serum mu kullanmalıyım krem mi

    1. Diğeri sanırım Kore markası ama hiç denemediğim için fikir yürütemiyorum, ben The Ordinary’den memnun kalmıştım.

 9. Biologique recherche markasına ait yazınız varda yok kaldırdınız mı o yazınızı bur sure sonra kaldırıyıenusunuz yazılarınızı bulamıyorum yok o markaya ait yazınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.