Hemen hemen her derginin önerdiği siyah nokta temizleme bantlarını kullanmayan kaç kişi var acaba? Aynanın karşısına geçip, burnumuzun üzerinden çıkan o siyah noktacıkları yapışkan kağıt üzerinde görmenin en tatmin edici şey olduğuna hepimiz hem fikiriz değil mi?! Canımızı sıkan o siyah noktalar ortadan kayboluyor ve cildimiz birden aydınlanıp yumuşacık oluyor..ama durun..yüzeyde bütün bunlar olurken içeride neler oluyor acaba?

Bu kağıtlar sihirli kağıtlar olmadığına göre etken maddesinin ne olduğuna bir bakalım..

Bantların üzerinde saç spreyine benzer Polyquaternium 37 diye bir madde vardır, suyla ıslatılınca deriye yapışır ve bu sayede gözeneklerin içerisindeki kiri, siyah noktayı kağıda yapıştırarak çeker.

Bilinenin aksine siyah noktaların ortaya çıkışı kirli bir cildi işaret etmez, bunlar açık komedonlardır ve gözeneklerinizde sebum ve keratin birikiminin sonucu oluşurlar.

Bu yapışkan bantları burnumuzdan çektiğimizde aslında gözeneklerimizi daha da genişleterek deriyi tahriş edebildiğinden içerisine daha da çok bakteri ve kir dolmasına imkan tanırız.

Aşağıdaki durumlarda özellikle tehlikelidir:

 • Eksfoliasyon ve peeling yaptıysanız
 • Retinol, AHA veya BHA kullanıyorsanız
 • Sivilce için izotretinoin kullanıyorsanız
 • Ince bir cilt yapısına sahipseniz
 • Roza, sedef hastalığı veya diğer cilt rahatsızlığınız varsa

Yapışkan bantlar burnumuzun yüzeyinde, okside olmuş ve siyaha dönüşen (siyah noktalar), ölü cilt, kir ve saç içeren maddeleri çıkartıyor – ancak çok yüzeysel bir tabakayı çıkartıyorlar, bu genelde sadece siyah noktaların yüzeyini veya yarısını kapsıyor. Şeritler sadece burnumuzun yüzeyine yapıştığından, gözeneklerimizin derininde saklanan, sivilcelenmeye sebep olan kire ve yağa hiçbir faydası olmuyor. Gözenekleri sıkıştırma ya da yok etme gibi bir özelliği de olmadığından uzun vadede kullanılması tavsiye edilmiyor. Etkisi sadece 24 ila 48 saat sürüyor, cilt hücrelerimiz sürekli bir döngüde olduğundan ölü hücreler gözeneklerin içine tekrar sıkışıyor ve yapışkan bant ile çıkardığınız herşey yeniden toplanarak oluşmaya devam ediyor.

Peki ne yapacağız?

Cilde dışarıdan yapışkan bantlar ile fiziksel şekilde zarar vermeden salisilik asit (BHA) ve retinol kullanacağız. Salisilik asit gözeneklerinizin içerisine kadar girer ve yarısını değil, tamamını temizler! Bu eksfoliye edici bir solüsyon olmayabilir, tonik ya da nemlendiricinizin içerisinde olabilir. Burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, nemlendiricinin içerisinde mineral yağ olmamasıdır. Komedojenik olmayan yağlar kullanılmalıdır. Retinol kullanmanın yararı ise hücre döngüsünü hızlandıracağından genişleyen gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olmasıdır.

Ürün önerileri için Adım Adım Cilt Bakımı adlı yazıma bakabilirsiniz.

 

 

 

13 comments

 1. yine aydınlatıyorsun güzel kadın
  soyulan maskeler için de aynı şey geçerli midir acaba

  1. Demetciğim❤️️ Ara ara yapılabilinir ama ben de artık elimden geldiği kadar uzak durmaya çalışıyorum tatlım, fiziksel olarak cildi yormanın taraftarı değilim.

  1. Esracığım çok teşekkür ederim, evet tatlım fiziksel olan her türlü maskeye ve bantlara dikkat etmemiz gerekiyor.❤️️

 2. Hemen hemen her yanınızda doğru bıldığım bişeyin yanlış olduğunu öğreniyorum harikasınız iyiki varsınız

  1. Eslemciğim fiziksel uygulamalar yerine Dermalogica kömür maskesi ya da Mask and More kömür maskesini tavsiye ederim canım, her ikisini de blogda paylaşmıştım❤️️

 3. Çok teşekkürler, bantların iyi olmadığını biliyor ama ara ara kullanıyordum. Yazı çok şade bir dille ama çok ayrıntılı ve bilgilendirici olmuş, şimdi neden iyi bir şey olmadığını anlamış oldum, kullanmamaya çalışacağım:)

  1. Sümeyyeciğim ara ara hepimiz kullanıyoruz aslında ama fiziksel uygulamalar yerine bahsetmiş olduğum asitler uzun vadede çok daha işe yarayacaktır tatlım❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.