Deciem şirketinin kurucusu Brandon Truaxe, geçenlerde Instagram hesabından The Ordinary ürünlerinin çok yakında Türkiyede satılacağını duyurdu. ‘Ama ne zaman! Ama ne zaman’! diye kendisini yorumlarda zorlasam da, karşılığında sadece bir kalp alarak tarih konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Eh, bize de oturup beklemek düştü..

Biz bekleye duralım ama bu meyanda The Ordinary ürünlerini merak eden birçok arkadaşım için bir ön inceleme yapıp, hangi ürünleri hangi cilt tipinin ne için kullanması gerektiğini üç bölüm halinde yazıp detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Ilk bölümde vitaminler, retinoller ve asitler yer alırken, ikinci bölümde antioksidanlar, hidratlar, yağlar, ve anti aging ürünlerine de birlikte göz atacağız. Cilt tipine göre kullanılması gereken ürünleri ve benim favorilerimi de üçüncü bölümde bulacaksınız.

Haydi bakalım! The Ordinary dosyasını açalım!

Öncelikle 6 değişik tipte olan C vitaminli serumlarını ele alalım..

Vitamin C Supension 23% + HA Spheres 2%
L-askorbik asit, C vitamininin saf şeklidir. En etkilisi olsa da, su ile karıştığından stabil değildir ve çok çabuk okside olabilir. The Ordinary bunun önüne geçmek için bu formülünde su kullanmamış ve ürünün daha uzun bir raf ömrü olmasına dikkat etmiş. Konsantrasyonu yüksek olmasına rağmen kullanımı en zor olan kremsi ve pütürlü bir yapıdadır. Hyaluronik asit ile karıştırıldığında daha kolay bir uygulama olabilir. Ordinary’nin en güçlü C vitaminli serumu olduğu için birçok ciltte iritasyona sebep olabilir. Gece kullanılması tavsiye edilir.

Vitamin C Suspension 30% In Silicone
Yukarıdaki formül ile aynıdır ancak içerisinde silikon ihtiva ettiğinden daha az pütürlü bir yapıya sahiptir. Konsantrasyonu yüksektir ve cildi irite edebilir. Yüksek oran içerdiğinden bu formülün de aynı şekilde gece kullanılması tavsiye edilir.

Ascorbyl Glucoside Solution 12%
Ascorbyl Glucoside C vitamininin suda çözünür bir türevidir. Saf C vitamininden daha stabil olmasına rağmen su bazlıdır- daha az etkilidir. Dokusu hafif bir serum kıvamındadır ve kullanılması en kolay olanıdır. Yağlı ciltler için özellikle idealdir, cilt tarafından çok çabuk emilir. Gündüz kullanılması durumunda üzerine uygulanan spf içeren kreminizin korumasını iki katına kadar çıkartabilir.

Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% In Vitamin F
Askorbil Tetraizopalmitat cildin diğer tüm C vitaminlerine oranla daha hızlı nüfuz eden yağda çözünür bir türevidir. Cildin rengini açmakta özellikle iyi sonuçlar verir. Dokusu hafif yağlıdır ancak cildin üzerinde yağlı hissettirmez. Içersindeki F vitamini bir vitamin değil, nemlendirmeye yarayan yağ asitidir. Yağlı ciltler için pek önerilmez ancak kuru bir cilde sahipseniz seçiminiz bu yönde olabilir. Sabah/akşam kullanılması uygundur.

Magnesium Ascorbyl Phosphate 10%
Magnezyum Askorbil Phopshate suda çözünür bir türevdir. Saf C vitaminden daha az etkili ancak daha stabildir. Hafif kremsi bir dokuya sahiptir ve aralarında en nazik olanıdır. Hassas ciltlere tavsiye edilse bile başlarda ciltte iritasyona sebep olabilir. Su bazlı serumlardan sonra uygulanması tavsiye edilir. Sabah/akşam kullanılması uygundur.

100% L-Ascorbic Acid Powder
The Ordinary’nin bünyesine en son kattığı saf L-Askorbik C vitaminidir. Toz şeklinde gelen bu ürün %100 aktiftir ve sulandırılmamıştır.Su ile temas etmediğinden okside olması söz konusu değildir. Ister nemlendiriciniz ile, ister serumunuzun içine az bir miktar katarak cildinize uygulamanız tavsiye edilir. C vitaminine yeni başlayanlar için cildi irite edeceğinden daha hafif formülleri seçmelerini öneririm.

Kıssadan hisse:

 • Vitamin C Suspension + HA Spheres 2% – dokusu pütürlü, en yüksek konsantrasyon, C vitamini kullanmış ciltler için, iritasyonu yüksek.
 • Vitamin C Suspension 30% In Silicone – yukarıdaki formül ile aynı, pütürsüz silikonlu.
 • Ascorbyl Glucoside Solution 12% – dokusu hafif serum şekilnde, düşük iritasyon, her cilt tipine, özellikle yağlı ciltlere.
 • Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% In Vitamin F – dokusu hafif yağlı, iritasyonu düşük, kuru ve olgun ciltlere.
 • Magnesium Ascorbyl Phosphate 10% – dokusu hafif krem şeklinde, iritasyonu düşük, her cilt tipi için özellikle hassas ciltlere.
 • 100% L-Ascorbic Acid Powder – saf L-Askorbik, dokusu toz şeklinde, stabil, hassas ciltlerden ziyade daha önceleri C vitaminli serum kullanan kişiler için.

 

Retinoller

Granactive Retinoid 2% In Squalane
HPR formunda, (retinoid asit esteri) A vitamininin aktif formuna dönüştürülmeden cilt tarafından emiliyor. Saf retinolden daha nazik bir yapısı olan bu retinol akne, leke ve kırışıklıkların tedavisinde yardımcı oluyor.
Cilt tarafından çabucak emilen hafif yağlı bir dokuya sahip. Aynı zamanda bu formül The Ordinary’nin en nazik retinoid formülü olduğundan tahrişe neden olmuyor.

Granactive Retinoid 5% In Squalane
Formülü Granactive Retinoid 2% ile aynıdır ancak HPR’nin daha yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir. Bu formül biraz daha yağlıdır ve cilt tarafından daha geç emilir. Cildin %2’lik formüle alıştıktan sonra bu ürünün kullanılması tavsiye ediliyor.

Granactive Retinoid 2% Emulsion (eski ismi ile Advanced Retinoid 2%)
Kapsüllenmiş bir retinol formudur. Eski nesil retinoidlerin altın standartıdır. Kırışıklıkları ve koyu lekeleri azalttığı, kolajeni artırdığı ve akne tedavisinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır.
Dokusu kremsi bir seruma sahiptir ve cilt tarafından hızla emilir. Squalane formülündeki granactive retinoidlerden daha güçlü olduğundan hassas cildi tahriş edebilir, retinole alışık olanların kullanılması önerilir.

Retinol 0.2% In Squalane
Cilt tarafından retinoik asite dönüştürülmeden kullanılan oldukça tahriş edebilen bir formüle sahiptir. Dokusu hafif yağlıdır ancak %0,2 gibi hafif bir konsantrasyona sahip olsa bile çok hassas bir cildiniz varsa batma yaşayabilirsiniz.

Retinol 0.5% In Squalane
%0,5 retinolun cildimiz tarafından %0.025 retinoik asite dönüşmesini sağlayan bir formüle sahiptir. Formülü Squalane’de % 0.2 retinol ile aynıdır ancak daha yüksek retinol konsantrasyonuna sahiptir. Dokusu squalane’den daha az yağ içerir, emilimi daha uzun sürer. Hassas cildiniz varsa rahatsız edici olabilir. Tahrişi azaltmak için Squalane’de 0.2% retinol ile başlayın ve yavaş yavaş artırın.

Retinol 1% In Squalane
%1 retinolun % 0.5 retinoid asite dönüşen bir formülüdür. Yağlı bir dokuya sahiptir ve en tahriş edici retinoldür. Cildiniz retinole alışık değilse uzak durmanız gerekebilir.

Kıssadan hisse:

 • Granactive Retinoid 2% In Squalane – hafif yağlı bir dokuya sahiptir, en nazik retinoid formülü, yeni başlayanlar için ideal.
 • Granactive Retinoid 5% In Squalane – yukarıdaki formül ile aynıdır ancak biraz daha yağlıdır, daha geç emilir ve ikinci etapta kullanılması gerekir.
 • Granactive Retinoid 2% Emulsion – ilk çıkan retinoidlerdendir, dokusu kremsi serum şeklindedir, cilt trafından çok çabuk emilir, cildin alışık olması gerekir.
 • Retinol 0.2% In Squalane – dokusu hafif yağlıdır, tahriş edebilen bir formüle sahiptir, hassas ciltler için daha sonraki etaplarda kullanılması tavsiye edilir.
 • Retinol 0.5% In Squalane – yukarıdaki formül ile aynıdır, dokusu daha az yağ içerir, daha yüksek konsantrasyona sahiptir, hassas ciltler için daha sonraki etaplarda kullanılması  tavsiye edilir.
 • Retinol 1% In Squalane – dokusu oldukça yağlıdır, en tahriş edici retinoldür, cildi alışık olanların kullanılması tavsiye edilir.

Asitler

Glycolic Acid %7 Toning Solution
Glikolik asit, alfa hidroksi gurubundan bir meyve asididir. Cildi eksfoliye eder, ölü deriyi uzaklaştırarak doku gelişimini destekler ve özellikle akneden oluşan lekeleri gidermeye yardımcı olur. Hiperpigmentasyon(leke), güneş lekeleri veya yaşlılık lekeleri gibi cilt renginin değişmesini engelleyerek hafifletir. İdeal olarak akşamları kullanılması tavsiye edilir. Pamuk yardımı ile temiz cilde uygulanır. Çok hassas ciltlerde iritasyona sebep olacağından glikolik asit yerine laktik ya da mandelik asit kullanılması önerilir.

Salicylic Acid 2% Solution
Salisilik asit, bir beta hidroksi asittir. Akne ile birlikte oluşan bakterileri öldürme ve yağ üretimini azaltma gibi özelliklerinden dolayı akne tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Cildin diş katmanını temizler, gözeneklerin açılmasını sağlar, tıkanmalar nedeniyle oluşan siyah ve beyaz noktaların, miliaların giderilmesinde yardımcı olur. Gündüz ve gece kullanabilinir. Cilt parlaklığı için tüm yüze, sivilce için ise nokta şeklinde üzerine uygulanabilir.

Azelaic Acid Suspension 10%
Rosacea yani roza/gül hastalığı tedavisinde kullanılan bileşen, anti-inflamatuardır, yatıştırır, kızarıklığın azalmasına yardımcı olur ve cildi aydınlatır. Tüm cilt tipleri için çok fonksiyonlu bir destek bileşenidir ve aynı zamanda etkili bir antioksidan olarak işlev görür. Krem-jel yapıya sahiptir. Konsantrasyonu çok yüksektir, %10 oranında bir formüle sahiptir. Cilt dokusunun görünümünü iyileştirmek için sabah ve / veya akşam yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Lactic Acid 5% + HA / 10%
Laktik asit alfa hidroksi asit gurubundadır. Glikolik asitin irite  ettiği durumlarda yerine önerilen laktik asit eksfoliasyon görevi görür ve pigment lekelerine neden olan melanin üretimini düzenlemeyi destekler. % 5 formülasyonu çok hafif bir eksfoliyasyon sunar, daha kuvvetlisi ise %10 formülünde olanıdır. Formül aynı zamanda hylauronic asit içeriyor. Günde bir kez tercihen akşamları uygulanması tavsiye ediliyor.

Mandelic Acid 10% +HA
Mandelic Acid% 10 + HA, diğer alfa hidroksi asitlerden daha nazik yüzeysel bir dermal peeling sunar. Mandelik asidin moleküler ağırlığı diğer alfa hidroksi asitlerinden daha büyüktür. Bu büyüklük, mandelik asidin deriye nüfuz etmesine daha yavaş izin verir ve bu da en hassas cildi de içeren tüm cilt tipleri için çok nazik ve uygundur. Günde bir defa tercihen akşam uygulanması önerilmiş.

AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Bu ürünü kullanırken çok dikkatli ve cilt tipinizin hassas olmamasına dikkat edin. Birçok serbest asitlerin yer aldığı bu formülün konsantrasyonu tüm Ordinary ürünlerinden yüksek diyebilirim. 10 dakika kadar cildinizde tuttuğunuz kombine edilmiş % 32 AHA / BHA solüsyonu, görünür lekelerle mücadele etmeye ve cildin parlaklığını artırmaya yardımcı olmak için daha derin bir eksfoliyasyon sunar. Cilt dokusunun görünümünü geliştirir ve devam eden kullanımla ince çizgilerin görünümünü azaltır. Haftada en fazla  2 defa yapılması tavsiye edilen bu peeling’i temiz ancak kuru cilde uygulamanız gerekiyor. Göz etrafına getirmeyeceğiniz bu peeling’i cildinizden 10 dakika sonra ılık suyla yıkayarak çıkartıyorsunuz.

Alpha Lipoic Acid 5%
Alfa Lipoik Asit son derece güçlü bir antioksidandır ve topikal olarak uygulandığında görünür cilt dokusunu ve tonunu iyileştirerek yenilenmiş bir cilt görünümü kazandırır. Bu formülasyon yüksek bir ALA konsantrasyonunu içerir. Böyle yüksek bir kullanım sıklığı cilt hassasiyetine neden olabileceğinden haftada en fazla 2-3 defa olmak kaydı ile önerilir. 2-3 damla şeklinde cildinize damtalttığınız ALA’yı isterseniz yağ ile karıştırıp içeriğini sulandırabilirsiniz.

Kıssadan hisse:

 • Glycolic Acid %7 Toning Solution – glikolik asite karşı hassas olmayan ciltler, leke, nem, cilt aydınlatma tedavisinde kullanıma uygundur.
 • Salicylic Acid 2% Solution – daha çok akne/sivilce, gözenek ve siyah nokta tedavilerinde kullanıma uygundur.
 • Azelaic Acid Suspension 10% – roza/gül hastalığı için sıklıkla önerilen, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar bir yapıda olan jel kremdir.
 • Lactic Acid 5% + HA / 10% – glikolik asite hassasiyeti olan ciltlerin daha nazik bir şekilde eksfoliye etmesi için tercih edilmelidir.
 • Mandelic Acid 10% +HA -laktik asitten daha nazik bir eksfoliasyon için tercih edilmelidir.
 • AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution – daha derin bir eksfoliasyon/peeling için tercih edilen, ancak peeling’e yeni başlayanların çok dikkatli bir şekilde kullanması gereren asit solüsyondur.
 • Alpha Lipoic Acid 5% – güçlü bir antioksidan ve asittir, haftada en fazla 2-3 defa damla şeklinde cilde uygulanması gerekir.

 

Tüm AHA/BHA ve diğer asit bazlı solüsyonların ertesi günü cildinize güneş koruma faktörlü bir krem kullanmanız gerekir. Cildiniz soyulma işleminden ötürü ışığa karşı çok duyarlı olacağından lekelenmemek ve cildi tahriş etmemek adına mutlaka önlem almanız gerekir.

Yarın kaldığımız yerden devam..ikinci bölümde görüşmek üzere! 🙋

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 comments

 1. merhaba sizi instagramdanda takip ediyorum ki cok merak ediyorum sizi,bu kadar çok şey bilen insan nasıl biridir acaba diye:)cok teşekkürler yazılarınız için…bende 5 ürününü kullanıyorum özellikle yaşlanma belirtileri için olanları.umarım işe yarar….

  1. Cemileceğim merhaba! Çok teşekkür ederim tatlım, hakkımda kısmında kensimi biraz anlatmaya çalıştım aslında
   Doğru ürünler her zaman işe yarıyor Cemileceğim, bu serinin sonunda anti aging için kullanılan ürünlere de yer veriyorum.

   1. ayyyy oraya kimse birşey yazmıyor nasıl olsa diye hiç bakmamışım:))))okudum şimdi:)

 2. Aklım bu kadar karışıkken the ordinary urunlerine bir açıklama getirmen süper ikinci bölümü okuduktan sonra yanlış verilen bilgileri duzeltecegim iyi ki varsin öğretmenim

 3. Merhabalar oncelikle ordinary Uzun zamandır kullanıyorum merak ettiklerim vardı güzel oldu iyi oldu yazınız 2. 3
  Partiyi sabırsızlıkla bekliyorum başarılar diliyorum size .Bu arada çok öpüyorum takibe devam ..sevgilerr

  1. Gökçeciğim çok teşekkür ederim tatlım! Üçüncü bölümde toptan bir aydınlanma yaşayacağız hep birlikte! A-Z’ye hangi ürünü akşam hangisini sabah, cilt tipine ve ihtiyacına göre yazıyorum şu an❤️️

 4. Yine önemli bir konuda bizi aydınlattığınız için teşekkürler. Ordinary ürünleri açıkçası biraz karışık geldiği için uzak duruyordum. Sayenizde hangisine ihtiyacım olduğunu buldum

  1. Selenaycığım çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için! Üçüncü bölüm çok kapsamlı, her cilt tipine ve ne zaman neyi kullanacağına dair olacak tatlım, umarım senin de sorularına cevap vermiş olurum!❤️️

 5. Merhaba Belkıs Hanım,
  Sizi uzun süredir instagramdan takip ediyorum, değerli bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde burada okumak mükemmel oldu.
  The Ordinary ürünlerinin bir kısmını kullanıyorum, Türkiye’de satışa çıkacak olmasına çok sevindim. Zira değme lüks markalara taş çıkartacak nitelikte kaliteli. Fiyatını her yeni gelen marka gibi şişirmezler umarım 🙂
  Yeni yazılarda görüşmek üzere.
  Sevgiler… Aylin

  1. Aylinciğim çok teşekkür ediyorum güzel yorumun için! Aksi olursa şaşırırım açıkçası çünkü Deciem’in satış politikasına çok ters olur, hani ‘affordable’ skincare ile ismini duyurup akabinde X4 fiyatına umarım ki satmazlar!❤️️

 6. Ay yine şahane bi yazı olmuş belkıs hanım, dünyamı aydınlattınız resmen peki birşey sorsam, yazın bu içerikşerin hangilerini kullanabiliriz, onu da ekleseniz yazınıza, spf kullansak bile zararlı olabilecek içerikler var mıdır? Ellerinize, emeğinize sağlık valla

  1. Didemciğim onu ekledim yazıma, daha doğrusu alt kapanış kısmına- aha/bha içeren ürünler sonrası mutlaka spf ve tabii ki retinol ertesi canım❤️️

 7. Belkıs hanım güzel yazınız için çok teşekkür ediyorum öncelikle.
  Sormam gereken birşey var fakat.
  Karma nemsiz(yanaklar daha kuru t bölgesi yağlanmaya müsait) ve gozenekli cilt tipine sahip biri olarak tavsiye ettiğiniz ürünler cildimde incelme yapar mı, yoksa bu yersiz bir düşünce mi? Açıkçası bu düşünceden dolayı aha bha tarzı şeylere pek cesaret edemiyorum çünkü ince bir cildim var. Kaş yaparken göz çıkarmak istemiyorum anlayacağınız. Aşırı gözeneğim yok fakat olanlar beni rahatsız ediyor. Sizce bu sorun için hangi ürünü kullanmam daha doğru olur?

  1. Merveciğim merhaba canım!
   AHA / BHA kullanmak cildi inceltmez. Cildimiz sürekli yenileniyor ve ortalama evde kullanılan AHA / BHA ürünleri zaten çok derinlemesine nüfuz etmiyor. Ölü cildin en üst katmanlarını temizliyor ve aynı zamanda aslında kolajen yapımına da destek oluyor. Aşırı eksfoliyasyon durumunda cilt yine incelmez ama nem bariyerin zarar görür. Gözenek için ben her zaman BHA salisilik öneriyorum ama bu biraz senin cildinin de tolere etmesi ile alakalıdır. Daha nazik olanı laktik asittir tatlım.

   1. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Önce laktikle başlayıp sonra salisik asite geçmek biraz daha uygun bir süreç olabilir belki cildim için. Yazınızın üçüncü partını da sabırsızlıkla bekliyorum, sevgiler!

 8. Merhaba, ben granactive retinoid %5 in squalene kullanmaya başladım yakın bir zaman önce. 3 günde bir, tüm yüzüme 3 damla kullanıyorum. Sizin bahsettiğiniz gibi, en ufak bir kızarma yanma vs hiçbir şey hissetmiyorum. Acaba az veya seyrek kullandığım için mi, yoksa benim cildim tolere edebildiği için mi böyle oluyor? Bir fikrinizi almak istedim. Sevgiler

  1. Özlemciğim merhaba! Her cilt soyulacak diye bir kavram yok ancak cildin tolere edebiliyorsa bunu her akşama çıkartabilirsin canım.❤️️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.