Dün yayınlamış olduğum The Ordinary ürünlerinin ikinci bölümü ile devam ediyoruz..Bugün incelemeye alacaklarımız arasında antioksidanlar, hidratlar, yağlar ve anti aging bakım yapan ürünleri yer alıyor. O halde lafı hiç uzatmadan başlayalım!

Antioksidanlar

Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3%
En güçlü iki antioksidanın ultra-yüksek konsantrasyonlarını birleştiren resveratrol ve ferulik asit, doğal olarak bitkilerden elde edilir. Geleneksel formülasyonlar, % 1 oranında resveratrol ve % 0.5 oranında ferulik asit içerirken, The Ordinary’in özelliği, koruyucu, yaşlanmaya karşı olan faydaları en üst düzeye çıkarmak için çok yüksek (% 3) konsantrasyonlara sahiptir. Bu iki güçlü terkip maddesinin en önemli yararı, serbest radikalleri nötralize edebilme yeteneğidir, bu nedenle kollajen ve elastin üretiminin engellenmesini önlemektedir. Tek başına veya su bazlı serumlardan sonra uygulayın. Alternatif olarak, antioksidan kapasitelerini önemli ölçüde arttırmak için C vitaminli serum ile birlikte kullanın.

EUK 134 0.1%
EUK 134, serbest radikal hasarından korumak için kendini yenileyebilen moleküller sayesinde en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilir. Diğer markaların % 0,05 olarak oluşturdukları konsantrasyonun aksine, The Ordinary konsantrasyonunu % 0,1 olarak yükseltmiştir. Asitler ve C vitaminler formülü bozabileceğinden birlikte kullanılması önerilmez.

Alpha Lipoic Acid 5%
Alfa Lipoik Asit çok güçlü bir antioksidandır ve topikal olarak uygulandığında görünür cilt dokusunu ve tonunu iyileştirerek yenilenmiş bir cilt görünümü kazandırır. Bu formülasyon  yüksek bir ALA konsantrasyonunu içerir. Böyle yüksek bir kullanım sıklığı cilt hassasiyetine neden olabileceğinden haftada en fazla 2-3 defa olmak kaydı ile önerilir. 2-3 damla şeklinde cildinize damlattığınız ALA’yı isterseniz yağ ile karıştırıp içeriğini sulandırabilirsiniz.

Kıssadan hisse:

 • Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3% – anti aging bakım yapan, serbest radikaller ile savaşan, su, silikon, yağ ve alkol içermeyen bu antioksidanı tek başına, su bazlı serumlardan sonra ya da C vitamini ile birlikte kullanılması tavsiye edilmiş.
 • EUK 134 0.1% – yüksek konsantrasyonlu bir antioksidan olduğundan C vitamini ya da asitler ile birlikte kullanılmaması gerekir. Su, silikon, yağ ve alkol içermeyen bu antioksidanı tek başına, su bazlı serumlardan sonra ya da nemlendiriciniz ile birlikte kullanabilirsiniz.
 • Alpha Lipoic Acid 5% – güçlü bir antioksidan ve asittir, haftada en fazla 2-3 defa damla şeklinde cilde uygulanması gerekir.

Hidratlar

Hyaluronic Acid %2 + B5
1 gram hyaluronik asit ortalama 1000 ml su tutabilme kapasitesine sahiptir. Cildimizde zamanla oluşan su kaybı, hatalı cilt bakım alışkanlıkları sebebi ile cildin kurumasına sebebiyet vereceği gibi elastikiyet ve kolajen açısından canlı görünümünü kaybetmesine yol açıp ince çizgi ve kırışıklıkların daha belirgin olmasını sağlar. Çok efektif bir hümektan olan bu ürünü,  nemsizlikten şikayet edenlerin nemlendirici altına uygulaması tavsiye edilir. Jel yapıda olduğundan biraz yapış bir dokuya sahip olsa da, yağlı bir his bırakmadan cildiniz tarafından emilecektir. Nemlendiriciden evvel sürülür, sabah ve / veya akşam uygulanır.

Marine Hyaluronics
Marine Hyaluronics, hyaluronic asit (HA) ‘dan daha hafiftir. Formülü cilt dostu deniz bakterileri, Hawai kırmızı algler, Antarktika deniz kaynaklı glikoproteinler, filtrelenmiş mikro mavi-yeşil yosunlar ve çeşitli destekleyici amino asitlerden oluşur. Nemlendiriciden evvel sürülür, sabah ve / veya akşam uygulanır.

Natural Moisturizng Factors + HA
Doğal Nemlendirici Faktörler diye çevirebileceğimiz bu nemlendirici 11 amino asidi, alfa / beta / gamma yağ asitleri, trigliserid, seramit ve hyaluronik asit içerir. Su, yağ, alkol içermeyen bu formül cildi yağlandırmaz, cildin dış tabakasını korur ve anında hidrasyon sağlar.

Kıssadan hisse:

 • Hyaluronic Acid %2 + B5 – nem kaybına uğramış ciltler için, krem öncesi sürülür. Sabah ve / veya akşam uygulanır.
 • Marine Hyaluronics – HA’dan daha hafif bir formüle sahiptir, nem kaybına uğramış ciltler için, krem öncesi sürülür. Sabah ve / veya akşam uygulanır.
 • Natural Moisturizng Factors + HA – Doğal nemlendirici faktörleri içeren bir nemlendiricidir. Sabah akşam kullanılabilinir. Yağsız bir formüle sahiptir.

Yağlar

100% Plant-Derived Squalane
Doğal olarak ciltte bulunan doymuş ve stabil bir hidrokarbon olan Squalane,hidrasyon kaybını önleyen olağanüstü bir hidratördür. Tüm cilt tipleri için uygundur. Kuru cildi yumuşatır ve fönün saça vermiş olduğu ısı zararından korumak için birkaç damla saçlara da uygulanabilir. Su bazlı ürünlerden sonra günde birkaç damla veya gerektiğinde yüzün tamamına uygulanır.

100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil
Hem soğuk preslenmiş hem de organik olan % 100 saf kuşburnu tohumu yağıdır. Pro-vitamin A’nın yanısıra, linoleik (omega 6) ve linolenik (omega 3) asitler açısından çok zengin bir yağdır. Koyu lekeleri düzeltmek, kuru, kaşıntılı cildi nemlendirmek ve hatta hücresel rejenerasyonu tetikleyip yara izlerini ve ince çizgileri azaltır. Tercihen yatmadan önce yüze günde bir kez uygulayın.

100% Organic Cold-Pressed Morrocan Argan Oil
% 100 saf, soğuk preslenmiş ve organik olan bir formülasyondur. Argan yağının ana yağ asit içeriği oleik asit ve linoleik asitten oluşur. Yağ, sağlıklı cildi destekler ve pullanmanın görünümünü azaltır. Ayrıca yumuşak bir parlaklık ve saçı güçlendirir. Cildin genel sağlığını destekler ve aynı zamanda saçları güçlendirip parlaklaştırır. Kuru ciltlere özellğikle tavsiye edilir.

100% Cold-Pressed Virgin Marula Oil
% 100 saf, soğuk preslenmiş ve organiktir. Marula ağacının meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilir. Yağlı asitler, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olan bu yağ çok işlevlidir. Cildi nemlendirir, parlak bir ton kazandırır ve aynı zamanda saçları nemlendirerek ipeksi ve yumuşak bir sonuç kazandırır. Saç uygulaması için, günlük ya da gerektiği gibi nemli, temiz saçlara uygulayın. Cilt uygulamas için, günde birkaç damla tüm yüzünüze uygulayın.

Kıssadan hisse:

 • 100% Plant-Derived Squalane – tüm cilt tipleri için uygundur, nemlendirir, saça bakım yapar.
 • 100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil – lekelenmeler, akne izleri, kırışıklık ve nemlendirme için kullanılır, her cilt tipi kullanabilir.
 • 100% Organic Cold-Pressed Morrocan Argan Oil – normal-kuru cilt tipi için uygundur, nemlendirir,bakım yapar, saç için kullanılabilinir.
 • 100% Cold-Pressed Virgin Marula Oil – kuru ve matlaşmış cilt tipi için uygundur, nemlendirir, bakım yapar, saç için kullanılabilinir.

Anti Aging ve diğerleri

Niacinamide 10% + Zinc 1%
En önemli özelliği akneli ve yağlı ciltlere iyi gelmesidir ancak her cilt tipi niasinamid içeren ürünleri kullanabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisi vardır. Antibiyotik içeren topikal bir kremden %4 oranında uygulanan niasinamidin çok daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Niasinamidin aşırı sebum(yağ)üretimini %2 oranında düşürdüğü görülmüştür. Nemlendiriciden evvel sabah ve akşam kullanılır. C vitaminli serum ile birlikte kullanılmaz dense bile, 30 dakika ara ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Buffet
Çoklu peptit kompleksleri, Matrixyl 3000 ve hyaluronik asit ile birlikte kolajen sentezini uyarmak ve anti aging bakım için kullanılan hafif yapıda bir serumdur. Sabah ve / veya akşam uygulanır.

Matrixyl 10% + HA
Matrixyl, Fransa’da Sederma tarafından geliştirilen, ticari markalı bir peptit bileşimidir. Bu son derece etkili kompozisyon statik /dinamik çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kollajen sentezini harekete geçirerek azaltır. Hyaluronik asit takviyesi ile Matrixyl’in cilt yüzeyinin altına nüfuz etmesine olanak sağlar. Sabah ve akşam cilde birkaç damla uygulanır.

Alpha Arbutin 2% + HA
Alpha Arbutin lekelerin görünümünü ve hiperpigmentasyonunu azaltır. Cildin dokusunu dengelemeye yardımcı olur. Standart konsantrasyonlar %1 oranındayken, Alpha Arbutin %2’lik bir orana sahiptir. Formülünde ayrıca hylauronik asit ihtiva eder. Sabah ve akşam cilde birkaç damla uygulanır. Ertesi gün mutlaka spf sürülmelidir.

Caffeine Solution + EGCG
Göz bölgesin için güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar karışımına sahip olan bu serum, yüksek konsantrasyonda kafein ve EGCG (yeşil çayda bulunan güçlü bir polifenol) içerir .Göz çevresindeki şişliği ve koyu halkaları azaltır. Sabah ve akşam uygulanır.

Argireline Solution 10%
Argireline kas hareketlerini engelleyeceğinden, göz çevresi ve alın bölgesindeki çizgiler ile dinamik kıvrımları düzelterek azaltır.Tekrarlanan yüz ifadelerinin neden olduğu kırışıklıkların görünümünü azaltmak için cilt bakımında kullanılan Acetyl Hexapeptide-8 peptit içerir. Sabah ve akşam göz etrafı ve alın bölgesine sürülür.

Kıssadan hisse:

 • Niacinamide 10% + Zinc 1% – gözenek sıkılaştırıcı, sebum dengeleyici, sivilce tedavisinde faydalı.
 • Buffet – çoklu peptid içeren, anti aging bakım yapan serum.
 • Matrixyl 10% + HA – statik/dinamik çizgi bakımı yapan, hyaluronik asit takviyeli peptid bazlı serum.
 • Alpha Arbutin 2% + HA – leke görünümü düzeltir, cilt dokusunu düzenler, hylauronic asit katkısı sayesinde cildi nemlendirir.
 • Caffeine Solution + EGCG – şişlik ve koyu halka giderici göz kremi.
 • Argireline Solution 10% – göz ve alın bölgesinde kas hareketlerini engelleye, çizgi bakımı yapan serum.

Hangi cilt tipi hangi ürünü kullanmalı? The Ordinary favorilerim hangileri?

Yarın üçüncü ve son bölümde görüşmek üzere!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 comments

 1. Belkis hanjm elinize yureginize saglik Argilerine solition %10 bir cesit botoks gorevi mi goruyor yani cok anlayamadim

  1. Elifciğim teşekkür ederim tatlım! Argireline peptidleri, botox gibi bir iğnenin kolaylıkla ulaşabileceği gibi daha derin kaslara erişemez dolayısı ile aynı şey değildir ama kozmetik sektöründe botox’a benzetilir.❤️️

  1. Ayşegülcüğüm merhaba! Şu an sadece Instagramdan yurt dışından getiren hesaplardan alabilirsin ama firmanın resmi olmayan açıklamasına göre Türkiye ‘de satışı başlayacakmış.

 2. yarını da bekleyeceğim liste yapmak için Varol Belkıs abla sen olmasan ne yaparım. Son nokta koyucusun hayatimda sevgiler

 3. Yine harika bir yazı yine aydınlanma yaşadık. Sonsuz teşekkürler bu emekler için .

 4. Heyecanla bekliyorum bildirim maili gelir gelmez açıp okuyorum son zamanlarda hep dilimdesin Belkıs abla.. bu özverin için seni çok takdir ediyor ve teşekkür ediyorum ❤️

 5. Belkıs hanım şahanesiniz! Her gün yeni bir kozmetik bilgisi! Listemizi yapalalım bekleyelim. Bu arada göz çevresi kıriıklıklarına iyi gelen ürünlerden de bahsedebilir misiniz? ❤️

  1. Özlemciğim çok teşekkür ederim tatlım benim! Daha evvel ‘Adım adım cilt bakımı’ adlı yazımda paylaşmıştım göz kremlerini ama ayrı bir dosya açmamıştım. En yakın zamanda göz kremleri hakkında da bir yazı hazırlamaya çalışırım❤️️

 6. Merhaba sizi yeni keşfettim ve çok geç kalmışım bunu anladım☺️Bi sorum olucaktı size resveratrol Ferulic acid aldım ve niacinamide+zinc almak istiyorum ikisini aynı zamanda kullanmamda bi sakınca var mı?cildim karma ve sivilce sorunum var..geçmiş yazılarınızın hepsini okudum iyice kafam karıştıcevaplarsanız sevinirim sevgiler

  1. Yaseminciğim hoş geldin tatlım! Hiçbir yan etkisi olmaz canım, önce antioksidan olan resveratrol, sonrasında niacinamide uygulayabilirsin, sadece cildin iyice emdikten sonra diğer uygulamaya geçmeni öneririm.❤️️

 7. Merhaba yaşım 19 ama göz etrafında küçük ince kırışık ve burnumun kenarında ağzıma kadr inen ince bir kırışıklık var arada göze batması da bb krem sürdüğümde çok belli oluyor acaba hangi ordinary serumunu kullanmam lazım yaşıma uygun

  1. Duygucuğum merhaba. Göz için Ordinary’nin iki ürününü kullanabilirsin, Caffeine göz kremi ve göz çevresine sürebileceğin Argireline. Nazolobial bölge ise yaşınla alakası olmayan ama genelde genetik şekilde gelen bir şey, ürünler çok bir şey vaat etmiyor -imkanın varsa hyaluronik dolgu yaptırmanı tavsiye ederim ya da Buffet ürününü deneyebilirsin canım.

 8. Merhaba belkıs hanım, ordinaryden bazı ürünler aldım fakat hangi sırayla kullanıcağımı bilemiyorum.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim:)
  The OrdinaryMagnesium Ascorbyl Phosphate 10% –
  The OrdinaryGlycolic Acid 7% Toning Solution
  The Ordinary100% Organic Cold-Pressed Rose Hip Seed Oil
  The Ordinary“Buffet” – 30ml
  The OrdinarySalicylic Acid 2% Solution

  1. Merhaba Zeynepciğim.
   Gündüz salisilik asit aradan 20-30 dk sonrasında C vitamini, buffet, rose hip. Akşam glycolic asit, buffet, rose hip.

 9. Merhabalar benim cildim karma, yazın biraz daha yağlıya dönük olabiliyor.sivilce problemim yok ama siyah nokta ve gözenek problemim oldukça fazla. daha önce the ordinarynin Niamicide Zinc ürününü kullanmıştım ama benim suratımı biraz rahatsız etti. acaba iyi temizlememekten falan kaynaklı olabilir mi? Kendime The Ordinary’den bir cilt bakım düzeni planlamak istiyorum. Aklımda şimdilik Salicylic Acid 2%, Rose Hip-seed oil, Ascorbyl Glucoside Solution 12%, ve Niacinamide Zinc var. Bunları nasıl kullanmalıyım, ekleyip çıkarmam gereken bir şeyler var mı? Çok teşekkür ederim, emeklerinize sağlık

 10. Selam Benim bir sorum olacaktı size retinol kullanmak istiyorum retinol ile beraber asit kullanılabilir mi?

 11. merhaba nar ecza sitesinden alışveriş yapıcam güvenilir bi site mi ürünleri orjinal mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.