Hakkında o kadar yazıldı ve çizildi ki! Bu iki kitabı okuyalı çok oluyor ama burada paylaşmadan edemedim.

Geçenlerde Dünya Ekonomi Fuarında ki(Davos zirvesi) konuşmasını dinlerken kendisine olan hayranlığım bir kez daha arttı..İsrailli tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari, Dünya Tarihi, Ortaçağ Tarihi ve Askeri Tarih konularında uzmanlığını yapmış. 2002’de Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamlamış ve şimdilerde Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nde dünya tarihi dersleri veriyor. Bugüne kadar yazdığı iki kitapta dünya üzerinde pek çok dile çevrilmiş.

Okuduğum bütün kitapların arasında en bilgilendirici, en ufuk açıcı kitaplar olduğunu söyleyebilirim.
Çok geniş bir zaman dilimine yayılan konuları konuşma diline benzer bir şekilde özetlediği için okunması son derece kolay ve sürükleyici iki kitap.

Birinci kitabı olan Hayvanlardan Tanrılara Sapiens-Insan Türünün Kısa Bir Tarihinin başarısından sonra ikinci kitabı olan Homo Deus -Yarının Kısa Bir Tarihi adlı eseri geliyor.
Yazar, insanlık tarihindeki hemen her konuya değiniyor. Evrim teorisinden tarım devrimine, yazının keşfinden bilişsel devrime, para ve ekonominin insanlık tarihine eklenişinden dinlere ve ideolojilere, bilimle devletler arasındaki ilişkiden sanayiye kadar tüm gelişmeleri sıradan tarih kitaplarında karşılaşmadığımız örneklerle açıklıyor.

Hala okumadıysanız inanın çok şey kaçırıyorsunuz!

Tıkla !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.